Yiğit Mert Dönmez
Bilgisayar Mühendisliği 2019 Mezunu

Kariyer Merkezi mezun ziyaretleri kapsamında Bilgisayar Mühendisliği mezunumuz Yiğit Mert Dönmez’i SAN Tourism Software Group’un İstanbul ofisinde ziyaret ettik.

Mezuniyetten sonra hemen iş aramadım biraz dinlenmek istedim ama yanılmışım. İş arama süreci zaten yaklaşık 3-4 ay sürüyor. Bir de bizim sektörümüzde seçilebilecek çok fazla dal var. Ben okuldaki son senemde veri bilimine yönelmek, bu alanda çalışmak istedim. Fakat ilan sayısı çok azdı. Genelde arayışlar java üzerine kurulu işler üzerineydi.

Bitirme projem iş bulmamda etkili oldu

Seçtiğim dersler ve bitirme projem bu işi bulmamda inanılmaz etkili oldu. Bitirme projemi ve çalıştığım alanları LinkedIN sayfama ekledim ve turizm yazılımları üzerine çalışan SAN Tourism Software Group’a LinkedIN üzerinden başvurdum. Onlar da bana mesaj gönderdiler ve mülakat tarihi için randevulaştık. Aslına bakarsanız merkez ofisimiz Antalya’da. Burada veri analitiği hizmetleri için yeni bir ekip kuruluyor. Ben de ekip kurulduktan birkaç ay sonra dahil oldum.

Mülakatlar çok olumlu geçti. Analitik bakış açımı değerlendirdiler. Bir problemi çözerken çıkardığım sonuca değil, sonuca doğru nasıl ilerlediğime baktılar. Bana bir ödev verdiler. Teslim süresi bir haftaydı fakat ben üç günde bitirip teslim ettim. Rakiplerimin önüne geçmem gerekiyordu ve bakış açısı çok önemliydi. Ben Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde bakış açımı geliştirdim. Bu noktada bitirme projemin CV’imde öne çıktığını ve veri madenciliği üzerine aldığım seçmeli derslerin bana çok şey kattığını söylemeliyim. Ben geleceğin bu yöne doğru gittiğini fark ettim ve iyi ki bu alana yönelmişim. Aldığım eğitimin sektörde bir karşılığı var! Çalışıyorsam, aldığım veri bilimi dersleri sayesinde.

Sektör, dil bağımsız çalışmamızı istiyor

Üniversitede Java ağırlıklı öğreniyoruz ama almış olduğumuz altyapı, bütün dillere karşı bağışıklık kazanmamızı sağlıyor. Zaten sektör, tek bir dil üzerine değil dil bağımsız olarak çalışmamızı istiyor. Yani Java biliyorum ama Python çalışamam diyemezsiniz. Altyapınız oluşmuşsa, üzerine biraz düşerek her dili öğrenebilirsiniz.

İş hayatı bence %100 disiplin gerektiriyor. Okul ödevleri ile iş hayatındaki projeler çok farklı. Okulda projenin çalışması size geçer not aldırabiliyor ama iş hayatında projenin çalışmasından ziyade sürekliliği ve hızlı çalışması da bekleniyor! Öğrenci ve mezunlarımız üretken olmalı. Yöneticisine yeni fikirlerle gitmeli. Türkiye’de veri bilimi yeni yeni gelişiyor. %95 oranında yabancı kaynaklardan yararlanıyoruz. Hazırlık aşamasında bunu fark etseydim, dil eğitimine daha sıkı sarılırdım. Şimdi yüksek lisans ve doktora yapmayı da düşünüyorum.

Öğrenci arkadaşlarıma iş hayatına mezuniyet öncesi atılmalarını tavsiye ederim. Son sınıfta muhakkak çalışıyor olmalılar. Tabii bunun için önceki dönemlerden ders bırakmamak da önemli. Farkındalığınız ne kadar erken gelişirse, o kadar iyi. Okul size alt yapıyı veriyor, farkına varıp geliştirmek sizin elinizde. Üniversitemizin laboratuvarları çok kullanışlı. İstediğiniz zaman istediğiniz profesörün kapısını çalıp istediğiniz soruyu sorabiliyorsunuz. Öğrenebilmeniz için sonsuz imkan var. Değerlendirmek sizin elinizde. Sadece ek olarak web ağırlıklı uygulamalar artırılması gerektiğini düşünüyorum.

Kulüplere katılmak, aktif rol almak çok önemli. Biz arkadaşlarımla Yeni Nesil ARGE Kulübü’ndeydik. WeekENG etkinliğini biz yaptık. Organizasyonu en ince ayrıntılarına kadar biz planladık. Gelen, giden herkesi memnun etmemiz gerekiyordu ve işleri paylaşarak ekip çalışmasını öğrendik. Hepimiz için çok güzel bir deneyimdi.

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.