Ömer Yasir KARADENİZ
İnşaat Mühendisliği 2017 Mezunu

Norm İstanbul

28 Eylül 2017’den beri, İstanbul’un Pendik ilçe sınırlarında olan 15 dönümlük bir arazide bulunan Norm İstanbul adlı 401 dairelik konut projesinde kaba yapı inşaatında şantiye şefi olarak çalışmaya devam ediyorum.

Çalıştığım şantiyeyi mezuniyetimden sonra buldum. Mezuniyetimin ardından ilk olarak üniversitemin bünyesinde faydalı programlar yapan Kariyer Merkezi’nde Kurumsal İlişkiler Koordinatörü olan Ayşe ablamla beraber kurallara uygun, içeriği kuvvetli olan özgeçmişimi oluşturduk. Daha sonra yapmış olduğum stajlarımda iyi intibalar bıraktığım için oradaki şantiye şefleri ve müdürlerle bağlantılarımı güçlü bir şekilde kullanmaya başladım. Bazı firmalara değerlendirmek üzere istedikleri için bazı firmalara da köklü ve büyük projeleri başarılı bir şekilde gerçekleştirdikleri için özgeçmişimi yolladım. Sonradan ise sevdiğim bir arkadaşımın vesilesiyle mevcut çalıştığım yerle görüşme imkânı sağladım. Çalıştığım yeri seçmemin birden fazla nedeni oldu. Başta büyük bir proje olmasından ötürü bayağı cazip geldi, sonrasında ise yeni mezun birine göre büyük bir sorumluluk olan şantiye şefliğini, bu görevi ifa etmem için bana güvenerek omuzlarıma yüklemeleri ve evime de yakın olması hasebiyle burada çalışmaya başladım.

Evet, sürekli bir iş hayatı olarak ilk deneyimim oldu. Daha önce Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde, 3. Havalimanı’nda, cami inşaatı ve otoparkı projesi olmak üzere üç defa staj yapmıştım.

“İşim bana mesleğimle alakalı ciddi bir özgüven sağladı”

İlk iş deneyimim olduğu için derslerde teorik olarak işlediğimiz bilgileri sahada sorumluluk alarak pratiğe dökmek, projeleri okuyup sahaya uygulamak, gereken yerlerde projelerde değişiklik yapmak, yapılan işlerin metrajlarını çıkarıp hesaplarla hemhal olarak hak ediş ödemelerini çıkarmak, faaliyetleri öngörerek iş programları oluşturmak, yeri geldiğinde bir harita mühendisi gibi kotlar vermek bana mesleğimle alakalı ciddi bir özgüven sağladı.

İlk zamanlarda tatlı bir heyecan olabiliyor ama yukarıdaki sorunun cevabında da özetlediğim işleri boş vermeden, titiz ve dikkatli bir şekilde kendine güvenerek uygulamak tecrübe edinme sürecini kısaltıyor.

İlk önce okuyan öğrenci arkadaşlara demek istediklerim var, tavsiye olarak naçizane diyeceğim ilk husus; okuyor oldukları bölümü severek, isteyerek ve derslerini yılmadan çalışarak okumaları yönünde olacaktır. Çünkü her şey sevmekle başlar ve sıkı bir şekilde çalışmakla şekillenerek renk alır. Mezun olmadan önce stajlarını baştan savmadan özverili şekilde ve de ülkemizde hali hazırda devam eden büyük projelerde yapmalarını öneririm. Mezun olmadan CV’lerini olabildiğince doldurmaya çalışsınlar. Daha öğrenciyiz nasıl doldurabiliriz dediğinizi duyar gibiyim J Bu hususta, “okurken neler yaparak hem kendimizi geliştiririz hem de özgeçmişimizi doldurabiliriz” diyorsanız sizlere Kariyer Merkezi’ne gitmenizi öneriyorum, oradaki deneyimli koordinatörler sizlere daha fazla yardımcı olacaklardır. Mezuniyetten sonra da sakın panik yapmayın, öğrenciyken kurmuş olduğunuz ya da staj hayatınızda elde ettiğiniz bağlantılarınızı çok iyi kullanmaya çalışın. İster ofiste, ister şantiyede çalışın eğer tam olarak emin olamadığınız bir faaliyet varsa daha tecrübeli mühendislerden fikir alın çünkü inşaat işlerinde geri dönüşler hem çok zaman alır hem de ekstra maliyetler açar.

 

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.