![](https://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/1683536154.jpg)
Üniversitemiz, teknoloji ve tasarım alanında başarılarını sürdürüyor. Akademik paydaşı olduğumuz TEKNOFEST 2023’te 38 akademik personelimiz hakem/jüri olarak görev alırken 6 takımımız finallerde yarışmaya hakkı kazandı.
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Üniversitemizin de akademik paydaşları arasında yer aldığı TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 27 Nisan–1 Mayıs tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşti. Çeşitli alanlarda birçok gösteri ve yarışın düzenlendiği festivalden öğrencilerimiz başarılarla döndü. 38 öğretim üyemizin hakem/jüri görevini üstlendiği yarışmalara başvuran takımlarımızdan 6’sı finallerde yarışma hakkı kazandı.
Birincilik Turiz’in
Öğrencilerimiz Mevlüt Emre Tanrıverdi, Mahmuthan Sami Diriğ, Mehmet Özkan, Muhammet Faruk Şahin’den oluşan Turiz takımı, THY Fintech İdeathon yarışmasını birincilikle tamamladı. Öğrencilerimiz Mehmet Erol ve Furkan Ülengin bir araya gelerek T2 takımı adına “İnsanlık Yararına Teknoloji, Sağlık ve İlkyardım” kategorisinde yarıştılar. “Triyaj Makinesi Tasarımı” adını verdikleri çalışma, 116.000 proje arasından 5. oldu.
Engellilere Yönelik Çift Taraflı Proje
“Elden Dile Görünmeyen Köprü” sloganıyla yola çıkan Comcont isimli takımımız ise “Engelsiz Yaşam Teknolojileri” kategorisinde yarıştı. Selahattin Mert Ergül, Yunus Emre Coşkun, Beyza Yıldızlı, Ahmet Nuri Eroğlu’ndan oluşan ekip, “Üniversite ve Üzeri” seviyesinde yarışmayı 6.’lıkla bitirdi.
Sağduyulu Projeler
TEKNOFEST 2023’te takımlarımızın toplumsal sorumluluk projeleri de dikkat çekti. PsikoTech takımımız “Glosso” projesiyle yarıştı. Muhammed Yusuf Batur, İrem Duman, Feyza Gündoğdu, Hanife Sarıhan, Emine Meryem Kaya ve Zeynep Yıldız’ın birlikte geliştirdiği proje, topluluk önünde konuşma fobisini yenmeyi hedefledi. SimTech Al takımımız ise el hareketlerini sanal ortama aktaran GlovEdu isimli projeyle yarıştı. Takım, Muhammed Yusuf Batur, Abdulbari Batur ve İrem Duman’dan oluştu. Öte yandan Üniversitemiz, diğer üniversitelerle ve sanayiyle yürüttüğü ortak projelerle de yarışmaya katıldı. Hatice Selin Niçin ve farklı kurumlarda görev alan 21 kadın mühendisten oluşan ThunderLoop takımı, Hyperloop Geliştirme Yarışması’na katıldı.
Proje takımlarımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.