Öğrencilerimizi Geleceğe Uğurladık

2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Törenimiz gerçekleştirildi.

Her biri farklı alanlarda başladı yolculuğuna…Büyük emek ve özverili çalışmanın ardından bugüne geldiler.  Uzun bir serüvenin ardından geleceğin hukukçularını, mimarlarını mühendislerini, sanatçılarını, bilim insanlarını, girişimcilerini ve liderlerini mezun etmenin sevincini yaşadık. 2023-2024 akademik yılı ön lisans ve lisans mezunlarımız, 9 Temmuz 2024 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle geleceğe uğurlandı. 4 bine ulaşan katılımcıyı bir araya getiren törenimiz, büyük sevinç ve coşkuya sahne oldu. Aziz şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşuyla başlayan tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Geleceğe Umutla Bakıyoruz

2023-2024 akademik yılı program birincileri ve mezunları adına konuşmayı Arapça Öğretmenliği Programımız birincisi Merve Demirhan yaptı. Demirhan, “Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, bizlere sadece akademik bilgi değil, aynı zamanda insan olmanın önemini de öğretti. Bu değerlerle donanmış bir şekilde geleceğe adım atarken, burada kazandığımız her anı kalbimizde taşıyacağız. Üniversitemizin bize sunduğu bu büyük ailede yer almanın gururunu her zaman hissedeceğiz. Ancak şunu biliyorum ki, burada geçirdiğimiz her an, bizim için bir başlangıç oldu ve bu başlangıçla birlikte geleceğe umutla bakıyoruz. Sizlerle paylaştığımız bu özel günde, yolumuzun kesiştiği herkesi minnetle anıyor ve en içten dileklerimle vedalaşıyorum.” diyerek duygularını dile getirdi.

1590 öğrencimizi mezun etmenin gururunu yaşadığını dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Şimşek, “Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi olarak, öğrencilerimizi sadece akademik bilgiyle donatmakla kalmadık. Öğrencilerimizi aynı zamanda yaşam boyu kendilerine rehberlik edecek etik değerler, insan sevgisi ve topluma hizmet bilinci ile de yetiştirmeye gayret ettik.” diye konuştu.

Bu Bir Başlangıçtır

Prof. Dr. Şimşek, yeni mezunlarımıza şöyle seslendi:

“Mezun olmak, bir bitiş değil, bir başlangıç olacaktır. Araştırmaya, sorgulamaya ve öğrenmeye devam ederek kendinizi sürekli geliştirmelisiniz, yeniliklere açık olmalısınız, her zaman daha iyisini hedeflemelisiniz. Bu yolculukta, Üniversitemizin kapıları her zaman sizlere açık olacak, bizler her zaman yanınızda olacağız. Sizlerin, aldığınız eğitimle büyük başarılara imza atacağınıza, ülkemizi ve Üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceğinize, ülkemizin ve dünyanın karşı karşıya olduğu zorlukları aşmaya, eşitlik ve adaleti sağlamaya katkıda bulunacağınıza inanıyorum.”

Mazlumlar Unutulmadı

Rektörümüzün dünyanın çeşitli bölgelerindeki özellikle Doğu Türkistan ve Filistin halkının yıllardır yaşadığı zulme dikkat çektiği anlar ise salonda anlamlı bir karşılık buldu. Rektörümüz Şimşek, “Bu yıl on binlerce Filistinli öğrenci mezun olamadı.  Öğrenciler, akademisyenler, binlerce insan, yaşamını yitirdi. Bugün onları da tekrar rahmetle anıyorum.  Özellikle, Filistinlilerin maruz kaldıkları bu soykırımın bir an önce sona ermesini temenni ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Mütevelli Heyet Başkanımız Mevlüt Uysal, törende yaptığı konuşmada mezunlarımızın Üniversitemizden aldıkları eğitimle alanlarında ‘en iyisini’ yapacaklarına tüm kalbiyle inandığını ifade etti. Uysal, Üniversitemizi tercih eden öğrencilerimize, Üniversitemize güvenerek evlatlarını emanet eden anne ve babalara, onları yetiştiren akademik kadromuza teşekkür ederek konuşmasına başladı. Üniversiteden mezun olmanın farklı bir duygusu olduğunu dile getiren Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Bugün, yeni bir hayata başlıyorsunuz. İnanıyoruz ki; sizler sayesinde dünya, bugünkünden daha iyi olacak.  Diplomalarınız, karşılaşacağınız problemleri çözmenizde size bir anahtar olacak. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinde, Üniversitemizde aldığınız eğitimi, ülkemiz adına, insanlık adına en iyileri yapmak üzere kullanacağınıza eminiz.”

Ve Kepler Havaya!

Açılış konuşmalarının ardından program birincileri sahneye davet edilerek diplomaları ve ödülleri takdim edildi, ardından tüm öğrenciler tek tek isimleri okunarak sahnede diplomalarını aldı. Mezuniyet Töreni, Haliç’in kıyısında öğrencilerimiz aileleri, sevdikleri ve mensuplarımız eşliğinde gerçekleştirilen kep atma ritüeli ile sona erdi.

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.