FSM'de Yaşam
Öğrenci Kulüp Haberleri

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu altı takım Karadeniz’de yapılacak TEKNOFEST finallerine adını yazdırdı. Türkiye’nin dört bir yanından onlarca üniversite takımının 40 ana yarışmada 99 farklı kategoride mücadele edeceği TEKNOFEST final yarışmalarında FSM’li NUBERNU, TALIA 4B, AYSEC, AYFARM, AyTourism ve AyChaos ve takımları iyi dereceler almayı hedefliyor.

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, Roketten Otonom Sistemlere, Tarımdan Su Altı Sistemlerine, İnsansız Hava Araçlarından Yapay Zekâya kadar teknolojinin her alanında düzenlenen yarışmalarla geleceğin teknolojilerini üretecek gençleri destekliyor. Bu yıl Türkiye’nin her yerinden ve 107 ülkeden 600 bin bireysel başvuru ile 150 binden fazla takım başvurusunun olduğu dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek. Bu yıl rotasını Karadeniz’e çeviren TEKNOFEST’te yarışma finalleri farklı tarihlerde ve şehirlerde yapılıyor.

Savunma, Uzay ve Havacılık kategorisinde üçüncülük

Mühendislik Fakültesinden Mustafa Şamil İleri ve Musa Oğural, “Gerçek Zamanlı İşletim Sistemlerini Yüksek Güvenirlikli Uygulamada Kullanmak İçin Yol Haritası Örneği Oluşturulması” projeleri ile Savunma, Uzay ve Havacılık kategorisinde Türkiye 3.’sü oldu. 22-24 Temmuz tarihleri arasında Giresun’da yapılan Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarına LordOS takımıyla katılan ikili, Samsun’da düzenlenecek TEKNOFEST’te ödüllerini alacak.

Mustafa Şamil İleri projeyle ilgili şu bilgileri verdi: Havacılık, uzay, otomotiv, raylı ulaşım, nükleer enerji santralleri, tıp elektroniği sektörlerindeki yüksek güvenilirlik gerektiren yazılım uygulamalarında sertifiye gerçek zamanlı işletim sistemleri kullanılmaktadır. Bu işletim sistemlerindeki görevlerin gerçekleşme zamanlarının hesaplanabilir olması kritik uygulamalarda büyük önem arz etmektedir. Bu proje ile gerçek zamanlı işletim sistemlerinin hangi ihtiyaçlara karşılık verdikleri ve bu ihtiyaçlar için bir gereksinim setinin yazılması ile doğrulama yöntemleri ve güvenilirlik ölçütlerinin neler olduğu, bu işletim sistemlerinin güvenli kullanımı için hangi metotların ne şekilde uygulanacağı ve bu yazılımların uygulamada kullanabilmek için sertifikasyon süreçleri araştırılarak sektöre farklı bir bakış açısı kazandırmak hedeflenmektedir.”

Berfin Gürbüz ve Nevin Nur Selçuk’tan oluşturduğu NUBERNU, 12-14 Ağustos’ta Rize’de yapılacak İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması’nda Sağlık ve İlk Yardım kategorisinde ter dökecek. Aynı yarışmanın Afet Yönetimi kategorisinde ise Recep Tayyip İlhan, Mevlüt Emre Tanrıverdi, Mürşide Gökçe, Ebrar Derindağ ve Hüdai Aşık AyChaos takımı ile finale kalan isimlerden oldu.

Turizm Teknolojileri Yarışması’nda Tourist uygulamalarıyla finale kalan Mahmudhan Sami Diriğ, Mevlüt Emre Tanrıverdi, Mehmet Özkan ve Muhammat Faruk Şahin’den oluşan AyTourism de 12-14 Ağustos’ta Rize’deki finallerde yarışacak.

13-14 Ağustos’ta Zonguldak’ta yapılacak Hack Karedeniz’de Ömer Kaan Adaş, Fırat Erdem Doğan, Merve Nur Yılmaz, Hüdai Aşık, Kevser Pado, Muhammet Acur, Şerafettin Doruksever ve Mehmet Can Bozkuş’tan oluşan AYSEC takımı da finale kalmayı başaran üniversite takımlarından oldu.

TALIA 4B ekibini oluşturan Rabia Biçer, Ayşe Şevval Yılmaz, Habibe Gürel, Talha Mahmut Dereyurt, Fırat Erdem Doğan, Mehmet Can Yıldız da Aksaray’da 22-24 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Model Uydu Yarışması’nda mücadele edecek.

Yunus Emre Adaş, Ümitcan Ünal, Metin Kâğıt, Muhammet Tayyip Yılmaz ve Hüseyin Adaş’tan oluşan AYFARM takımı ise 29-31 Temmuz tarihleri arasında Ordu’da yapılan Tarım Teknolojileri Yarışması’nın sonuçlarını bekliyor.

Yarışmalara katılan gençlere Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarına düzenlenen teknik gezilere katılma ve alanında uzman kişilerle tanışarak network kazanma fırsatı da sunan TEKNOFEST, projelerini hayata geçirebilmeleri için malzeme desteğinin yanı sıra finalistlere eğitim kampı, ulaşım ve konaklama desteği de sağlıyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve Üniversitemizin de paydaşlığında düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun’da, Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenecek.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Endonezya İslam Üniversitesi (Universitas Islam Indonesıa-UII) Mimarlık Bölümü öğrenci ve akademisyenleri bu yıl yeniden bir araya gelmenin sevincini yaşıyor. 2014’ten beri Endonezya’nın Yogyakarta şehrinde ve İstanbul’da yapılan yaz okulu çalıştaylarının yedincisi Ayasofya Yerleşkesi’nde başladı.

Endonezya’dan gelen misafirlerimiz önce Haliç Yerleşkesi’nde ağırlandı, ardından kısa bir İstanbul turuna çıkıldı. 26 Ağustos’a kadar sürecek yaz okulu çalıştayı kapsamında dersler mimari proje stüdyosu şeklinde yapılacak. Alanında en uzun soluklu yaz okulu olan FSMVÜ-UII ortak yaz okulunda; mimarlık öğrencilerinin teknik gezi, araştırma ve incelemelerin yanında seminerlerle Tarihi Yarımadayı tanıması, tarihi ve kültürel zenginliğini, şehir dokusunu kavraması sonucunda kazanımlarını bir mimari proje üzerinde deneyimlemeleri isteniyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü ile Endonezya İslam Üniversitesi Çevre ve İnşaat Fakültesi ve Mimarlık Bölümlerinin 2014 yılından beri gerçekleştirdikleri Yaz Okullarının yedincisi bu yıl Ayasofya Yerleşkesi’nde yapılıyor.

1-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacak Yaz Okulunun Endonezya’dan gelen 18 öğrenci ve 3 öğretim üyesinin katılımıyla Mimari Proje Stüdyosu şeklinde yapılması planlanıyor. Yapılacak teknik gezi, araştırma, incelemeler yanında seminerler ile mimarlık öğrencilerinin, Tarihi Yarımadayı tanıması, tarihi ve kültürel zenginliğini, şehir dokusunu kavraması neticesinde kazanımlarını bir mimari proje üzerinde deneyimlemeleri istenecek. Yaz okulunun; eğitim ve araştırma, kültürel faaliyet amaçlı olarak asli işlevine tekrar kazandırılan Ayasofya Medresesi’nde yapılacak olması, Üniversitemizin misyonu doğrultusunda mimarlık eğitimi için büyük bir fırsat teşkil edecek.

Biyomedikal Teknolojileri Kulübü’nün bu yıl ilk kez düzenlediği Teknoloji Zirvesi’nde alanında uzman isimler öğrencilerimizle bir araya gelerek mühendislik ve girişimcilik üzerine ufuk açıcı bilgiler paylaştı.

Biyomedikal Teknolojileri Kulübü’nün, GitHub, Pınar Kitapevi ve Tullabi Vakfı desteğiyle düzenlediği, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Big Data Turkey kurucusu Ramazan Sarı, Sumatrix Biotech Kurucusu Dr. Semra Ünal Yıldırım, Medipol Üniversitesi Fizyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Muhammed İkbal Alp’in konuşmacı olduğu zirve, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizin katılımıyla 21 Mayıs’ta Haliç Yerleşkesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bahattin Karagözoğlu ve Kulüp Başkanı Merve Ağırtmış, bu yıl ilkini düzenledikleri Teknoloji Zirvesi’nin sonraki senelerde de sürmesi ve genç mühendis adaylarına katan bir etkinlik olması temennilerinde bulundu.

“Yerli Motor Teknolojisi” oturumunda konuşan Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, TUSAŞ Motor Sanayii olarak Türkiye’nin havacılık motorları konusundaki ihtiyaçları karşılamakla görevli olduklarını belirterek, bu konudaki başarılardan söz etti.

Haberleşmeden sağlık girişimciliğine

“Haberleşme Teknolojisi ve 5G” başlıklı ikinci oturumda konuşan BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, 5G teknolojisinin mobil iletişimi etkileyecek bir teknoloji olmasının yanında sağlık ve otomotiv dahil birçok sektörde uygulanabileceğini kaydetti. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve yapay zekâ uygulamalarının 5G teknolojisiyle yeni bir boyut kazanacağını vurgulayan Karagözoğlu, Türkiye’nin dünyadaki teknolojik gelişmelere ayak uydurarak yerli ve milli ürünlerle 5G teknolojisine geçiş çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Yapay zekâ ve veri bilimi alanında eğitim, inovasyon ve girişimcilik odaklı çalışmalar yürüten Big Data Turkey Kurucusu ve THY İnovasyon ve Girişimcilik Uzmanı Ramazan Sarı, “Dijital Dönüşümde Yapay Zekâ” başlığında yaptığı konuşmada girişimciliğin toplumun gelişmesinde ve ekonomik büyümede önemli bir etken olduğunun altını çizerek, yaşam standartlarını artırıcı etkisinden de söz etti.

Sumatrix Biotech Kurucusu Dr. Semra Ünal Yıldırım da “Girişimcilik Ekosistemi” başlıklı oturumda sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler üzerinde durdu. Son oturumda ise Medipol Üniversitesi Fizyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Muhammed İkbal Alp, sağlık teknolojilerinin geleceği üzerine fikirlerini paylaştı.

 

 

Bilim Tarihi Bölümü, İslam’da Botanik Tarihi dersi kapsamında yerinde uygulama amacıyla Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesine gezi düzenledi. Bilim Tarihi Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Göksu koordinatörlüğünde yapılan geziye farklı sınıflardan katılan öğrenciler endemik bitkilerin özellikleri ve ülkemizdeki biyoçeşitlilik hakkında bilgilendirildi.

Botanik bahçesindeki Merkez Ada kısmında alıç, süsen ve duman ağacı gibi çeşitli türler yakından gözlemlendi. Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu, Limonluk bölümü ile Türk-Japon dostluğunu simgeleyen ve adını Ertuğrul Fırkateyni’nden alan Ertuğrul Adası da görülenler arasındaydı.  

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı öğrencisi Merve Geyçi, Oxford University Press Türkiye tarafından düzenlenen okuma yarışmasında ilk üç arasında yer aldı.

İngilizce öğretiminde kullanılan ders ve hikâye kitaplarının hazırlanmasında, basımında ve dağıtımında dünyada önde gelen prestijli yayınevlerinden biri olan Oxford University Press’in Türkiye ayağı tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen Oxford Readers’ Academy, öğrencilerin İngilizce dil becerilerini ve yaratıcılıklarını kullanmalarının yanı sıra onları okumaya teşvik etme ve evrensel becerilerini de artırmayı amaçlıyor. Bu yıl beşincisi yapılan yarışmanın kazanan üç isminden biri olan Merve Geyçi önümüzdeki yıl Psikoloji Bölümü’nde öğrenim görecek.

Türkiye’deki ilk ve tek İngilizce okuma yarışması olan Oxford Readers’ Academy’de katılımcılardan Oxford Hikâye Kitapları serisinden bir hikâye seçip, hikâyeyi özetleyici ve yaratıcılıklarını kullanabilecekleri bir video hazırlamaları bekleniyor. Yarışmanın bu yılki teması olan “Dünya için Oku” başlığında hikâyesini belirleyen öğrencimiz, Öğr. Gör. Esra Kalaycıoğlu rehberliğinde hazırladığı video ile film prodüksiyonu, post prodüksiyon, dublaj ve sunum becerileri üzerine bir atölye çalışması, ORA&OUP markalı kupalar, dijital rozetler ve sertifikalar ile ödüllendirildi.

Merve Geyçi, İngilizce Hazırlık Bölümü Başkanı Öğr. Gör. Koray Tunç, Başkan Yardımcısı Öğr. Gör. Niyazi Ağaoğlu ve Öğr. Gör. Begüm İhtiyaryer tarafından da tebrik edildi.

Bilim Tarihi Bölümü öğrencileri, İslam’da Botanik Tarihi ve İslam Tıp Tarihi derslerinde yaptıkları araştırmaları derinleştirerek “I. İslam Botanik ve Tıp Tarihi Öğrenci Kolokyumu”nda ilgililerle paylaştı.

Bilim Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Göksu’nun teşviki ve koordinatörlüğü ile 18 Mayıs'ta Üsküdar Yerleşkesi'nde gerçekleşen “I. İslam Botanik ve Tıp Tarihi Öğrenci Kolokyumu” Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar’ın konuşmalarıyla başladı ve iki oturumda sekiz bildiri ile devam etti. İlk oturumun başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Göksu, kolokyumun bir akademik etkinlik olarak mahiyetinden, bu kolokyumun ortaya çıkış sürecinden, derslerin ve kolokyumun başlığının içerisinde bulunan İslam/İslam’da ifadelerinin kullanımlarından bahsetti.  Göksu, burada kullanılan “İslam” kelimesinin inanç veya etnisiteden bağımsız olarak bir disipline ait bilimsel birikimin ortaya konduğu medeniyeti vurguladığının altını çizdi.

Endülüs’ün zirai bilgi birikimi

İslam’da botanik konularına ayrılan birinci oturumun ilk konusu 12. yüzyıl Endülüs âlimlerinden İbnu’l Avvâm’ın “Kitâbu’l-Filâha” isimli eseri oldu. Pek çok araştırmacı tarafından ihtişamının kaynağı olarak ziraat alanındaki faaliyetleri gösterilen Endülüs’ün altın çağındaki zirai bilgi birikimi, Kitâbu’l Filâha bağlamında değerlendirildi. Çiftçi olsun olmasın toprağı tanımayan, iyisini kötüsünü ayırt edemeyen kişinin cahil hükmünde olacağını düşünen İbnu’l Avvâm’ın, kendinden önce gelen zirai bilgilere kendi deneyimlerini de ekleyerek herkesin istifade edebileceği şekilde tertip ettiği eserindeki halk uygulamaları ve astronomi ile zirai faaliyetler arasında kurduğu ilişkiler dikkat çekti.

Yasemin Biçer tarafından yapılan ikinci sunumda, Osmanlı Devleti’nin son döneminde akademideki bir botanik eseri ele alındı. Osmanlı’da son dönem Dâru’l-Fünûn müfredatında tıp talebelerinin botanik eğitimi için telif edilen Es’ad Şerefeddin’in “Mebâdiu İlmu’n-Nebâtât” isimli eseri, o güne kadar Osmanlı ulemasının et-tabiyyât başlığı altında ve mevâlid-i selâse (hayvanât-nebâtât-maden) kapsamında değerlendirdiği duyulur âlemdeki her türlü oluş ve bozuluşu kavrama gayretinin modern botanik karşısında geçirdiği dönüşümü görmek açısından aydınlatıcı oldu.

Osmanlı’da botanik

Üçüncü sunum Kübra Bayram tarafından Osmanlı’nın son döneminde özellikle zirai manada yapılmış botanik faaliyetleri üzerine gerçekleşti. Üç kıtaya yayılan geniş bir coğrafyaya hükmeden Osmanlı’ya modern botaniğin girişi ve zirai botanik faaliyetleri ile başlayan dönüşüm, birinci oturumun dikkat çeken bir diğer konusu oldu. Bu bağlamda modern eğitimin başlatılması için davet edilen yabancı hocalar ve çeviri faaliyetleri hakkında bilgilere de yer verildi. Ayrıca bu bölümde yabancıların bitki araştırmaları ve numune toplamak için Osmanlı coğrafyasında muhtelif bölgelere gezi düzenleme ya da bitki yetiştirmek için toprak kiralama talepleri, Osmanlı arşivlerinde bu konular hakkında mevcut olan kabul ya da ret belgeleri çerçevesinde değerlendirmeler; tıp, eczacılık ve hayvan yemi üretiminde kullanılmak üzere yeni bitkilerin yetiştirilmesine dair çalışmalar, Osmanlı coğrafyası içinde dikkat çeken bitkilerin Mekteb-i Tıbbiye ve Zirât Mektebine analize gönderilmeleri ve tüm bunların dönemin sosyal-siyasal-ekonomik olumsuzluklarına rağmen gerçekleştirilmesi bu bölümün çarpıcı konu başlıkları oldu.

Botanik oturumun son sunumu Şeymanur Yılmaz tarafından doğrudan botanik tarihi üzerine yazılmış bir eser üzerineydi. Son dönem Osmanlı aydınları arasında marjinal bir düşünür olarak dikkat çeken Suphi Ethem’in, antik dönemden 19. yüzyıla botaniğin gelişim ve dönüşümünü gözler önüne serdiği ve Türkçe botanik literatüründe bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı eser olan “İlm-i Nebâtât Tarihi” dinleyicilerle paylaşıldı. Suphi Ethem’in botanik tarihini incelerken teklif ettiği “dönemselleştirme” eserin ilgi çeken ayrıntılarından biriydi.

Tıp tarihi ve tıbbı uygulamalar üzerine bilgiler

Tıp tarihi üzerine odaklanan ikinci oturum Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Usta’nın moderatörlüğünde başladı. Oturumun ilk sunumu Aysel Betül Erdağı tarafından İslam tıp tarihinin en temel kavramlarından biri olan mizaç üzerine yapıldı. Beden ve nefis olarak ikili yaratılışa sahip insanın her iki durumda dengeli oluşu anlamında sağlıklı olma hâlinin Galen ve İbn Sina’nın mizaç teorileri çerçevesinde ne anlama geldiği konusu ilk konuşmacı tarafından irdelendi.

Zeynep Nurdan Tökel’in yaptığı ikinci sunumda, İslam tıp geleneği için önemli bir literatüre sahip Tıbb-ı Nebevi geleneği, kaynakları, bu geleneği ortaya çıkaran sebepler ve Hz. Peygamber’in irtihâlinden çok uzun yıllar sonra oluşmasının nedenleri irdelendi.

Üçün sunum Kübra Bayram tarafından yapıldı ve ilk dönemlerinde (1500-1700) Osmanlı tıbbının yapısı üzerineydi. Osmanlı tıp geleneği içinde mevcut halk tıbbı uygulamalarına dair örnekler ve Osmanlı coğrafyası içinde ortaya konulan Türkçe tıp literatürüne dair bilgiler, döneme ışık tutması açısından dinleyiciler tarafından son derce faydalı bulundu.

Kolokyumun son sunumu Alperen Engin tarafından Osmanlı Devleti’nde hekimliğin ne olduğu, dönemsel olarak değişimi, sorular ve sorunlar bağlamında ele alındı.

Dinleyicilerin soru ve görüşleri ile katkı sağladığı kolokyum, Bilim Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Usta ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Göksu’nun değerlendirme ve kapanış konuşması ile sertifika takdimiyle sona erdi.

27 Mayıs 2022

Kandilli’de düzenlenen bahar şenliğinde gençler müzikten spora, kermeslerden atölyelere renkli iki gün geçirdi.

Güzel Sanatlar Fakültesinin 25-26 Mayıs’ta organize ettiği bahar şenliğinde müzisyen öğrencilerimizin mini konseri ile müzik dolu bir gün geçirilirken, ebru, çömlek ve grafiti atölyelerinde gençler becerilerini sergiledi, günün anılarını kendi elleriyle hazırladı.

Öğrenci Kulüpleri

Öğrencilerimizin üniversite yaşamlarında akademik çalışmalarının yanı sıra sosyal, kültürel, sanatsal ve teknolojik alandaki faaliyetleri de önemli bir yere sahiptir. Bu alanlarda katıldıkları ve düzenledikleri etkinlikler akademik yaşamlarını daha verimli kılmakta, özgüven ve kendilerini ifade etme yetilerini geliştirmekte aynı zamanda üniversitemizin sosyal yaşamı içinde sorumluluk almalarını sağlamaktadır. Bireyselliğin yanında birlikteliği, ortak çalışmayı simgeleyen kulüpler, öğrencilerin etkinliklerde görev alarak bilgi, yetenek ve ilgileri ölçüsünde kişisel potansiyellerini geliştirmelerini ve içinde bulundukları grubun çalışmalarına katılarak heyecanlı, mutlu ve dinamik bir üniversite yaşamını oluştururlar.


Siteye Git

Kütüphane

Eğitim-öğretim dönemlerinde;
Haliç Yerleşkesi Kütüphanesi: Haftaiçi 24 saat / Haftasonu 10.00-19.00 Topkapı Yerleşkesi Kütüphanesi (Merkez) : Haftaiçi 08:30 - 17:30 / Haftasonu : Kapalı Üsküdar (Atik Valide) Yerleşkesi Kütüphanesi: Haftaiçi 08.30-20.00 / Cumartesi 10.00-19.00
(Sınav dönemlerinde Haftaiçi 08.30-22.00 / Haftasonu 10.00-19.00)
Kandilli Yerleşkesi Kütüphanesi - Küçükçamlıca Yerleşkesi Kütüphanesi Fatih Yerleşkesi Kütüphanesi : Haftaiçi 08.30-17.30


Siteye Git

FSMVÜ Yayınları

Eğitim-öğretim dönemlerinde; Haliç Yerleşkesi Kütüphanesi Haftaiçi 24 saat / Haftasonu 10.00-19.00 Topkapı Yerleşkesi Kütüphanesi (Merkez) : Haftaiçi 08:30-17:30 / Haftasonu: Kapalı

 


Siteye Git

Uluslararası Ofis

Our team at the Department of International Relations offer you support from the first moment you become familiar with us until the last day you spend here with us. If you are a student, a scholar, or the family of those, coming to Fatih Sultan Mehmet Vakıf University, we will be there to help you adjust to your new life at our university and overcome challenges of living and studying/teaching abroad. We will help you with accommodation arrangements taking your personal preferences and expectations into consideration. Orientation meetings will be held on your arrival to give you necessary and practical information. We are dedicated to make your experience here as smooth, worthwhile and fun as possible. It will be our greatest pleasure to have contributed to your academic achievement, personal satisfaction and your understanding of Turkish life in general.


Siteye Git

Sağlık, Kültür ve Spor

Üniversitemiz öğrencilerinin bireysel, sosyal, kültürel ve sportif gelişimlerine katkı sağlamak, gençlerimizi sağlıklı ve aydın bireyler olarak geleceğe taşımayı amaçlamaktadır. Birim hizmet verdiği alanda sağlık kuruluşu, öğrencilerin sosyo- kültürel danışma ve rehberlikleri ile spor gereksinimlerini karşılayan bir uygulama dairesidir.


Siteye Git

Kariyer Merkezi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Kariyer Merkezi öğrencilerin ve mezunların bilgi, yetenek ve isteklerine uygun, kariyer seçimlerini bilinçli bir şekilde yapmalarını sağlamak üzere kariyer yolunda kendilerine rehberlik ederek, daha okul sıralarında katılacakları eğitim, seminer, panel, konferans ve sempozyumlar ile pratik iş sahası gezileri, stajlar ve projeler sayesinde mezuniyet sonrası iş hayatına geçişte uyum sürecini yetkin bir şekilde atlatabilmelerini ve üniversitemizin kariyer faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerden yararlanarak seçmek istedikleri meslekleri daha yakından tanımalarını sağlayarak onların gelecek planlarına destek olmayı amaçlamaktadır.


Siteye Git

UZEM

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (FSMVÜ UZEM), üniversitemiz bünyesinde açılan e-öğrenme temelli dersler ile ön lisans, lisans, lisansüstü ve sürekli eğitim programları kapsamında uzaktan yapılacak eğitimler için plan, program, koordinasyon ve uygulama faaliyetleri yürütmek amacıyla 2013 yılında kuruldu. 2013-2014 akademik yılından itibaren Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi; 2016-2017 akademik yılı itibariyle de İngilizce dersleri, uzaktan eğitim yöntemiyle verilmeye başlandı.

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle 2019-2020 akademik yılı Bahar Döneminde başlayan tüm derslerin uzaktan eğitim yoluyla işlenmesi süreci 2020-2021 akademik yılında da devam etmektedir. Bu çerçevede tüm derslerin online yürütülmesi için gerekli altyapı ve programlar UZEM tarafından akademisyenlerimizin hizmetine sunulmuş olup salgının etkin olmaya başladığı 2019-2020 Bahar döneminin 7. haftasından itibaren dersler sorunsuz bir şekilde canlı olarak haftalık programda belirtilen gün ve saatlerde işlenmeye devam etmektedir. Öğrencilerimiz kişi ve süre kısıtlaması olmaksızın bu derslere rahatlıkla girip aktif olarak derse katılım sağlamaktadırlar. Bununla birlikte UZEM tarafından geliştirilen Öğrenme Yönetim Sistemi (LMS) ile derslerin tekrar erişime açılması, sınavlar, ödevler, mesaj, forum vb. süreçler de uzaktan eğitim yöntemi ile sürdürülmektedir.

Uzaktan eğitim yoluyla devam eden bu sürece dair tüm bilgilendirmeler de UZEM tarafından yapılmaktadır. Uzaktan eğitim sisteminin altyapısı ile birlikte UZEM web sayfası da yeni şartlara uygun hale getirilmiştir. Uzaktan eğitim sürecine dair tüm bilgiler, dokümanlar, LMS ve online platformlar ile ilgili tanıtım kılavuzları ve duyurular UZEM web sayfasına yüklenmiş ve erişime açılmıştır. Ayrıca sosyal medya hesaplarından, Otomasyon sisteminden de aktif olarak bilgilendirmeler yapılmaktadır.


Siteye Git

Bilgi İşlem

Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız, 2010 yılında kurulup hızlı bir şekilde büyüyen üniversitemizle birlikte uzun süreçler alacak birçok gelişmeyi kısa sürede gerçekleştirip birçok başarıya imza atmıştır. Üniversitemiz kampüsleri İstanbul’un birbirinden farklı merkezi noktalarında bulunsa da Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız tek kampüs mantığıyla tüm akademik ve idari kadro bir aradaymış gibi bilgi teknolojilerini entegre etmeyi başarmış ve hizmetlerini sürdürmektedir.


Siteye Git
Fikir ve önerilerini
bizimle paylaş
covid19
Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.