FSM'de Yaşam
Öğrenci Kulüp Haberleri

IEEE FSMVÜ Student Branch tarafından 4 Kasım 2022 tarihinde SANLAB Simülasyon firmasına teknik gezi düzenlendi.

Öğrenciler, kaynak, forklift, ekskavatör ve yükleyici gibi çeşitli iş makinelerini yakından incelerken, VR Teknolojisi kullanılarak yakın gelecekte ortaya çıkıcak elektrikli araçların bakımı için geliştirilen simülatörleri gözlemleme fırsatı buldular. Aynı zamanda uygulamalı olarak da bu makinelerin kullanımlarını deneyimlediler. Gezi süresince, SANLAB mühendislerinden simülatörlerin tasarımları, üretimi ve işleyişi hakkında bilgiler edindiler.

Öğrencilerimize renkli ve hareketli bir sosyal ortam sunan kulüplerimizin her yıl tekrarladığı kulüp toplantısı bu yıl da Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı’nın katılımıyla yapıldı.

Öğrencilerimizin üniversite hayatlarındaki gelişimlerini destekleyen, deneyimlerini zenginleştiren, sosyal olanaklarını çoğaltan öğrenci kulüplerinin yöneticileri ve üyeleri 3 Kasım’da Haliç Yerleşkesi’nde Rektörümüz ile bir araya geldi. Eğlenceli ve dinamik bir üniversite yaşamının olmazsa olmazları kulüpler bu buluşmada çalışmalarından söz ederek, yeni dönem planlarını anlattı. Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Fahameddin Başar ve Prof. Dr. Z. Hakan Akpolat ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlı Kudret Doğan’ın da katıldığı toplantıda karşılıklı talepler de dile getirildi.

45 kulüpten bir dünya etkinlik

Üniversitemizde sanattan spora, tarihten mühendisliğe, psikolojiden sinemaya farklı ilgi alanlarına yönelik 45 öğrenci kulübü bulunuyor. Kulüpler düzenli olarak konferans ve söyleşiler organize ediyor, film gösterimleri, kitap okumaları, müze gezileri, doğa yürüyüşleri ve atölyelerle üniversite yaşamına renk katıyor. Öğrenciler kulüpler aracılığıyla kendilerini akademik ve sosyal açılardan geliştiriyor, organizasyonlarda görev alarak takım çalışmasını öğreniyor ve yeni arkadaşlıklar ediniyor.

Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığı çalışanları, Saraybosna Üniversitesi tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Personel Eğitimi Haftası kapsamında 24-28 Ekim 2022 tarihlerinde Bosna-Hersek’teydi.

Uluslararası ortaklarımızdan biri olan Saraybosna Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe 10’dan fazla ülkeden üniversite temsilcileri katıldı. “Erasmus Gone Wrong” (Erasmus’ta Yanlış Giden Bir Şeyler Var) başlıklı oturumlarda farklı üniversitelerin katılımcıları Erasmus uygulamasında karşılaştıkları problemleri paylaşarak çözüm yolları üzerine fikir alışverişinde bulundu.

İlgili program kapsamında düzenlenen 12. Burs Fuarı’na da katılan ekibimiz öğrencileri üniversitemiz hakkında bilgilendirdi. Potansiyel iş birlikleri ve Erasmus uygulamasının iyileştirilmesi noktasında değerli fikirlerin paylaşıldığı 5 günlük etkinlik sertifika seremonisi ile sona erdi. 

YÖK’ün üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek amacıyla verdiği 2022 Yılı Engelsiz Üniversiteler Ödülleri’nde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi iki alanda ödüle layık görüldü. “Eğitimde Erişilebilirlik” kategorisinde Yabancı Diller Bölümümüz Yeşil Bayrak ödülü; “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik” kategorisinde de Üniversitemiz faaliyetleriyle Mavi Bayrak ödülü aldı.

Özel gereksinimli öğrencilerin eğitim-öğretim faaliyetleri ile sosyal ve kültürel faaliyetlere katılımına destek olunması, gerekli uyarlamaların, alt yapının ve donanımların sağlanması ve üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek üzere 2018 yılından beri verilen Engelsiz Üniversite Ödülleri, Engelsiz Üniversite Bayrakları ve Engelsiz Program Nişanları olmak üzere iki alanda veriliyor. Engelsiz Üniversite Bayrakları “Mekânda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak)”, “Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak)” ve “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik (Mavi Bayrak)” olmak üzere üç kategoride değerlendiriliyor. Programlarını farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına ise “Engelsiz Program Nişanı” veriliyor.

Üniversitemize Yeşil ve Mavi Bayrak

Özel gereksinimli öğrencilerin doğal eğitim haklarının nitelikli olarak gerçekleşmesi için verilen eğitimlerin çeşitli aşamalarında belli bir düzeyde destekleyici bilgi, belge, ders araç ve gereçlerini sağlayan üniversitelerimizde yapılan çalışmaları desteklemek ve teşvik etmek üzere verilen Yeşil Bayrak ödülüne Çamlıca Yerleşkemizde bulunan Yabancı Diller Bölümümüz layık görüldü. Özel gereksinimli öğrencilerin sosyal ve kültürel faaliyetlere erişimleri ve etkin katılımlarına yönelik alınmış olan tedbirleri ve hizmetleri desteklemek ve teşvik etmek üzere bu konuda faaliyetler yapan üniversitelere verilen Mavi Bayrak ödülüne ise üniversite genelinde yapılan sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz hak kazandı.

Üniversitemiz ayrıca Haliç, Üsküdar ve Çamlıca Yerleşkelerinde engellilere yönelik yapılan mekânsal iyileştirmelerden dolayı “Mekânda Erişilebilirlik” kategorisinde Turuncu Bayrak adayı olmaya değer görüldü.

2022 Engelsiz Üniversite Ödülleri için toplam 1074 başvuru yapıldı. 34 panelist tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarına göre 84 üniversite bayrak almaya hak kazandı. 12 üniversiteye ise program nişanı verildi. Yükseköğretim sisteminde öğrenci sayısı 8,5 milyona yaklaşırken, YÖKSİS verilerine göre farklı engel düzeyindeki öğrencilerin sayısı ise 50 bin civarında.

Engelsiz FSMVÜ Birimi’nde gönüllülük

Üniversitemizde özel gereksinimli bireylere yönelik çalışmalar Yükseköğretim Kurulu mevzuatı çerçevesinde Engelsiz FSMVÜ Birimi çatısı altında yürütülüyor. Engelsiz FSMVÜ Birimi; öğrencilerimiz arasında özel gereksinimi olanların öğrenim hayatlarındaki ihtiyaçlarını tespit etmek, akademik, idari, fiziksel, psikolojik, barınma ve sosyal alanlarla ilgili gereksinim duydukları çalışmaları yürütmek ve öğrencilerin üniversite yaşamlarını adil ve en etkin biçimde sürdürebilmelerinin önündeki engelleri belirleyerek bu konuda çalışmalar yapmak üzere faaliyetlerini sürdürüyor. İsteyenler birimin çalışmalarında gönüllü olabiliyor, Üniversitemizde erişilebilir yaşam şartlarını sağlamak için katkı sunabiliyor. Gönüllü olmak için engelsiz@fsm.edu.tr adresinden birimle irtibata geçilebilir.  

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde beşinci kez düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da öğrencilerimiz projeleriyle göz doldurdu. 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı’nda yapılan festival kapsamında farklı kategorilerdeki teknoloji yarışmalarında mücadele eden Mühendislik Fakültesi öğrencilerimiz, zorlu raporlama ve sunum aşamalarını geçerek Türkiye dereceleri elde etti. Projeleriyle göğsümüzü kabartan öğrencilerimiz 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni’nde Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve Mütevelli Heyet Üyelerimizden ödüllerini aldı.

Başarı belgesi takdim edilen öğrencilerimiz ve derece alan projeleri şöyle:

Muhammet Halak- Birincilik Ödülü

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencimiz Muhammet Halak, TÜBİTAK ve Bilişim Vadisi yürütücülüğünde gerçekleştirilen Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu. Yarışma kapsamında açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Pardus’un son sürümü Pardus 21 üzerinde hata yakalama ve öneri geliştirildi.

AYCHAOS- İkincilik Ödülü

Recep Tayyip İlhan, Emre Tanrıverdi, Mürşide Gökçe, Hüdayi Aşık ve Ebrar Derindağ’dan oluşan AYCHAOS takımı, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Afet Yönetimi kategorisinde “LPWAN Tabanlı Afet Yönetim Teknolojilerinin Geliştirilmesi” projesiyle ikincilik ödülü aldı.

AYCHAOS takımının da üyelerinden oluşan FSM AYTEAM geçen yıl yapılan TEKNOFEST’te Otizm Bilekliği ile birinci olmuş, projelerini Bilişim Vadisi’nde girişime dönüştürmüştü.

AYTOURISM- En İyi Sunum Ödülü

Mahmudhan Sami Diriğ, Emre Tanrıverdi, Mehmet Özkan ve Muhammat Faruk Şahin’den oluşan AYTOURISM ekibi “Touriz uygulamasıyla” Turizm Teknolojileri Yarışması’nda Üniversite Düzeyinde En İyi Sunum Ödülünü aldı. Proje aynı zamanda Türkiye beşincisi oldu.

Abdülmelik Bekmez- Birincilik Ödülü

Bilgisayar Mühendisliği üçüncü sınıf öğrencimiz Abdülmelik Bekmez’in üyesi olduğu Ehli Keşf takımı Karma Sürü Simülasyon Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu. HAVELSAN yürütücülüğünde yapılan yarışmada tanımlı görevlerin, görev paylaşımı, yedekleme ve birbirini tamamlama esaslı olarak optimize hedef kriterler altında birden fazla İnsansız Hava ve Kara Araçları ile başarımına yönelik yazılım ve algoritmalar geliştirildi.

Mustafa Şamil İleri- Üçüncülük Ödülü

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencimiz Mustafa Şamil İleri’nin Ege Üniversitesi’nden Musa Oğural ile hazırladığı “Gerçek Zamanlı İşletim Sistemlerini Yüksek Güvenirlikli Uygulamada Kullanmak İçin Yol Haritası Örneği Oluşturulması” projesi Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları Savunma, Uzay ve Havacılık kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görüldü.

NUBERNU- Beşincilik Ödülü

Biyomedikal Mühendisliği mezunu, Bilgisayar mühendisliği yan dal ve çift anadal öğrencileri Berfin Gürbüz ve Nevin Nur Selçuk’tan oluşan NUBERNU, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sağlık ve İlk Yardım kategorisinde “Hasarlı Kasların Tedavisi ve Mobil Takibi” projeleriyle Türkiye beşincisi oldu. Proje, elektriksel stimülasyon tedavisinde klinik dışı ortamda kullanılan cihazların tedavideki başarı artışını sağlayabilmek amacıyla yapıldı.

Thunderloop takımı- İlk 10

Mühendislik Fakültesi öğrencimiz Hatice Selin Niçin’in takım lideri, Fatma Beyza Nalbant’ın üyesi olduğu Thunderloop, Hyperloop Geliştirme Yarışması’nda ilk 10’da yer aldı. 15 farklı üniversiteden 25 kadın mühendisin oluşturduğu ekip beşinci nesil ulaşım teknolojileri olarak anılan Hyperloop kapsamında geliştirdikleri araçla yarıştı.

Türkiye’nin dört bir yanından bilim ve teknolojiyi rehber edinmiş, geleceğin teknolojilerini üreten gençleri bir araya getiren TEKNOFEST, bu yıl 40 ana yarışma-99 farklı kategoride gerçekleştirildi. Yarışmalara 81 il, 107 ülkeden 150 binin üzerinde takım, 600 binin üzerinde katılımcı başvurdu. TEKNOFEST 2022 kapsamında dereceye giren takımlara 7 milyon liranın üzerinde ödül verildi.

FSM Kulüp Tanıtım Günleri 10-12 Ekim tarihleri arasında Haliç ve Üsküdar Yerleşkelerinde yapıldı. Farklı ilgi alanlarına göre faaliyet gösteren 40’tan fazla kulübün kendilerini tanıtmak ve yeni üyeler kazanmak için stant kurduğu yerleşkeler birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

Edebiyattan tarihe, müzikten tiyatroya, mimarlıktan psikolojiye ve daha birçok farklı alanda yıl içinde onlarca etkinliğe imza atan kulüplerimiz hem kendilerini anlattı hem de yeni üyeler kazanarak yeni arkadaşlıklar ve deneyimlere kapı araladı. Birbirinden eğlenceli etkinliklerin düzenlendiği Kulüp Tanıtım Günleri’ne müzik kulübünün mini konserleri de ayrı bir renk kattı.

Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı da kulüp stantlarını ziyaret ederek, öğrencilerimizin yıl boyu düzenlenecek etkinliklere dair onlarla sohbet etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Türk vakıf kültürünün tanıtımı kapsamında ülkemizi ziyarete gelen Bosna-Hersekli üniversite öğrencilerini 28 Eylül 2022 tarihinde Ayasofya Yerleşkemizde ağırladık.

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) vakıf kültürünün uluslararası alanda tanıtılması ve yayılmasını sağlamak amacıyla Bosna-Hersek’te öğrenim gören 20 üniversite öğrencisini İstanbul’da ağırladı. İstanbul’un tarihi mekanlarını ziyaret eden İslami İlimler bölümü öğrencilerinin bir durağı da Üniversitemiz oldu. Ayasofya Yerleşkemizde ağırladığımız öğrencilere vakıf kültürüyle ilişkimiz ve uluslararası eğitim imkânlarımız hakkında bilgi verildi. 

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri TEKNOFEST finallerinden derece ile döndü.

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, Roketten Otonom Sistemlere, Tarımdan Su Altı Sistemlerine, İnsansız Hava Araçlarından Yapay Zekâya kadar teknolojinin her alanında düzenlenen yarışmalarla geleceğin teknolojilerini üretecek gençleri destekliyor. Bu yıl Türkiye’nin her yerinden ve 107 ülkeden 600 bin bireysel başvuru ile 150 binden fazla takım başvurusunun olduğu dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek. Bu yıl rotasını Karadeniz’e çeviren TEKNOFEST’te yarışma finalleri farklı tarihlerde ve şehirlerde yapılıyor.

Öğrencimizin yer aldığı projeye 3.'lük ödülü

Mühendislik Fakültemizden Mustafa Şamil İleri ile Ege Üniversitesi'nden Musa Oğural'in yürütücülüğünde hazırlanan "Gerçek Zamanlı İşletim Sistemlerini Yüksek Güvenirlikli Uygulamada Kullanmak İçin Yol Haritası Örneği Oluşturulması” projesi Savunma, Uzay ve Havacılık kategorisinde Türkiye 3.’sü oldu. 22-24 Temmuz tarihleri arasında Giresun’da yapılan Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarına LordOS takımıyla katılan ikili, Samsun’da düzenlenecek TEKNOFEST’te ödüllerini alacak.

Mustafa Şamil İleri projeyle ilgili şu bilgileri verdi: Havacılık, uzay, otomotiv, raylı ulaşım, nükleer enerji santralleri, tıp elektroniği sektörlerindeki yüksek güvenilirlik gerektiren yazılım uygulamalarında sertifiye gerçek zamanlı işletim sistemleri kullanılmaktadır. Bu işletim sistemlerindeki görevlerin gerçekleşme zamanlarının hesaplanabilir olması kritik uygulamalarda büyük önem arz etmektedir. Bu proje ile gerçek zamanlı işletim sistemlerinin hangi ihtiyaçlara karşılık verdikleri ve bu ihtiyaçlar için bir gereksinim setinin yazılması ile doğrulama yöntemleri ve güvenilirlik ölçütlerinin neler olduğu, bu işletim sistemlerinin güvenli kullanımı için hangi metotların ne şekilde uygulanacağı ve bu yazılımların uygulamada kullanabilmek için sertifikasyon süreçleri araştırılarak sektöre farklı bir bakış açısı kazandırmak hedeflenmektedir.”

Turizm kategorisinde en iyi sunum ödülü

Mahmudhan Sami Diriğ, Mevlüt Emre Tanrıverdi, Mehmet Özkan ve Muhammat Faruk Şahin’den oluşan AyTourism ekibi 12-14 Ağustos tarihlerinde Rize’de yapılan Turizm Teknolojileri Yarışması’nda Touriz uygulamalarıyla En İyi Sunum Ödülüne layık görüldü.

TALIA 4B ekibini oluşturan Rabia Biçer, Ayşe Şevval Yılmaz, Habibe Gürel, Talha Mahmut Dereyurt, Fırat Erdem Doğan, Mehmet Can Yıldız da Aksaray’da 22-24 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Model Uydu Yarışması’nda mücadele edecek.

Öğrenci Kulüpleri

Öğrencilerimizin üniversite yaşamlarında akademik çalışmalarının yanı sıra sosyal, kültürel, sanatsal ve teknolojik alandaki faaliyetleri de önemli bir yere sahiptir. Bu alanlarda katıldıkları ve düzenledikleri etkinlikler akademik yaşamlarını daha verimli kılmakta, özgüven ve kendilerini ifade etme yetilerini geliştirmekte aynı zamanda üniversitemizin sosyal yaşamı içinde sorumluluk almalarını sağlamaktadır. Bireyselliğin yanında birlikteliği, ortak çalışmayı simgeleyen kulüpler, öğrencilerin etkinliklerde görev alarak bilgi, yetenek ve ilgileri ölçüsünde kişisel potansiyellerini geliştirmelerini ve içinde bulundukları grubun çalışmalarına katılarak heyecanlı, mutlu ve dinamik bir üniversite yaşamını oluştururlar.


Siteye Git

Kütüphane

Eğitim-öğretim dönemlerinde;
Haliç Yerleşkesi Kütüphanesi: Haftaiçi 24 saat / Haftasonu 10.00-19.00 Topkapı Yerleşkesi Kütüphanesi (Merkez) : Haftaiçi 08:30 - 17:30 / Haftasonu : Kapalı Üsküdar (Atik Valide) Yerleşkesi Kütüphanesi: Haftaiçi 08.30-20.00 / Cumartesi 10.00-19.00
(Sınav dönemlerinde Haftaiçi 08.30-22.00 / Haftasonu 10.00-19.00)
Kandilli Yerleşkesi Kütüphanesi - Küçükçamlıca Yerleşkesi Kütüphanesi Fatih Yerleşkesi Kütüphanesi : Haftaiçi 08.30-17.30


Siteye Git

FSMVÜ Yayınları

Eğitim-öğretim dönemlerinde; Haliç Yerleşkesi Kütüphanesi Haftaiçi 24 saat / Haftasonu 10.00-19.00 Topkapı Yerleşkesi Kütüphanesi (Merkez) : Haftaiçi 08:30-17:30 / Haftasonu: Kapalı

 


Siteye Git

Uluslararası Ofis

Our team at the Department of International Relations offer you support from the first moment you become familiar with us until the last day you spend here with us. If you are a student, a scholar, or the family of those, coming to Fatih Sultan Mehmet Vakıf University, we will be there to help you adjust to your new life at our university and overcome challenges of living and studying/teaching abroad. We will help you with accommodation arrangements taking your personal preferences and expectations into consideration. Orientation meetings will be held on your arrival to give you necessary and practical information. We are dedicated to make your experience here as smooth, worthwhile and fun as possible. It will be our greatest pleasure to have contributed to your academic achievement, personal satisfaction and your understanding of Turkish life in general.


Siteye Git

Sağlık, Kültür ve Spor

Üniversitemiz öğrencilerinin bireysel, sosyal, kültürel ve sportif gelişimlerine katkı sağlamak, gençlerimizi sağlıklı ve aydın bireyler olarak geleceğe taşımayı amaçlamaktadır. Birim hizmet verdiği alanda sağlık kuruluşu, öğrencilerin sosyo- kültürel danışma ve rehberlikleri ile spor gereksinimlerini karşılayan bir uygulama dairesidir.


Siteye Git

Kariyer Merkezi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Kariyer Merkezi öğrencilerin ve mezunların bilgi, yetenek ve isteklerine uygun, kariyer seçimlerini bilinçli bir şekilde yapmalarını sağlamak üzere kariyer yolunda kendilerine rehberlik ederek, daha okul sıralarında katılacakları eğitim, seminer, panel, konferans ve sempozyumlar ile pratik iş sahası gezileri, stajlar ve projeler sayesinde mezuniyet sonrası iş hayatına geçişte uyum sürecini yetkin bir şekilde atlatabilmelerini ve üniversitemizin kariyer faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerden yararlanarak seçmek istedikleri meslekleri daha yakından tanımalarını sağlayarak onların gelecek planlarına destek olmayı amaçlamaktadır.


Siteye Git

UZEM

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (FSMVÜ UZEM), üniversitemiz bünyesinde açılan e-öğrenme temelli dersler ile ön lisans, lisans, lisansüstü ve sürekli eğitim programları kapsamında uzaktan yapılacak eğitimler için plan, program, koordinasyon ve uygulama faaliyetleri yürütmek amacıyla 2013 yılında kuruldu. 2013-2014 akademik yılından itibaren Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi; 2016-2017 akademik yılı itibariyle de İngilizce dersleri, uzaktan eğitim yöntemiyle verilmeye başlandı.

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle 2019-2020 akademik yılı Bahar Döneminde başlayan tüm derslerin uzaktan eğitim yoluyla işlenmesi süreci 2020-2021 akademik yılında da devam etmektedir. Bu çerçevede tüm derslerin online yürütülmesi için gerekli altyapı ve programlar UZEM tarafından akademisyenlerimizin hizmetine sunulmuş olup salgının etkin olmaya başladığı 2019-2020 Bahar döneminin 7. haftasından itibaren dersler sorunsuz bir şekilde canlı olarak haftalık programda belirtilen gün ve saatlerde işlenmeye devam etmektedir. Öğrencilerimiz kişi ve süre kısıtlaması olmaksızın bu derslere rahatlıkla girip aktif olarak derse katılım sağlamaktadırlar. Bununla birlikte UZEM tarafından geliştirilen Öğrenme Yönetim Sistemi (LMS) ile derslerin tekrar erişime açılması, sınavlar, ödevler, mesaj, forum vb. süreçler de uzaktan eğitim yöntemi ile sürdürülmektedir.

Uzaktan eğitim yoluyla devam eden bu sürece dair tüm bilgilendirmeler de UZEM tarafından yapılmaktadır. Uzaktan eğitim sisteminin altyapısı ile birlikte UZEM web sayfası da yeni şartlara uygun hale getirilmiştir. Uzaktan eğitim sürecine dair tüm bilgiler, dokümanlar, LMS ve online platformlar ile ilgili tanıtım kılavuzları ve duyurular UZEM web sayfasına yüklenmiş ve erişime açılmıştır. Ayrıca sosyal medya hesaplarından, Otomasyon sisteminden de aktif olarak bilgilendirmeler yapılmaktadır.


Siteye Git

Bilgi İşlem

Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız, 2010 yılında kurulup hızlı bir şekilde büyüyen üniversitemizle birlikte uzun süreçler alacak birçok gelişmeyi kısa sürede gerçekleştirip birçok başarıya imza atmıştır. Üniversitemiz kampüsleri İstanbul’un birbirinden farklı merkezi noktalarında bulunsa da Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız tek kampüs mantığıyla tüm akademik ve idari kadro bir aradaymış gibi bilgi teknolojilerini entegre etmeyi başarmış ve hizmetlerini sürdürmektedir.


Siteye Git
Fikir ve önerilerini
bizimle paylaş
Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.