''Sporcuya Verilen Destek Beni Çok Etkiledi''

25 Kasım 2019

2019-2020 akademik yılında üniversitemizde öğrenime başlayan milli karateci Hira Nur Kasatura, 11 yıldır ilgilendiği karatede ulusal derecelerin yanı sıra Avrupa üçüncülüğüne de imza atmış başarılı bir sporcu. En son 14-17 Kasım tarihleri arasında Diyarbakır’da düzenlenen “Türkiye Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası”nda 68 kiloda altın madalyanın sahibi olan Hira Nur, spor ile bağını akademiye taşıyarak spor psikolojisi alanında ilerlemeyi planlıyor.

Üniversitemizde Psikoloji öğrenimi öncesi İngilizce Hazırlık eğitimi alan Hira Nur, 7 yaşında abisinden özenerek karateye başlıyor. Katıldığı tüm Türkiye şampiyonalarında ilk dörde girmeyi başaran, uluslararası derece elde eden Hira Nur, 2015’ten beri milli takım forması giyiyor. Türkiye Karate Federasyonu tarafından 14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında Diyarbakır’da düzenlenen “Türkiye Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası”nda 68 kiloda Türkiye Şampiyonu olan Hira Nur, “İlk madalyamı 10 yaşındayken İstanbul şampiyonu olarak aldım. Geçen Şubat ayında Danimarka’da düzenlenen 46. Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda Avrupa üçüncüsü oldum. Bu kariyerimin en önemli başarısıydı.” diyor.

Sporla iç içe bir ailede büyüyen Hira Nur için spor, fiziksel kazanımlarının yanı sıra farklı güzelliklere de kapı aralayan bir araç. Sosyal çevre sunması, farklı insanlar, farklı şehirler tanımasına imkân vermesi bu güzelliklerden birkaçı. Zorlukları da yok değil. Özellikle birkaç hafta süren kamp dönemlerinde derslerden geri kalmayı daha çok çalışarak telafi eden Hira Nur, “Okul ile spor aynı anda yürümez algısını kırmaya çalışıyorum. Bazen bir ay kadar kampta kaldığım günler oluyor. Dolayısıyla dersleri de kaçırmış oluyorum. Burada devreye kendi çabam giriyor. İstediğim zaman başaramayacağım şey yok mottosuyla hareket ediyorum. Okulum benim için ön planda. Bu yüzden daha çok çalışıyorum. Psikoloji ve sporun iç içe olduğu spor psikolojisi alanında ilerlemek istiyorum.” diye konuşuyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ni tercih etmesindeki en önemli faktörün sporculara verdiği destek olduğunu dile getiren Hira Nur, “Henüz lise 1’deyken üniversite araştırmaya başlamıştım. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin sporculara verdiği destekle ilgili birçok bilgi aldım ve bundan çok etkilendim. Tercih etmemdeki en önemli faktör bu oldu. Sporcuyu hem manevi hem de maddi olarak destekleyen bir üniversitede olduğum için kendimi şanslı hissediyorum.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Şu sıralar Balkan Şampiyonası ve Avrupa Şampiyonası’nın seçmelerine hazırlanan Hira Nur Kasatura’nın hedefi her ikisinde de şampiyon olarak ülkemize geri dönmek.

Hira Nur'un da bahsettiği maddi desteklerden biri sporcu bursu. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde lisansı aktif olarak devam eden milli sporcular tam burslu olarak öğrenim görüyor. Bireysel veya takım spor dallarında, ulusal ve uluslararası müsabakalara katılarak ilk üç derece içerisinde yer alan öğrencilere de yönetim tarafından ödül verilebiliyor. Öte yandan Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı da sporcu öğrencileri müsabakalarda yalnız bırakmıyor.  

 

Röportaj: Kübra Erten

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.