Türkiye Üniversiteler Arası Arapça Münazara Yarışması Tamamlandı

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Katar Vakfı, Katar Münazaraları Merkezi (Katar Debate) ortaklığında düzenlenen “Türkiye Üniversiteler Arası Arapça Münazara Yarışması”nın finali Haliç Yerleşkesi’nde yapıldı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Katar’da gerçekleşen Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi kapsamında Üniversitemiz ile Katar Vakfı arasında “Arap Dili Eğitimi ve Arapça Münazaraları Merkezi”nin kurulması için imzalanan İş Birliği Anlaşması’nın ilk adımı olan Türkiye Üniversiteler Arası Arapça Münazara Yarışması, İslami İlimler Fakültesinin koordinasyonunda 20 üniversitenin katılımıyla 20-28 Aralık tarihleri arasında düzenlendi. Eleme oturumlarının ardından finale kalan Selçuk Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü ile İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğrencileri “Meclis Ekonomik İstikrarı Çevrenin Korunmasına Tercih Ediyor” başlığında tartıştı. Jüri değerlendirmesinin ardından Selçuk Üniversitesi öğrencileri birinciliğe değer görüldü.

Törene; Türkiye’nin eski Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Üniversitemiz Mütevelli Heyet Başkan Vekili Hamza Akbulut, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Vekili Necmeddin Bilal Erdoğan, Katar Debate Programlar Müdürü Abdurrahman Sebîî ve İstanbul Müftü Yardımcısı Hüseyin Demirhan’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

“Arapçanın en büyük anlamı Kur’ân dili olmasındadır”

Kur’ân tilavetinin ardından başlayan törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı, Kur’ân dilinin daha kalıcı, anlaşılır ve akademik olarak geliştirilmesi, yayılması konusuna katkıları dolayısıyla Dünyada önemli bir boşluğu dolduran bu etkinliğin sürdürülmesi, geliştirilmesi ve sayısının artırılması için her daim desteğe devam edeceklerini kaydederek, “Bunu bir adım ileriye taşıyarak Dünyada bu çalışmanın akademik merkezini oluşturmak üzere Katar Debate iş birliğinde Üniversitemiz bünyesinde Arap Dili ve Eğitimi ve Arapça Münazara Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılmasıyla ilgili çalışmalarımızı başlattık, yakın zamanda bu merkezin açılışını idrak edeceğiz.” dedi.

Arapçanın Kur’ân dili olması üzerinden anlamını değerlendiren Andı, “Arapçanın ifade imkânları ona Kur’ân’ın dili olma özelliğini kazandırmıştır fakat Kur’ân’ın Arapça olması da bu dile tarihten bugüne 14 asırlık gücünü ve hayatiyetini bahşetmiştir. Ümmet tarafından sahiplenilişini sağlamış ve beslemiştir. Arapça Kur’ân’ın dilidir, Hz. Peygamber’in dilidir. Arapça Müslümanların ibadet dilidir. Denilebilir ki Arap olan ve olmayan bir Müslüman için Arapçanın en büyük anlamı budur. Bunun dışındaki bütün işlev ve görünümleri tali derecede kalır.” diye konuştu.

Türkçe ve Farsça ile Arapçanın; İslam medeniyetinin ilim, sanat, edebiyat, tefekkür, siyaset, hukuk, ticaret ve başka alanlarında inşa edici dili olduğuna işaret eden Andı, bu üç dilin birbiriyle kurduğu tarihsel ilişkiyi bugün her türlü ayrıştırıcı ideolojik, politik ve küresel emperyalist hesapların ötesinde bu bağlamda değerlendirmek gerektiğinin altını çizerek şunları kaydetti:

“Türkçe, Farsça ve Arapça birbirini tamamlayarak, çoğaltarak İslam medeniyetinin büyük tarihsel gücünü yapmışlardır. Bugün her türlü art niyetli hesapların, projelerin, planların ve güncel siyaset dayatmalarının dışında bu üç büyük inşa edici dilin kurduğu medeniyet atmosferini ne kadar diri tutarsak ne kadar güncelleme ve çoğaltma gayreti içerisinde olursak, bugünden geleceğe söyleyecek sözümüzün frekansını ve anlamını da o derece diri ve etkili kılmış olacağız. İnanıyoruz ki her şeye rağmen İslam medeniyetinin geleceğe söyleyecek sözü vardır. Ve bir Müslüman olarak iman ediyoruz ki bu dil Kur’ân ile kıyamete kadar söyleyeceğini söylemeye devam edecek. Bizim için Arapçanın en başta gelen anlam ve ehemmiyeti budur.”

“Bu yarışma iş birliklerini derinleştirdi”

İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Vekili Necmeddin Bilal Erdoğan, yarışmanın ülkemizde Arapça dil eğitiminin güçlenmesiyle ilgili çalışmaların devamı niteliğinde olduğuna dikkati çekerek, “Arapça bizim için hem Kur’ân’ın dili olması hem de gönül coğrafyamızda yer edinmesi dolayısıyla önem arz eden bir lisan. Bu nedenle Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İbn Haldun Üniversitesi gibi üniversitelerimizin Arapça eğitimi konusunda başlattığı seferberlik çok önemli. Bu yarışma da Türkiye ile Katar arasındaki eğitim iş birliklerinde derinleşmeye işaret etmesi açısından çok kıymetli.” ifadelerini kullandı.

Katar Debate Programlar Müdürü Abdurrahman Sebîî de ortaklığın Türkiye ve Katar arasındaki ilişkilere büyük katkı sunacağını söyleyerek, “Bu yarışma iş birliğimizin başlangıcı oldu. Herkesin el ele verdiği, bizi çok heyecanlandıran bir süreç yaşadık.  Bu güzel organizasyon için emek veren herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

Üniversitemizin de dâhil olduğu dört takım Katar’da Türkiye’yi temsil edecek

Konuşmaların ardından başlayan yarışmada Selçuk Üniversitesi’nden Sami Açış, Aziz Demir, Büşra Elkileni ve Hülya Songül, İbn Haldun Üniversitesi’nden Yılmaz Acar, Muhammed Salih Yıldız, Abdulrahman Marwan Khaled ve Ahmet Celal Şener “Meclis Ekonomik İstikrarı Çevrenin Korunmasına Tercih Ediyor” başlığında karşı karşıya geldi. 45 dakikalık tartışma süresinin ardından Selçuk Üniversitesi öğrencileri Türkiye şampiyonu oldu.

Törende; anadili Arapça olmayanlar ve anadili Arapça olanlar arasından en iyi konuşmacılar ile üçüncü olan takım Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğrencileri de ödüllendirildi. Yarışmayı dördüncü olarak tamamlayan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencileriyle birlikte 4 üniversite Türkiye’yi Mart 2022’de Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek “Dünya Üniversiteler Arası Arapça Münazara Yarışması”nda temsil edecek.

covid19
Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.