Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Anısına Düzenlenen Yarışmada Ödüller Verildi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz anısına düzenlediği makale yarışması sonuçları açıklandı. Dereceye giren öğrenciler şehit Savcının ailesinin de katıldığı anma programında ödüllerini aldı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Kulübü, İstanbul Adliyesi’ndeki makam odasında 2015 yılında teröristlerce şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz anısına “Ceza Muhakemesinde Sosyal Medyanın Etkisi” adlı makale yarışması düzenledi. Kasım 2019’da ilan edilmesinin ardından jüri değerlendirmesi de tamamlanan yarışmada dereceye giren makale sahipleri, Mütevelli Heyet Başkan Vekilimiz Av. Hamza Akbulut ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar’ın da katıldığı, hukuk camiasından geniş bir ilginin olduğu anma programında ödüllerini aldı.

Haliç Yerleşkesi konferans salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan anma programı ve ödül töreni, İslâmi İlimler Fakültesi öğrencisi Abdulkerim İleri’nin Kur’ân-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Ardından Hukuk Kulübü adına kürsüye çıkan Kulüp Başkanı Zübeyir İkbal Aras, yarışmayı düzenleme amaçlarına dair şunları söyledi:

“Şehit savcımız Mehmet Selim Kiraz’ın adını yaşatma fikri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bizi gayretli ve inançlı kılmaya devam edecek. Bu gayretin ilk tezahürü de bu özel gün oldu. Bir insanın adını yaşatmak sadece bulunduğumuz ortamlarda onun adını anmak, salon girişlerine, tabelalara adını yazmak değildir. Hele ki ömrünü adalet uğruna geçirmiş, yıllarını ilme vakfetmiş ve sonunda bu kutlu yolda şehit düşmüş birinden bahsediyorsak, onun adını yaşatmanın kuru bir düşünceden sıyrılıp harekete dönüşmüş bir fikir olması gerektiğinin farkındayız. Bu fikirle şehit Savcımızın adı ile literatüre katkı sunmak, gelecek nesillere hukukun ve adaletin kutsallığından pay iletmek adına bu yarışmayı düzenledik. Türkiye’nin dört bir yanından genç hukukçuların Savcımızın aziz hatırası ardından kaleme aldığı makaleler kıymetli jürimizce değerlendirildi. Bundan sonraki süreçte ise şehit Savcımızın adına Siirt’te yapacağımız kütüphane ile bir adım daha atacağız.”

 “Milli birliğimize vesile bir isim”

Milletlerin hayatlarında her dönem öne çıkmış şahıslar ve bu şahıslar üzerinden devam eden bir milli birlik ruhu olduğunu söyleyen Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naim Demirel, “Asırlar sonra bile belirli şahıslar üzerinden konuşarak aramızda bir manevi bağ oluştururuz. Bugün bir araya gelmemize vesile olan Savcımız da bu isimler arasında yerini almıştır. Adına düzenlenen bu yarışmanın manevi birlikteliğimizi kuvvetlendirmeye vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Anma programında Savcı Kiraz’la yakın çalışma arkadaşlığı yapmış hukuk camiasından birçok isim söz alarak duygularını dile getirdi. O isimlerden biri olan İstanbul Anadolu Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun, Kiraz’ın hukuk camiasında ebedileştiğini ifade etti.

İstanbul Bakırköy Adalet Komisyonu Başkanı ve yarışma jürisi Atila Öztürk makale değerlendirme süreciyle ilgili bilgi vererek, “66 makale değerlendirdik. Çok emek sarf edilmiş çalışmalar olduğunu gördüm. Ayrıca makalelerin bir dergide yayınlanacağı haberini aldım, bu da çok memnuniyet verici. Bu tür yarışmaların devamını diliyorum.” diye konuştu.

“Oğlumun her daim hatırlanması büyük mutluluk”

Son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın babası Hakkı Kiraz, oğlunun her daim hatırlanması ve adına bir üniversite tarafından yarışma tertip edilmesinin kendisine tarifi mümkün olmayan duygular yaşattığını dile getirerek şunları kaydetti:

“Oğlum Sultan Fatih’in hayranıydı. Bugün onun adını almış Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından anlamlı bir tören düzenleniyor. Benim için büyük bir mutluluk. Bu hususta duyarlı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Oğlum fiilen şu an aramızda değil ama adına açılan okullarla, bu tür yarışmalarla burada yaşıyor.”

Konuşmaların ardından makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Birinci olan Burak Salih Murat ödülünü Hakkı Kiraz’dan, ikinci olan Mehmetcan Sayıntürk ödülünü İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zafer Koç’tan, üçüncü olan Selahattin Bingöl de ödülünü İstanbul Bakırköy Adalet Komisyonu Başkanı Atila Öztürk’ten aldı. Birinci 10 bin lira, ikinci 7 bin 500 lira, üçüncü ise 5 bin lira ile ödüllendirildi.  

Burak Salih Murat / Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi / 4. Sınıf

Şehitlerimize minnet borcumuzu ödemek için bilgiyi en iyi şekilde işlemek ve aktarmak gerektiğini düşünüyorum. Sosyal medyanın kullanılmasıyla birlikte yargılama hakkından hâkimin tarafsızlığı konusuna kadar pek çok konu gündeme geliyor. Özellikle toplumda geniş yankı uyandıran konularda sosyal medya üzerinden adalet arayışını artık sıklıkla görüyoruz. Bunun etkilerinin detaylıca incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Yargı mensuplarının, hâkim ve savcıların sosyal medya kullanması ise mesleki ve etik kurallar bakımdan son derece önemli bir etkiye sahip. Makalemde de bu konuda detaylı bir inceleme yapmaya çalıştım.

Mehmetcan Sayıntürk / Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi / 3. Sınıf

Yarışmayı sosyal medyada gördüm. Türk yargısının bir sorununa eğildiği için çok sevindim ve kendim de bu alana bir katkı sunmak istedim. Bu konu özel olarak Türk hukuk literatüründe incelenmiş bir konu değil. Ciddi sorunlar var bu alanda. Sorunları hem kendi yorumlarımla hem de doktrindeki görüşlerle düzenleyerek makalemi hazırladım. Umarım sonraki çalışmalara fayda sağlayabilmişimdir.

Selahattin Bingöl / Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi / 3. Sınıf

Ceza muhakemesi sosyal medyada pasif bir süje olarak kalıyor. Sosyal medya artık süje olarak onu dönüştürdüğü için sosyal medyadaki değişimin sebeplerini irdeledikten sonra bunun ceza muhakemesine etkisini değerlendirdim. Yarışmaya katılmamda en büyük etki şehit Savcımızın adına düzenlenmesi oldu. O, hukuk için adalet için şehit olan bir isim. Bıraktığı mirası biz sürdürmeliyiz.

 

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.