“Filistinliler yüz yıldır Mescid-i Aksa’yı koruyor”

Filistinlilerin yüz yıldır İslam medeniyetinin temel mekânlarından birini, Mescid-i Aksa’yı korumak için çalıştığını ifade eden Ortadoğu uzmanı Zahide Tuba Kor, “Bizim bunu idrak etmemiz, önemini anlamamız gerekiyor. Bu bakımdan Filistinlilere çok şey borçluyuz.” dedi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi tarafından Dr. Öğr. Üyesi Tuba Hacer Korkmaz moderatörlüğünde düzenlenen konferansa konuk olan Ortadoğu uzmanı ve yazar Zahide Tuba Kor, Filistin’deki son gelişmeleri değerlendirdi.

Mescid-i Aksa’da ve Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki olayların daha önce defalarca yaşandığını, Filistinlilerin on yıllardır hukuki davalarla evlerinden çıkarıldığını hatırlatarak konuşmasına başlayan Zahide Tuba Kor, “Silvan Mahallesi’nde, Kudüs ve çevresinde, Batı Şeria’da, İsrail’in kendi içindeki Filistin toplumunun yaşadığı yerlerde on yıllardır aynı yöntemlerle evleri boşaltılan on binlerce aile oldu... Ramazan ayı Müslümanların dini duygularının zirvede olduğu bir zaman olup, Müslümanlar gibi dini günleri kameri takvime göre olan Yahudilerin bu mayıs ayı farklı milli günlerine denk geldiği bir dönem oldu. Bu sene Ramazan ayımız 14 Mayıs 1948 Nekbe’nin (zorunlu göç- büyük felaket) ve İsrail’in kuruluşunun yıl dönümü, Yahudi fanatik Tapınakçılarının iddialarına göre Tevrat’ın iniş bayramı/Şavuot kutlamaları gibi onlar için önemli günlere denk geldi. Yahudilerle Müslümanların dini günlerinin örtüşmesi bu şiddeti daha da arttırdı.” diye konuştu.

“Aşırı sağ gruplara ilginin ve dolayısıyla popülerliğinin artması yaşananlarda etkili oldu”

Bugün yaşananların birçok faktör yanında aşırı sağ gruplara ilginin ve dolayısıyla popülerliğinin artmasıyla da bağlantılı olduğunu söyleyen Kor, şu değerlendirmelerde bulundu:

“1990’lı yıllarda terör örgütü olarak kabul edilen, El-Halil’deki Hz. İbrahim Camii katliamını gerçekleştiren hareket, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yönlendirmesiyle bugün ilk kez İsrail meclisinde yer alıyor. Daha önce sokakta etkili olan bu hareket artık siyasette de etkili figürlerle gündemde. Eskinin terörist hareketinin liderleri sürekli Şeyh Cerrah Mahallesi’ne giderek insanları kışkırtıyor. Aşırı sağın yükselmesinin yanında dini ve milli faktörlerin devreye girmesi, Trump döneminde özellikle son bir yılda Filistinlilerin evlerinin daha fazla yıkılması, fakirleşmesinin artması, pandemi nedeniyle işlerini kaybetmeleri gibi birçok şey üst üste geldi, birikti ve patladı. İsrail’in böyle bir patlamaya hazırlığı vardı. Filistinliler İsrail’in göbeğinde isyan halindeyken İsrail polisi ortada değildi. Filistinliler ile Yahudilerin çatışmasının önü açıldı, bir müddet sonra polis devreye girdi. Bunlar İsrail’in planlı hareket ettiğine dair göstergelerdir.” 

Aşırı sağcı grubun 2012 yılından beri Mescid-i Aksa’ya düzenli olarak saldırarak üçüncü tapınağı inşa etmeyi amaçladıklarını belirten Kor, “Mescid-i Aksa’yı yıkmak ve üçüncü tapınağı inşa etmek için sabırsızlanıyorlar. Aynı ekibin hedefi Tevrat yasalarına göre tamamen Yahudi devleti kurmaktır.” dedi.

“Gazzeliler evsiz kalsalar da direnişe destek veriyor”

İki yıldır siyasi kriz içinde olan İsrail’de tam da Netanyahu karşıtı hükümet kurulmak üzereyken yaşanan olayların, Netanyahu’nun elini güçlendirdiğine dikkati çeken Kor, “Bu olayları sadece Netanyahu’nun bastırabileceğini düşünen İsrail toplumu ve siyaseti, milli kimlik ve milli beka meselesi üzerinden onun etrafında kenetlenmeye başladılar. Aslında Gazze devreye girene kadar Netanyahu köşeye sıkışmıştı. Mescid-i Aksa’da yaşananlar dünya kamuoyunu birleştirmişti. Ona geri adım attırmak zorunda kalacaktı, ama Gazze devreye girince iş değişti. Çünkü birçok ülkenin zihninde Hamas bir terörist, Gazze bir terörist, dolayısıyla İsrail’in yaptıkları meşru gibi görünmeye başladı.” diye konuştu.

Netanyahu’nun Hamas’ı, kendini meşrulaştırma aracı olarak kullandığını vurgulayan Kor, “Hamas’ı yok etmek istemiyor, onun roket atma kapasitesini ortadan kaldırmaya çalışıyor. Çünkü İsrail’in ekonomik hayatı altüst olmuş durumda. Gelecekte bu tehlikeyi görmek istemiyor. İsrail daha önce Gazze’nin merkezini vurmuyordu. Artık yönetim binalarını, ticaret ve basın merkezlerini, hastanelerini vurarak Hamas’a boyun eğdirmeye çalışıyorlar. Can kaybı arttıkça, insanlar evsiz kaldıkça Gazze halkı Hamas’a karşı gelsin istiyorlar. Ama Gazzeliler evsiz kalsalar da direnişe destek veriyor. Bu, İsrail’in planladığı bazı şeyleri yapamayacağının göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

“Kudüs Filistinlileri birleştirdi”

Filistinlilerin direnişinin İsrail’in planladığından daha büyük çaplı ve uzun süreli olduğunu dile getiren Zahide Tuba Kor, inançlı-inançsız, solcu-sağcı, Müslüman-Hristiyan tüm Filistinlilerin kenetlendiğine işaret ederek şunları kaydetti:

“İsrail’in 1948’den beri Filistin’e uyguladığı ana siyaseti böl ve yönettir. Batı Şeria, Gazze, Kudüs ve İsrail’in içindeki Filistinlileri birbirine karşı kullanmıştır. Aslında Filistinlilerin son yüz yıl boyunca bu kadar kenetlenmeleri ilktir. Burada İsrail’in güvendiği bir şey daha vardı. Ramazan’da olaylar olurken Batı Şeria’daki Filistinliler Mescid-i Aksa’ya çok az gidebildi. Çünkü İsrail iznine bağlıydı. Peki Kudüs’ün yardımına kim geldi? İsrail’in içindeki Filistinliler... Onların birçoğu İsrail eğitim sistemi ve hayat tarzı içinde sekülerleşmiştir. İsrail’in beklemediği şey de tam bu oldu. Kudüs Filistinlileri birleştirdi.”

Olayların medyada ele alınış biçimine dair görüşlerini de aktaran Kor, basın etiği açısından tartışılan görüntüler olsa da yaşananların olduğu gibi aktarılmasının gerçeğin anlaşılmasında önemli olduğunu belirtti. İsrail’in yaptıklarının ancak bu yıkımın görülmesiyle anlaşılacağını dile getiren Kor, “İsrail ordusu hiçbir zaman saldırı yapmadığını, hep savunduğunu söyler. Asla sivillere vurmam der. Biz bunlara inanmayız ama Batı’yı ve kendi halkını inandırıyor. Tüm mücadele verenleri terörist olarak gösteriyor. Bu algıyı yıkmak için katliamını dünyaya göstermemiz gerekiyor.” dedi.

“İsrail’in argümanlarını etkisiz hale getirmek hepimizin görevi”

Filistinlilerin İslam dünyası adına yüz yıldır büyük bir mücadele verdiklerinin altını çizen Zahide Tuba Kor, “Filistinliler yüz yıldır İslam medeniyetinin temel mekânlarından birini, Mescid-i Aksa’yı korumak için çalışıyorlar. Bizim bunu idrak etmemiz, önemini anlamamız gerekiyor. Bu bakımdan Filistinlilere çok şey borçluyuz. Bugün Suriye, Irak, Yemen… İslam dünyasının birçok yeri savaş alanı. Kadim medeniyet merkezleri yıkıldı. İslam medeniyetinin birikimini bir bir kaybettik. Kudüs ise orijinal haliyle kalmış, medeniyetini ve kültürünü yansıtan nadir yerlerden biri, dolayısıyla kutsal yerlerin korunması görevi sadece Filistinlilere ait değil. Filistin hakkında daha çok okumak, kendimizi doğru savunmak, İsrail’in argümanlarını etkisiz hale getirmek hepimizin görevi.” değerlendirmesini yaptı.

 

 

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.