#evdekal ve dünyayı bu linklerle keşfet!

Dünya genelinde yayılan koronivirüs ülkemizde de etkisini gösteriyor. Salgın sebebiyle evde kalmamız hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin sağlığı açısından oldukça elzem. Evde geçirdiğimiz zamanlarda kültür ve sanata, bilgi ve öğrenmeye olan ihtiyacımızı gidermek adına sizler için bazı linkler derledik. Bu linklerde yer alan online ücretsiz eğitim/kurslar bölümü evde geçirilen zaman için büyük bir hazine niteliğinde.

MÜZELER

Pinacoteca di Brera Müzesi

Louvre Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Salvodar Dali Müzesi

Ayasofya Müzesi

Pergamon Müzesi

Beylerbeyi Sarayı

ÜCRETSİZ ONLİNE KURSLAR

Open Culture

Öğrencilere yönelik 800 ücretsiz video, 500 ücretsiz e-kitap, 300 dil kursu içeriği ve 1000’den fazla üniversite ders videosuna ulaşabilirsiniz. 

www.openculture.com

Academic Earth

Dünyanın en seçkin üniversitelerinden derslere ve kurslara online olarak ulaşma imkânı tanıyor! MIT, Harvard, Princeton, Stanford, Yale ve birçok üniversite ulaşabileceğiniz kurumlar arasında. Sitenin çok başarılı bir arama motoru var ve almak istediğiniz kurs veya ders açık ise sizi en iyi sonuçlara götürüyor.

academicearth.org

EdX

Yaklaşık 7 milyon öğrencinin kullandığı edX diğer online eğitim sistemlerine göre daha teknik konuları içeriyor. Kurs ve derslerin çoğunu tamamladığınızda size online sertifika imkânı sunan sitede 700 üzerinde konuya istediğiniz zaman istediğiniz platformdan ulaşabilme imkânına sahipsiniz.

www.edx.org

University Of The People

University Of the People birçok Amerika üniversitesinin derslerine online olarak ulaşabileceğiniz bir site. Aldığınız derslerden sonra sınavlarda online ödeme yaparak ücretli olarak giriyorsunuz. İşletme ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde online lisans eğitimi alarak akreditesi kabul edilmiş diplomaya sahip olabilirsiniz. Sistemde başarınız doğrultusunda burs alma olanağına da sunuluyor.

 www.uopeople.edu

TED-Ed

Youtube’da videolarına sıkça rastlayacağınız TED-Ed videoları sizlere kişisel gelişim, iş yönetimi, girişimcilik ve benzeri konularda birçok ders imkânı sunuyor. Videoları izlerken soru sorarak online etkileşime girme şansına sahipsiniz ve derslerde beyin fırtınası ile aktif online öğretim yaşıyorsunuz.

ed.ted.com

Сoursera

Coursera Türkiye’den öğrenciler için önemli imkânlar sunuyor. Türkçe dil desteği sunan sitede birçok Türk öğrencinin yurt dışı üniversitelerden yüklediği ders ve kurs videoları mevcut. Sitede birçok üniversitenin geçmiş dönem yaptığı sınavlara da ulaşabilirsiniz. Yurt dışında bir üniversiteye gitmek istiyorsanız başvuru aşamasından önce Coursera sitesini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

www.coursera.org

Khan Academy

Birçok eğitim ve ders videosunun bulunduğu site Türkçe dil desteği de sunmaktadır. Khan Academy size birçok üniversite dersini online izleme imkânı sunarken derslerde animasyon ve grafiklerle yenilikçi bir öğretim metodu taşıyor.

www.khanacademy.org

Global Enstitü

Global Enstitü, ücretsiz sertifikalı interaktif eğitim programları düzenleyen sistemdir. Katılımcılara uzaktan eğitim sonunda bu eğitimlere katıldığını ispatlayabilmesi üzerine sertifika sağlamayı amaçlayan ücretsiz bir eğitim hizmetidir.

globalenstitu.com

Google Online Eğitimleri

learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye/courses

TÜBİTAK

TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik, Bilim Genç, Bilim Çocuk ve Meraklı Minik dergilerine erişilebilir.

services.tubitak.gov.tr/edergi/user/index.jsp

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.