“Sosyal bağların muhafaza edilmesi çok önemli”

Yeni koronavirüs (COVID-19) nedeniyle dünyada hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunu yaşlılar ve kronik bir rahatsızlığı olanlar oluşturuyor. Risk grubunda olanları hastalığın etkisinden uzak tutmak ayrıca toplumun genel sağlığını kontrol altına almak amacıyla ülkemizde 65 yaş ve üzerindekiler ile kronik rahatsızlığı bulunanlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. İlk gün kısıtlamaya uymayanlar görülse de denetlemelerin ve uyarıların artmasıyla durum kontrol altına alındı. Artık evde kalmaları zorunlu hâle gelen insanların ihtiyaçları ülke genelinde polis ekiplerince karşılanıyor. Peki, parklarda, meydanlarda, bahçelerde yaşıtlarıyla vakit geçirmekten büyük keyif alan yaşlılarımız evde kalmaları gereken bu süreçte ruhsal durumlarını nasıl zinde tutacak? Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sefa Saygılı sürece dair önerilerini paylaştı.

Hastalığın her yaştaki insanı enfekte edebileceğini ancak yaşlıları ve özellikle sistemik bir kronik hastalığı olanları daha çok etkilediğini dile getiren Saygılı, yaşlı insanların günün büyük kısmını dışarıda geçirme isteklerine dair şunları söyledi:

“Yaşlı insanlar çalışmadıkları, her gün düzenli olarak bir işe gitmedikleri için sanki yaşadıklarını, sağlıklı olduklarını göstermek için dışarı çıkmak isterler. Bir yandan ölüm korkusu artar, diğer yandan böyle dışarı çıkarak ölümün yakın olmadığına, sağlıklı olduklarına kendilerini inandırmak isterler.”

“Kendilerini iyi hissettirecek meşguliyetlerle ilgilenmeliler”

Evde kaldıkları süre boyunca kendilerine rutin işler belirlemelerinin hem ruhsal hem bedensel sağlıkları açısından büyük önem taşıdığını belirten Saygılı, günlük gelişmeleri takıntı boyutuna getirmeden takip etmelerinin de uygun olduğunu kaydederek, “Sosyal medya maalesef yanıltıcı haberler ve aşırılıkları da barındırmaktadır. Bu da paniğe, gereksiz korku ve endişelere, yersiz karamsarlığa sebep olmaktadır. Buna dikkat ederek paylaşımları incelemelidir ve fazla vakit geçirmemeye de dikkat etmelidirler. Hastalığın yayılmaması, kendilerine ve çevrelerine bulaşmaması için ev hayatına alışmalarının şart olduğunu bilmeliler. Yaşlılar evde geçirdikleri zamanda virüs dışındaki konu ve gündemlerle, bilhassa kendilerini iyi hissettirecek meşguliyetlerle ilgilenilmelidirler.” diye konuştu.

İçinde bulunduğumuz zamanların insanların hata ve yanlışlarını gözden geçirerek özeleştiride bulunmalarına da vesile olacağının altını çizen Saygılı, “Çevremize iyilik yapmak, evde kalınan anlarda bile israftan kaçınmak, güzel ve faydalı faaliyetlere önem vermek yaşlının moralini yükseltir, bağışıklık gücünü artırır. İbadetler ve dua da savunma sistemimizi güçlendirecektir.” dedi.

Sosyal uzaklaşma döneminde yaşlı insanların, özellikle yalnız yaşayanların çevrelerindeki insanlara önemli roller düştüğünü belirten Saygılı, bu süreçte yakın temasta bulunmak yerine telefonla sürekli hâl hatır sorulması gerektiğini ifade ederek şunları kaydetti:

“Ülkemiz insanı yaşlılarına düşkündür, onları yalnız bırakmak istemez. Ama bu süreçte onlarla görüşmek için evlerde buluşmak, onlarla yakın temasta olmak doğru değildir. Ancak onları yalnızlığa, ilgisizliğe bırakmak da yanlış olur. Yaşlılar diğer insanlara göre daha çok sevgi, şefkat, değerli olduğunu hissetme gibi duygulara ihtiyaç duyarlar. İtalya’da yalnız yaşayan yaşlıların bunalıma girdikleri, gereksiz panik hali ve ölüm endişesi taşıdıkları, yaşama sevinçlerinde azalma olduğu, uyku sorunları çektikleri görülmüştür. Bu gibi sebeplerden dolayı yaşlıları konutlarında toplu halde ziyaret yerine görüntülü veya görüntüsüz iletişim araçlarıyla haberleşmek, sohbet ve muhabbet etmek uygun olanıdır. Görüşüldüğünde de mesafeli olunmalı, sarılmaktan kaçınılmalıdır. Muhakkak ihtiyaçları sorulmalı, giderilmeye çalışılmalıdır. Sosyal bağların böylece muhafaza edilmesi çok önemlidir.”

 

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.