Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: “İslam düşmanlığı ve ırkçılık Avrupa’yı ve birçok ülkeyi etkisi altına aldı”

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Kulübü’nün şehit Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz anısına düzenlediği üçüncü makale yarışmasının ödül töreni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Hukuk Kulübü tarafından ilki 2020’de gerçekleştirilen makale yarışması, 2015 yılında DHKP-C terör örgütü tarafından şehit edilen Cumhuriyet savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın hatırasını yaşatmak ve onun adıyla hukuk literatürüne katkı sunmak amacıyla yapılıyor. Bu yıl “Ceza Hukuku Bağlamında: İslamofobi” başlığıyla üçüncü kez düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrenciler Haliç Yerleşkesi’ndeki törende ödüllerini aldı.

Bu yıl da önceki yıllar gibi farklı üniversitelerden hukuk öğrencilerinin ve hukuk camiasının büyük ilgi gösterdiği ödül töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz için Kur’ân-ı Kerim okunmasının ardından, anısına hazırlanan video gösterildi.

“Şehit savcımız yargıyı, devletimizi ve milletimizi temsil ediyor”

Törende konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu anlamlı program için Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Kulübü üyelerine ve Hukuk Fakültesine teşekkürlerini ileterek, “Seçilen konu ve isim hem hukukumuz hem de hepimiz için çok önemli. Bundan yedi yıl önce terör saldırısında şehadete yürüyen şehit savcımız Mehmet Selim Kiraz’ı rahmet, minnet ve dua ile yâd ediyorum. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.” dedi.

Bozdağ; terörle etkin, kararlı ve sürekli mücadelenin hukuka uygun şekilde devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin hukuk ve adalet yolunda güçlü bir şekilde yürümesine terör örgütlerinin engel olamayacağını kaydetti.

Şehit Mehmet Selim Kiraz’ın görevi itibarıyla yargıyı, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletini temsil ettiğine dikkati çeken Bozdağ, “Şehit savcımız yargı bağımsızlığını, tarafsızlığını, adaleti, devletimizi ve milletimizi temsil ediyor. Çünkü yargı millet adına iş yapar ve millet adına karar verir. Dolayısıyla ona sıkılan kurşun sadece bedenine sıkılmış değildir, aynı zamanda adalete, hukuka, yargının tarafsızlığına ve bağımsızlığına, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Türk milletinin birliğine, dirliğine sıkılmıştır. Mehmet Selim Kiraz savcımız şehit oldu ama yargıda 23 bin Mehmet Selim Kiraz var. Hukuk fakültelerinde hâkim, savcı, avukat ve farklı hukuk görevlerini alacak pek çok Mehmet Selim Kirazlar var.” ifadelerini kullandı.

“Düşmanca duygularla hukuka uygun mücadele etmeliyiz”

İslamofobi konusunun Batı dünyasının, değişik kıtaların ve bütün Müslümanların ortak derdi haline geldiğini, Avrupa’da İslam düşmanlığı nedeniyle insan hakları ihlalleri yaşandığını söyleyen Bozdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Burada fobi deniyor ama benim gördüğüm fobiden öte bu bir İslam düşmanlığı olarak Avrupa’da ve bazı ülkelerde tezahür etmektedir. Almanya’da Türklerin iş yerlerine, camilere, dernek ve vakıflara yıl boyu yapılan saldırılar 3 bine yaklaştı. İnsan hakları diye Türkiye’ye ders vermeye kalkanların kendi ülkelerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve diğer emekçilere karşı yaptığı ayrımcı politikaları net şekilde görüyoruz. Bir yanda İslam düşmanlığı, bir yanda ırkçılık, bir yanda yabancı düşmanlığı Avrupa’yı ve birçok ülkeyi etkisi altına aldı. Toplumların geleceği bakımından bu duyguların güçlenmesi çok büyük tehdit oluşturuyor. Bu düşmanca duyguları besleyen her şeyle hukuk içinde ve hukuka uygun olarak mücadele etmek şarttır. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin değerli öğrencileri ve akademisyenlerinin bu anlamda da önemli görevler yerine getireceğine inancım tamdır.”

“İslamofobiye karşı her açıdan tavır geliştirmeliyiz”

Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı, üç yıldır düzenlenen ve artan bir ilginin odağı olan makale yarışmasının gerisinde, işini ciddiyetle yapan öğrencilerin ve akademisyenlerin yanında, şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ruhaniyeti ve anısının bereketinin de olduğunu dile getirerek, “Makale yarışmasının ilkini 2020 yılında gerçekleştirmiştik. Yarışma konusu ‘Ceza Muhakemesinde Sosyal Medyanın Etkisi’ idi. Ardından ‘Yapay Zekânın Cezai Sorumluluğu’ başlıklı ikincisi geldi. Bugün ödül törenini gerçekleştirdiğimiz üçüncüsünün konusu ise ‘Ceza Hukuku Bağlamında: İslamofobi’. Sosyal medya, yapay zekâ ve İslamofobi, üç yarışmanın üç odak kavramı. Bu üç kavram veya olgunun da bugün hayatımızı ne kadar ilgilendirdiği malumunuz. Konuların bu kadar hayatın merkezinden alınması ve bunlara hukuki çözümler aranması çok önemli. Bu nedenle Hukuk Kulübündeki genç arkadaşlarımızı ve hocalarımızı taktir etmeliyiz.” diye konuştu.

İslamofobi kavramı etrafında düşünmenin; bilinç geliştirmek ve çözüm üretmeye başlamakla eş değer olduğunu belirten Andı şöyle devam etti:

“Bu üç eylemin veyahut hasletin bu yıl konumuzu teşkil eden İslamofobi kavramı etrafında geliştirilmesinin önemi açıktır. Zira Batı toplumlarında günden güne tezahürlerine şahit olduğumuz İslamofobi her açıdan tavır geliştirmemiz gerektiren bir tabloyu oluşturuyor. Ama en çok da fikri ve hukuki açılardan tavır geliştirmemiz gereken bir tablo. İşte bu yıl yarışmamızın konusu olan ‘Ceza Hukuku Bağlamında: İslamofobi’ bu açıdan çok önemli. Genç hukukçularımızın ve hukukçu arkadaşlarımızın lisans ve lisansüstü düzeyde katıldığı bu yarışmanın şehit Mehmet Selim Kiraz anısına düzenleniyor olması ise bir kat daha artırıyor bu önemi.”

Mehmet Selim Kiraz anısına yapılan bu ve benzeri faaliyetlerle şehit savcının sadaka-i cariye kapısının da her daim açık kalacağını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı, bu tür programların seneler boyunca Üniversitemizin çatısı altında sürmesini temenni ederek konuşmasını tamamladı.

“Her biriniz Mehmet Selim Kiraz’sınız”

Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ın babası Hakkı Kiraz önceki yıllar olduğu gibi bu yıl da hatırlanmalarının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirerek, salonda bulunan hukuk fakültesi öğrencilerine, “Hepinizi evladım kadar seviyorum. Bir Mehmet Selim gider ama sizler gibi binlerce Mehmet Selim gelir. Her biriniz Mehmet Selim Kiraz’sınız. Rabbim sizin geleceğinizi hayır eylesin, bu millete, memlekete, vatana hayırlı görevlerde bulunasınız inşallah.” dedi.

“Şehit savcımız adına literatüre katkı sunmak istedik”

Hukuk Kulübü Başkanı İrem Yürektürk ise makale yarışmasını düzenlemeye nasıl karar verdiklerini şu sözlerle anlattı:

“Ömrünü adalet uğrunda geçirmiş, yıllarını ilme vakfetmiş, bu kutlu yolda şehit düşmüş birinden bahsediyorsak onun adını yaşatmanın kuru bir düşünceden sıyrılıp harekete geçmiş bir fikir olması gerekir. Bu fikrin öncülüğünde şehit savcımız Mehmet Selim Kiraz’ın adını literatüre katkı sunmak, onun aziz hatırasını genç yüreklerde yaşatmak ve gelecek nesillere hukukun ve adaletin kutsallığından pay vermek için bu yarışmayı düzenledik. Akıl, inanç ve cesaret ile adaleti şiar edinmiş genç hukukçular olarak üniversite çağlarında gösterdiğimiz bu gayreti ve aziz şehitlerimizin hatırasına sunmayı çalıştığımız derin saygıyı ömrümüz vefa ettiği sürece devam ettireceğiz.”

Törende konuşmaların ardından makale yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Bakan Bozdağ takdim etti. Mütevelli Heyet Başkanımız İsmail Gerçek de Bakan Bozdağ’a üniversite yayınlarından çıkan Fatih Sultan Mehmed Han kitabını hediye etti.

Dereceye girenler şöyle:

Lisansüstü kategorisi:

Birinci: Efecan Karabulat- Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi

İkinci: Muhammet Çınarka- Necmettin Erbakan Üniversitesi

Üçüncü: Ece Değer- Bahçeşehir Üniversitesi

Lisans kategorisi:

Birinci: Abdülmecit Güldağı- İbn Haldun Üniversitesi

İkinci: Taha Yücel- Ankara Üniversitesi

Üçüncü: Fırat Saçma- Marmara Üniversitesi

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.