Hukuk Fakültesi’nden spor literatürüne katkı: Spor Hukuku Zirvesi

Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen “Futbol ve Ceza Hukuku” temalı 2. Spor Zirvesi’nde sporda ve hukukta meydana gelen cezai ve disiplin uyuşmazlıklarına ilişkin değerlendirmeler ele alındı. Zirve kapsamında öğrencilerle bir araya gelen Rıdvan Dilmen ise futbolculuk yıllarından teknik direktörlüğüne, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) kulüplerin yapısına kadar kendisine sorulan birçok soruyu samimiyetle yanıtladı.

Futbol geçmişten günümüze tüm dünyada en çok rağbet gören sporların başında geliyor. Futbola olan bu ilgi; sporcuların sözleşmelerinden kaynaklanan hukuki uyuşmazlıkların yanında spor müsabakalarına katılan kulüplerin, sporcuların, görevlilerin ve taraftarların neden olduğu cezai ve disiplin uyuşmazlıklarına kadar birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Spor hukuku alanında kıymetli çalışmalar yürüten akademisyenlerimizin konuşmacı olduğu 2. Spor Hukuku Zirvesi’nde özellikle sporda fiziki yaralanma teşkil eden hareketlerden dolayı cezai sorumluluk ve futbol disiplin hukukuna ilişkin tartışmalar masaya yatırıldı. Spor literatürüne katkı sağlamak amacıyla düzenlenen programda sunulan bildiler daha sonra kitap olarak da ilgilisiyle buluşacak.

Hukuki zeminde futbol

Haliç Yerleşkesi’nde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naim Demirel, futbol endüstrisindeki sorunların, sporun ve futbolun hukuk tarafından düzenlenme ihtiyacını kendiliğinden ortaya çıkardığının altını çizdi. Hukuk Fakültemizin duayen isimlerinden Prof. Dr. Selçuk Öztek’in moderatör olduğu ilk oturumda ceza soruşturmalarının spor yargısına etkisinden seyirden yasaklanma uygulamalarına, AİHM’nin spor yargılamasına ilişkin kararlarından sporda şiddet yasasına kadar birçok mesele hukuki çerçevede konuşuldu. Prof. Dr. Murat Balcı moderatörlüğündeki ikinci oturumda ise şans ve bahis oyunları, müsabakaya giriş yasakları ve sporla ilgili bazı kanun maddeleri üzerine değerlendirmelerde bulunuldu.  

“Türkiye’de futbolun geleceğiyle ilgili iyimser değilim”

1978-96 yılları arasında yeşil sahalarda top koşturmasının ardından teknik direktörlükle kariyerine devam eden, uzun yıllardır da yorumcu olarak futbolun içinde yer alan Rıdvan Dilmen, öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği söyleşide futbolun kendisi için önemini ve Türk futbolunun geleceğiyle ilgili düşüncelerini anlattı.

Türkiye’de futbolu nasıl bir gelecek beklediği sorusuna TFF’yi işaret ederek cevap veren Dilmen, “Türkiye’de futbolun geleceğiyle ilgili çok iyimser değilim. Federasyon’un yönettiği bir futbol olursa Türk futbolu düzelir. Futbol ekonomik bir sektör haline geldiğinden beri maalesef Federasyonu kulüpler yönetiyor. Sadece futbolculardan değil, iyi hukukçular, ekonomik ve sosyal konularda iyi yöneticilerin olduğu, genel kurul yapısının değiştiği bir Federasyonla ancak işler yoluna girebilir.” diye konuştu.

“Kutuplaşma futbol terörünü besliyor”

Türkiye’de özellikle futbol yöneticileri arasında kutuplaşma olduğunu ve bunun taraftarlar arasındaki problemleri ve futbol terörünü beslediğini söyleyen Dilmen, çözüm konusunda özellikle kulüp yöneticilerine büyük iş düştüğünü belirtti. Ülkemizde büyük bir futbol kitlesi olmasına rağmen neden dünya futbolunda söz sahibi olamadığımız sorusu üzerine “istikrarsızlığa” işaret eden Dilmen, önceleri öne sürülen altyapı, ekonomi gibi sorunların artık kalmadığı günümüzde hâlâ istikrarın yakalanamamasının üzücü olduğunu ifade etti.

Yoğun bir katılımın olduğu 2. Spor Hukuku Zirvesi, konuşmacılara hediye takdimi ve Rıdvan Dilmen’in dinleyicilere forma ve futbol topu imzalamasının ardından sona erdi.

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.