“İletişim becerisi ve ekip çalışmasına yatkınlık çok önemli”
18 Şubat 2021

Kariyer Merkezi’nin “Mezun Röportajları” Adalet Bölümü mezunu Elif Koçak ile devam ediyor. BBS Hukuk ve Danışmanlık firmasında gayrimenkul alanında çalışan Koçak, işe alım süreçlerini ve sektörün aradığı nitelikleri anlatıyor.

“Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Adalet Programı mezunuyum. 6 aydır BBS Hukuk ve Danışmanlık firmasında gayrimenkul alanında çalışıyorum. Mezuniyet öncesi ve sonrasında hep hukuk sektöründe çalıştım. İş arayışım devam ederken birçok yere başvuruda bulundum ve mülakatlara davet edildim. Her mülakatta ayrı bir deneyim elde ettim. Daha önce farklı bir hukuk bürosunda ve özel bir sigorta şirketinin hukuk departmanında çalışmıştım. Her biri benim için farklı deneyimlerdi.”

“BBS Hukuk ve Danışmanlık’ta mezun olduğum bölümün işini yapıyorum. Öncesinde icra, tüketici hukuku gibi alanlarda çalışmıştım. Şu anda da gayrimenkul alanında çalışmalar yürütüyorum. İlgim hep hukuk bürolarındaydı ve başvurularım da hep bu yönde oldu. İstanbul Barosu’na özgeçmişimi gönderip başvuruda bulundum. Birkaç gün sonra arayıp mülakata davet ettiler. Görüşme sonrasında da başarılı olduğumu ve online olarak bir görüşme daha yapacaklarını söylediler. Daha sonra da işe alındığım bilgisi geldi. İşe başlangıcımda iki ay kadar ofis ortamında sosyal mesafeli çalıştım. Yaklaşık dört aydır da evden çalışıyorum. Umarım en kısa zaman da normal hayatımıza dönmüş oluruz. Ofis ortamında çalışmayı epey özledim.”

“Ekip çalışmasına katılmak ve sorumluluk almak beni sosyal anlamda geliştiriyor”

“İşimi severek ve isteyerek yapıyorum. Ekip çalışmasına yatkın olduğumu ve daha önce çalıştığım alanlarda kazanmış olduğum tecrübelerimin işe alınmamda etkili olduğunu düşünüyorum. Bir dönem çalışmıyordum ve çok mutsuzdum. İş hayatı bana özgüven getirdi. Ekip çalışmasına katılmak ve sorumluluk almak beni sosyal anlamda geliştiriyor. Mesleki anlamda birçok kişiyle iletişime geçiyorum, bu da iletişim ağımı genişletiyor.”

“Yazışma dilini iyi bilmek ve iletişimin kuvvetli olması bizim sektörümüzde çok önemli. Ekip çalışmasına yatkın olmak ve işinizi severek yapmak da sizi bulunduğunuz konumdan daha ileriye taşıyacak yetkinlikler. Henüz mezun olmamış arkadaşlarıma en büyük tavsiyem yazılı sözlü iletişimlerinin kuvvetli olması ve ekip çalışmasına yatkın olmaları.”

“Üniversitemiz nitelikli bir akademik kadroya sahip. Hocalarımdan almış olduğum eğitimi iş hayatında fazlasıyla kullanıyorum. Hâlen iletişimde olduğum hocalarım var. Hepsini ayrı ayrı çok seviyorum. Verdikleri emekler çok değerli ve kendimi şanslı hissediyorum. Üniversitemizin değer verir sloganını fazlasıyla hissettim. Mezun olduktan sonra da birçok etkinliğe katıldım. Meslek Yüksekokulu idaresi ve Kariyer Merkezi ile iletişimimi hiç koparmadım. Tercih yapacak bütün arkadaşlarıma üniversitemi gönülden tavsiye ediyorum. Aldığım eğitimle sektörde bir adım öne çıktığımı düşünüyorum. Örnek aldığım hocalarımın izinden ilerlemeyi hedefliyorum.”

 

 

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.