Editörlük Fikri Bir Ürün Haline Getirmenizi Sağlar

Kariyer Merkezi mezun ziyaretleri kapsamında Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Mezunumuz ve Doktora öğrencimiz Hüseyin TÜRKAN’ı işyerinde ziyaret ettik.

2004 yılından beri yayın sektöründe çalışan Türkan, önce İlke Yayıncılık’ta devamında UHİM (Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi)’nde yayıncılık ve editörlük alanında deneyimlerini bizlerle paylaştı. Uzun zamandır meslek hayatında olan Türkan üniversitemizde yüksek lisansını tamamlayarak doktorasına devam etmektedir. Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının çalışmak istediği bir alan olan editörlük mesleğinin mahiyetinin çok anlaşılmadığın belirten Türkan, “Editörlük yazarın ya da eserin fikrini ürün haline getirmektir. Yazardan gelen ilk çevirinin ham hali okuyucuyla paylaşılırsa okuyucu bundan bir şey anlamayabilir. Çeviri editörü ya da çevirmenden gelen metin editörün kültürel birikimiyle harmanlanarak okuyucunun karşısına çıkar. Burada ilk okuma devamında, başka uzmanların okumaları sonrasında değişiklik isteği, katkılar yazara tekrar ulaştırılır. Devamında yazar da bu değişiklikleri dikkate alarak metnini düzenler ya da iradesi çerçevesinde aynı kalması için diretebilir. Son okuma yapılır ve eser basıma hazırlanır. Burada dahi eser basıldıktan sonra editörün işi devam etmekte ve eserin revizesi gerekebilmektedir.” dedi.

İş hayatı sorumluluk almayı ve sosyal ilişkileri öğretiyor

İş hayatında özellikle aynı mekanda çalışmak farklı disiplinlerden insanlarla birlikte iş üretmek büyük bir fırsat sağlıyor. Bir eserin basımına kadarki süreçte yazar, çevirmen, tasarımcı, matbaacı ile koordineli bir şekilde çalışmak çok önemli. Aynı zamanda ekip olarak aynı mekanı paylaşmak da insan ilişkileri için büyük tecrübe katıyor insana. Örneğin bir dergi çıkartılacaksa her ay yayın kurulu ile bir araya gelmek, yazarlardan yazıların takibini yapmak, sonrasında yazıları kontrol ederek tasarıma ve dizgiye göndermek size birçok farklı disiplinle çalışma ortamı sunuyor.

Öğrencilerin eğitim döneminin avantajlarını kullanmaları çok önemli

Şimdi geçmişe bakınca öğrencilik döneminde ne kadar rahat olduğunu anladığını aktaran Türkan, “öğrencilik dönemi özellikle İstanbul gibi kültürel ve mesleki birçok avantajı içinden barındıran bir kentte çok avantajlı. Çevrelerinde her gün her saat alanlarıyla ilgili bir etkinlik olmakta. Kariyer hedefledikleri alanlarla ilgili bu etkinlikleri takip etmeleri meslekleri açısından çok önemli. Öğrencilerin iş hayatına atıldıklarında bu fırsatı ve zamanı bulamayacaklarını bilmeleri gerekiyor.

Yabancı dil ve özgünlük bu mesleğin önde gelen yetkinlikleri

Yayın sektöründe her ne kadar popüler işler her işte olduğu gibi muadil çabalarla yapılsa da bu sektörde özgünlük çok önemli bir ölçüt. Yayın sektörü özgün ve ses getirecek işlere değer veriyor bu sebeple bu alanda özgün işler ortaya koymak çok önemli. Ayrıca klasik ürünler Arapça, çağdaş ürünler için de İngilizce bilmek sektörde büyük avantaj sağlıyor. İnsan ilişkileri, ekip çalışması işlerin sağlıklı yürümesi için çok önemli yetkinlikler olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca bu meslekte kariyer hedefleyenlerin büyük yazarların eserlerini kesinlikle okumaları onlara avantaj sağlayacaktır. Bilgisayardaki yazım programlarını bilmeleri gerektiğini söylemiyorum bile ama temel anlamda tasarım, mizanpaj için tasarım programlarını bilmeleri de sektörde neyi nasıl yönlendirmeleri konusunda onlara avantaj sağlayacaktır.

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.