Ebru Dazkır – Mimarlık – Yunanistan

Mimarlık öğrencimiz Ebru Dazkır, Yunanistan Polytechnic Üniversitesi'ndeki Erasmus deneyimini paylaşıyor.   

Erasmus başvurusunda bulunurken hedefim, daha önce Yunanistan’da Erasmus programına katılan arkadaşlarımın “Bayılacaksın!” dedikleri Atina’da bir süre yaşayıp, bu döneme kadar Erasmus yapan herkes gibi, sırtımda bir çanta ve sınırları kaldıran Schengen vizesi ile her gün bir başka şehirde uyanmaktı.

“Erasmus is turistmus!” söylemiyle çıktığım bu yolda karşılaştığım pandemi, Erasmus’umu oldukça “yerel” bir hale getirdi. Şimdi geri dönüp baktığımda, yaşanan tüm zorluklara rağmen, bu süreci geçirebileceğim en doğru yerde ve en doğru insanlarla geçirdiğimi görüyor ve “iyi ki!” diyebiliyorum.

Atina’nın Covid öncesi ilk ayı oldukça uluslararası bir ortamda şehri tanıyarak ve farklı kültürlerle etkileşimde bulunarak geçti. Vakaların artması, sınırların kapanması ve karantina söylentileriyle birlikte, bu süreçte tanıştığım çoğu kişi ülkesine dönüş yaptı. Bir buçuk aylık bir sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, ev arkadaşım ve ben bu süreci Atina’da geçirmeyi tercih ettik.

Portfolyomuza ekleyeceğimiz nitelikli bir projemiz oldu

Atina Politeknik Üniversitesi çok hızlı bir şekilde online eğitim sistemine geçti. Karantina sürecinde özellikle Mimari Proje dersi hocamızla iletişimimiz oldukça sağlam bir şekilde devam etti. Bu süreçte farklı ülkelerde olup aynı mimari dili konuşarak, süreci iyi bir şekilde yürütüp, sonunda portfolyomuza koymak isteyeceğimiz nitelikte ve detayda bir proje çizme fırsatımız oldu.

Sokağa çıkma yasağı bittiğinde, Yunanistan’da vaka sayıları oldukça azalmış ve hayat normale dönmüştü. Karantina sürecinde ancak apartmanımızın terasından izlediğimiz Acropolis’e, eteklerindeki Plaka’ya, canlı müzikleriyle Monastraki Meydanı’na, harika gün batımlarıyla Lycabbettus Tepesi’ne, Atina’nın kaotik ve renkli sokaklarına kavuşmuştuk. Yunanistan henüz kapılarını başka ülkelere açmadığı için şehirdeki sayılı turistlerdendik ve tüm tarihi şehir bizimdi sanki!

Şehirler arası ulaşım açıldığında, sevgili ev sahibimiz Leo ve arkadaşlarıyla birlikte Kuzey Yunanistan’a ve Andros Adası’na seyahat etme fırsatı yakaladık. Tecrübeli ve yereli iyi tanıyan insanlarla gezmek oldukça verimliydi. Türk-Yunan kültürü ve tarihi üzerine bolca söyleşiler ve espriler yaparak geçirdiğimiz bu yolculuk, hepimiz için çok öğretici ve eğlenceliydi.

Staj Hareketliliği ile yeniden Erasmus

Yurda dönüş vaktimiz geldiğinde ise henüz Türkiye-Yunanistan arası ulaşım faaliyetleri başlamamıştı. İpsala sınır kapısından taksiyle yurda dönüşümüz bambaşka bir hikâye ve deneyim oldu bizim için.

Çok fazla belirsizlikle karşı karşıya olduğum bu süreçte her zaman oldukça anlayışlı, sabırlı ve çözüm odaklı bir şekilde yanımda olan üniversitemizin Erasmus Ofisi’ne teşekkür ediyorum.

Yaşadığım deneyimin ardından önümüzdeki yaz dönemi İtalya’da Erasmus+ Staj hareketliliğine katılma kararı aldım. Erasmus Programı’nı tüm öğrenci arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.