ALUTEAM SAHA EXPO 2021’de

15 Kasım 2021

ALUTEAM, 10-13 Kasım 2021 tarihlerinde Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük savunma, havacılık ve uzay sanayi kümesi SAHA İstanbul tarafından düzenlenen SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’na katıldı.

Yerli üretim potansiyelindeki artışın ve bağımsız üretim gücünün sergilendiği uluslararası bir platform olan SAHA EXPO, 10 Kasım’da kapılarını açtı. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi, ALUTEAM dört gün boyunca fuar alanında Üniversitemizi temsil etti.

Resmî açılışın 11 Kasım 2021’de yapıldığı organizasyon vefat yıl dönümü nedeniyle M. Kemal Atatürk ve şehitlerimizin anısına saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşmasının SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar tarafından yapıldığı törende Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da izleyicilere hitap ederek organizasyonun önemini vurguladı. Ardından tüm heyet fuar alanını ziyaret ederek firmaların stantlarına misafir oldu.

Rektörümüz Prof. Dr. Andı açılış töreninde

Beşinci salonda konumlanan ALUTEAM ise açılış töreninde Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı’nın katılımıyla yer aldı. Törenin ardından ekibimizin refakatiyle hem fuar alanında kısa bir tur gerçekleştirildi hem de ALUTEAM standında bir araya gelindi. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Z. Hakan Akpolat ise standımızı fuarın ilk günü ziyaret ederek ekibimize iyi dileklerini iletti. Fuarın üçünü gününde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varak alana ziyarette bulundu. Standımızda ekibimizle bir araya gelen Sayın Varank ile sergilenen ürünler hakkında kısa bir sohbet gerçekleştirildi.

Savunma, havacılık ve uzay sanayisinde yerlileşme ve millileşme çalışmalarının üst başlığı olan Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde sürdürülen çalışmaların sergilendiği SAHA EXPO Avrupa, Amerika, Afrika, Ortadoğu ve Asya’dan da ziyaretçilerini ağırladı.

Uluslararası iş fırsatları değerlendirildi

İlki 2018 yılında gerçekleştirilen SAHA EXPO uluslararası boyutuyla basın tarafından da ilgiyle takip edildi. Katılımcı firmaların B2B görüşmeleri düzenleyerek bir araya geldiği fuarda bu sayede pek çok iş geliştirme fırsatı elde edilmiş oldu. Savunma, havacılık, denizcilik ve uzay sanayinde stratejik öneme sahip ürün yelpazesinin sergilendiği SAHA EXPO uluslararası boyutuyla da adından söz ettirdi.

ALUTEAM SAHA EXPO’da test, eğitim ve araştırma faaliyetleri kapsamında geliştirdiği çalışmalarından bir seriyi ilgililerle buluşturdu. Jant ve Fren Diski Çalışmaları, Uyumlu Soğutucu Kanallar, Kargo Klips, Hava Aracı Isı Eşanjörü, Air Bus 320’de Kullanılan Üst Bagaj Kilidi ve Menteşe Millileştirme Çalışmaları, DMLS ve SLS ile Üretilen Çeşitli Prototip Örnekleri, Eklemeli İmalata Uygun Alüminyum Alaşım Tozlarının Geliştirilmesi Projesi, Toz Alüminyum Köpürtme Yöntemiyle Termal İletkenliği Yüksek, Hafif, Kompozit Debriyaj Plakasının Geliştirilmesi ve Prototip Üretim Projesi stant alanında sergilenen ürünlerden bazıları oldu.

Fuar süresince pek çok firmayla çeşitli iş görüşmeleri de gerçekleştirildi. Fiziki fuardan hemen sonra sanal ortamda gerçekleştirilecek SAHA EXPO, firmaların birbiriyle iletişim kurabilecekleri dijital bir platform olarak 15 Şubat 2022’ye kadar devam edecek.

 

 

 

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.