27. Dönem TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile 15 Temmuz üzerine

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz hain darbe girişiminin tanıklarından 27. Dönem TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı konuk etti. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İsmail Yaylacı moderatörlüğünde başlayan programda açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı gerçekleştirdi.

15 Temmuz menfur darbe girişiminin Cumhuriyet tarihimizde milletimizi en çok etkileyen hareket olduğunu söyleyen Prof. Dr. Andı, toplumun uyanması, eskiden birçok farklı adla tanımlanan hareketin aslında bir ihanet şebekesi olduğunun ortaya çıkması gibi önemli sonuçları olduğunu kaydetti. 15 Temmuz hareketinin tüm kesimlerde milli birlik ruhunu alevlendirdiğini söyleyen Prof. Dr. Andı, bunlarla birlikte bu menfur hareketin ekonomimize, değerler dünyamıza, inanç sistemimize ciddi darbeler vurduğunu belirtti.

Darbe girişiminin unutturulmamasının tüm kurumların önemli bir görevi olduğunun altını çizen Andı, özellikle üniversitelerin bu misyonu üstlenmesi gerektiğini ve bu bağlamda da Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin çeşitli faaliyetler düzenleyerek 15 Temmuz girişimini farklı yönleriyle ele aldığını ifade etti.

Başarılı ya da başarısız 16 darbe girişimi

15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında 27. Dönem TBMM Başkanı olarak Mecliste yaşananlara şahit olan İsmail Kahraman, darbe, darbe teşebbüsü ve ihtilal olarak üç tür kalkışma olduğunu, 27 Mayıs darbesinin Cumhuriyet tarihimizin ilk darbesi olmasına karşın gerçekleştirenler tarafından “ihtilal” olarak olumlandığına dikkati çekti. 27 Mayıs darbesi gerçekleştirildiğinde halkın 3/4’ünün ülkenin gidişatından ve kalkınmasından memnun olduğunu fakat korku ve belirsizlik gibi nedenlerden dolayı sessiz kaldığını ifade eden Kahraman, her darbenin bir ameliyat olduğunu, her ameliyatın da iz bıraktığını kaydetti.

27 Mayıs 1960 darbesini takip eden dönemde ülkemizin 28 Şubat da dâhil olmak üzere gizli planlı, başarılı ya da başarısız 16 darbe girişimine sahne olduğunu, bunların bir kısmının tahkikat neticesinde ortaya çıkarıldığını belirten Kahraman, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde darbe olacağına ihtimal vermediğini çünkü TSK’nın hem merkezi hem de yerel idareye geldiğini ve bir teşebbüste bulunacaklarını düşünmediğini dile getirdi.

“Tüm milletvekillerinin İsmail Abisi oldum”

Darbe olduğunu televizyondan öğrendiğini söyleyen İsmail Kahraman, Cumhurbaşkanımıza ulaşamadığını, bunun üzerine abdest alarak evden çıktığını, Meclis Başkanı olarak milletin kendisine verdiği sorumluluğu da yerine getirmek üzere Meclise gittiğini aktardı. O gece Meclisi sabaha kadar açık tuttuğunu, bir bildiri hazırladıklarını ve tüm partilerin Grup Başkan Vekillerine bu bildiriyi imza için sunduklarını söyleyen Kahraman, Meclise gelen tüm milletvekillerinin kendisine İsmail Abi diye hitap etmesinden dolayı o gece tüm vekillerin “İsmail Abisi oldum” diye konuştu.

Darbe sonrasında ilk geçmiş olsun mesajlarının gönül coğrafyamızdan, Türkiye’nin bu coğrafya için önemini bilen insanlardan geldiğini dile getiren Kahraman, ABD Başkan Yardımcısı sıfatıyla kendilerini ziyaret eden Joe Biden’ın ise Mecliste darbe gecesi yaşanılan yıkımı gördükten sonra “Amerika kamuoyu bu yıkımı görse burada yaşanılanları anlayabilir” dediğini aktardı. Tüm olanların sorumlusu Fethullah Gülen’in iadesi konusunu gündeme getirdiğinde ise Biden’ın sadece hukuk devleti olduklarını öne sürdüğünü, yapılan tüm girişimlere, birçok anlaşmaya dayanılarak gönderilen talebe rağmen ABD’nin darbenin sorumlusunu teslim etmediğinin altını çizdi.

O gece şehit olmak için evinden ayrıldığını söyleyen İsmail Kahraman, kendisine Gazi Meclisin Gazi Başkanı sıfatının nasip olduğunu ifade etti. Başta Cumhurbaşkanımız ve darbe girişimi gecesi sokaklarda direnen halkımıza teşekkürlerini ileterek ve şehitlerimize rahmet dileyerek konuşmasına son verdi.

Konuşması için İsmail Kahraman’a teşekkürlerini sunan Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı, salgın bittikten sonra kendisini konferans salonlarımızda da konuk etmeyi ve hatıralarını dinlemeyi arzu ettiklerini, bu güzel buluşmanın güzel bir hatırası olarak da üniversitemizin 10. yılı anısına çıkan Fatih Sultan Mehmed Han ve Fatih Sultan Mehmed Divanı kitaplarını sunmak istediklerini ifade etti. İsmail Kahraman ise “Gazi Mecliste O Gece” adlı eseri Rektörümüze sundu.

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.