Mimari Tasarımda İfade Ulusal Öğrenci Yarışması Sonuçlandı
26 Nisan 2019

Mimari Tasarımda İfade Ulusal Öğrenci Yarışması için jüri heyeti değerlendirmesini tamamladı. Toplamda 132 eser içerisinden aşağıdaki listelerde belirtildiği üzere 6 eser ödül grubuna, 21 eser ise sergi grubuna seçilmiştir.

FSMVÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Mimarlık Kulübü olarak ödül alan katılımcıları tebrik eder, yarışmaya katılan tüm eser sahiplerine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederiz. 

Ödül töreni ve sergi açılışı 3 Mayıs 2019, 17.00'de FSMVÜ Haliç Yerleşkesi D Blok Konferans Salonu fuayesinde yapılacaktır.

Ödül Almaya Değer Bulunan Eser Sahipleri

Derece

Rumuz

Ad Soyad

Üniversite

Bölüm

1.

771846

Betül PEKER

Marmara Üniversitesi

İç Mimarlık

2.

ELA368

Leen ALOSH

Yıldız Teknik Üniversitesi

Mimarlık

3.

90164

Gonca ERTAŞ

Yıldız Teknik Üniversitesi

Mimarlık

Mansiyon

Castello

Hasan AYDIN

İstanbul Teknik Üniversitesi

Mimarlık (İng)

Mansiyon

BLACK

Hira ASLAN

Eskişehir Teknik Üniversitesi

Mimarlık

Mansiyon

yewart

Nur Seda KABULLAR

Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Mimarlık

 

Sergilenmeye Değer Bulunan Eser Sahipleri

Rumuz

Ad Soyad

Üniversite

Bölüm

uwIone

Merve KOLAKAN

Karabük Üniversitesi

Mimarlık

HANHANE

Novruzgeldi ORAZMYRADOV

Yıldız Teknik Üniversitesi

Mimarlık (İng)

BETO2019

Berat YILDIZTEPE

Marmara Üniversitesi

İç Mimarlık

009422

Farnaz GHAFOURI

Yıldız Teknik Üniversitesi

Mimarlık (%30 İng)

313534

Selen MİRİOĞLU

Yıldız Teknik Üniversitesi

Mimarlık

Siyah Lale

Kübra KAYNARPINAR

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

Mimarlık (%30 İng)

ATHOS

Hesna ÇELEBİ

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

İç Mimarlık

37587

Beyza PORTAKAL

İstanbul Kültür Üniversitesi

Mimarlık

ADA

Ayşe Esra UĞUR

Necmeddin Erbakan Üniversitesi

Mimarlık

720841

Gizem Nur AKSOY

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

Mimarlık

241320

Ramazan MEAJ

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

Mimarlık

SANART

Gülay SAN

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Mimarlık

512198

İrem KOCABAŞ

İstanbul Gelişim Üniversitesi

Mimarlık

64627

Mehmet Ali TURUNÇ

İstanbul Teknik Üniversitesi

Mimarlık (İng)

Göl Evi

Dilara KONAK

Işık Üniversitesi

İç Mimarlık

A6F7G2

Sümeyye İŞBİLİR

İstanbul Teknik Üniversitesi

Mimarlık (İng)

181812

Medine KOÇ

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi

İç Mimarlık

Cadlish

Nisa Nur ÇAKICI

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

İç Mimarlık

BİBLİOSMİA

Fatmanur KÜÇÜKÇITRAZ

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

İç Mimarlık

LİNE

Engin BAŞARAN

Süleyman Demirel Üniversitesi

Mimarlık

ck5.8

Cemile KORKMAZ

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Mimarlık

 

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.