2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı, Bahar Yarıyılı Ders Kaydı, Ders Ekle-Bırak Süreci ve Ders Programları

Sevgili öğrenciler, ders kayıt sürecinde aşağıdaki işlem basamakları hakkında bilgi sahibi olmanızı ve bu bilgiler kapsamında ders kaydınızı tamamlamanızı önemle hatırlatırız.

Ders Kayıt Tarihleri: 9 - 11 Şubat 2022 tarihleri arasında Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden yapılacaktır.

Öğrenci bilgi sisteminin ders kayıt ekranı, 9 Şubat 2022 Çarşamba günü saat 10.00’da açılacak olup, 11 Şubat 2022 Cuma günü saat 17:00’de kapanacaktır.

Bahar Yarıyılı Derslerinin Başlangıcı: 14 Şubat 2022

Ders Ekleme-Bırakma Tarihleri: 21-22 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

Öğrenci bilgi sisteminin, ders ekle bırak kayıt ekranı 21 Şubat 2022 Pazartesi günü saat 10.00’da açılacak olup, 22 Şubat 2022 Salı günü saat 17:00’de kapanacaktır.

Öğrenci Danışmanlarımız; öğrenciyi öğrenimi süresince izler, lisans öğretimi, ilgili mevzuat ve akademik performansı hakkında bilgilendirir ve yönlendirir. Öğrencinin derslere kaydolma, ders ekleme, bırakma ve dersten çekilme işlemleri öğrenci danışmanlarımızın onayı ile yapılır.

Bahsi geçen konularla ilgili ders kayıt tarihlerinde danışman hocalarınıza dâhili hatlarından, e-mail yoluyla veya Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Önemli Not : Azami süre içerisinde olup ders kaydı yapacak olan öğrencilerin derslerini havuza düşürdükten sonra “Kontrol Et” butonuna basması halinde AKTS Kredi ücreti ders kayıt ekranına yansıyacaktır.

Programlara göre danışman hocaların dahili numaraları ve e-mail adresleri için tıklayınız.

Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yapmak için tıklayınız.

Ders kayıt videosu için tıklayınız.

Öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız.

Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) ilk defa giriş yapan öğrencilerimizin karşısına Eğitim Sözleşmesi, Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Metni linkleri gelecektir. İlgili bilgiler okunduktan sonra onaylıyorum kutucuğu işaretlenerek işlem tamamlanmalıdır.

Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS)’ ye giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek sisteme giriş şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Önemli Not: Şifre sıfırlama işlemi yaparken büyük harf kullanınız.

Öğrenimini normal sürede tamamlayamamış olan öğrenciler, Güz ve Bahar Yarıyıllarında seçmiş oldukları derslerin, AKTS Kredisi başına göre hesaplanan öğrenim ücretini ödedikten sonra ders kayıtlarını kesinleştirebilirler. Ödeme seçenekleri ile ilgili bilgiler aşağıda dikkatinize sunulmuştur.

Peşin Ödemeler

Peşin ödeme yapacak olan öğrenciler, öğrenci numaraları ile Albaraka Türk Katılım Bankası Kurumsal Tahsilat Hesabı (KUTA) aracılığıyla ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Not : Havale ve EFT işlemleri üzerinden ödeme yapılmamaktadır. (Bu nedenle hesap numarası ve IBAN bilgisi talep edilmesine gerek yoktur)

Not: Öğrenim ücretlerinde senetle veya elden taksit yapılmamaktadır.

Taksitli Ödemeler

a)    Kredi Kartı ile Ödeme;

Öğrenim ücretini https://eodeme.fsm.edu.tr adresine girerek anlaşmalı bankalara ait kredi kartlarıyla 9-11 Şubat 2022 tarihleri arasında yapabilirsiniz.   

Anlaşmalı kartlarla (World, Bonus, Bank kart Combo, Paraf, QNB Finansbank) yapılan taksitli ödemelerde, vade farksız 5 taksit yapılmaktadır.

b) Öğrenim Kredisi ile Ödeme; 

Eğitim kredisi kullanarak öğrenim ücretini ödeyecek olan öğrenciler, en yakın Albaraka Türk Katılım Bankası şubelerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. Gelir beyan edemeyecek olan öğrencilerimizin, eğitim kredisine kefil olacak kişiyle birlikte bankaya gitmesi gerekmektedir. Öğrenim ücreti vade farksız 5 taksit olarak ödenmektedir.

Not :   2021-2022 Güz yarıyılı ücretini öğrenim kredisi kullanarak ödeyen öğrenciler, 2021-2022 Bahar yarıyılı ücreti için tekrar öğrenim kredisi kullanamayacaktır.

Üniversitemiz programlarına ait ücretler için tıklayınız.

Öğrenim Kredisi İçin Gerekli Belgeler
 Kayıt hakkı kazanan adayın veya yakınlarının;

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
  • İkametgah belgesi veya konuta ait üzerine kayıtlı fatura (cep telefonu hariç elektrik, su, doğalgaz vb. faturalardan maks. 1 aylık),
  • İşletme sahibi olan öğrenci veya öğrenci yakınları için, Vergi Levhası veya son yıla ait beyyanname ve tahakkukları,
  • Çalışanlar için, iş yerinden onaylı maaş bordrosu.

 

Not : Ücretlere %8 KDV dâhildir

Normal öğrenim süresi içerisinde mezun olamamış öğrenciler ders kayıtlarını Mazeretli Ders Kayıt Formu ile yapacaktır.

Normal öğrenim süresi dışında olan KHK’lı öğrencilerden, mezun durumunda olup dönemde en fazla üç ders alınması halinde AKTS başı ücreti alınacaktır. Üç dersten fazla ders alınması halinde dönem ücretinin tamamı tahsil edilecektir.   

Bu durumdaki öğrenciler, Mazeretli Ders Kayıt Formunu doldurduktan sonra danışman hocasına ve bölüm başkanına onaylattıktan sonra Haliç Yerleşkesi Öğrenci İşleri Birimine teslim etmesi ve çıkan ödemeyi ilgili tarihler içerisinde yapması gerekmektedir. Ödemesini yapmayan öğrencilerin dersi kaydı yapılmayacaktır. 

Mazeretli ders kayıt formunu mail olarak ulaştırabilirsiniz. oidb@fsm.edu.tr

Fakülte/MYO

Bölüm/Program

Sınav Programı

Edebiyat Fakültesi

Bilim Tarihi

PDF

İngilizce Mütercim ve Tercümanlık

PDF

Tarih

PDF

Türk Dili ve Edebiyatı

PDF

Psikoloji

PDF

Eğitim Fakültesi

Arapça Öğretmenliği

PDF

Okul Öncesi Öğretmenliği

PDF

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

PDF

Türkçe Öğretmenliği

PDF

Güzel Sanatlar Fakültesi

Geleneksel Türk Sanatları

PDF

Grafik Tasarım

PDF

Hukuk Fakültesi

Hukuk

PDF

İslami İlimler Fakültesi

İslami İlimler

PDF

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

İç Mimarlık

PDF

Mimarlık

PDF

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım

PDF

 Mühendislik Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği

PDF

Biyomedikal Mühendisliği

PDF

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

PDF

İnşaat Mühendisliği

PDF

Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu

Ambalaj Tasarımı

PDF

Mimari Restorasyon

PDF

Meslek Yüksekokulu

Adalet

PDF

Adalet (2. Öğretim)

PDF

Çocuk Gelişimi

PDF

Çocuk Gelişimi (2.Öğretim)

PDF

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri

PDF

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (2.Öğretim)

PDF

Engelliler İçin Gölge Öğreticilik

PDF

Ortak Dersler

Üniversite Ortak Seçmeli Dersleri

PDF

 

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.