Eray ÇİL
Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Programı 2017 Mezunu

Çelebi Hava Servisi

Yaklaşık altı aydır Çelebi Hava Servisi şirketinde çalışmaktayım.

Mezun olmama az bir zaman kala başvuruda bulunmuştum. Bir ay gibi bir süre sonra geri dönüş yaptılar ve mülakat için gün verdiler. Mülakata gittiğim gün epey bir kalabalık vardı. Mülakat zamanı Üniversitemizin çağrı merkezinde çalışmaktaydım. Mülakat olumlu sonuçlanmıştı. Bu arada öncelikli hedefim Dikey Geçiş Sınavı’ydı. Lakin istediğim sonuçları elde edememiştim. Kariyerim için kendimi nasıl geliştirebilirim diye düşünürken bu iş ile karşılaştım. Şuan çalışmaktan çok kendimi geliştirmekteyim. İleride bunların meyvesini yiyebileceğimi düşünüyorum.

Bu işten önce farklı havacılık şirketlerinde çalışmıştım. Mesela, Türk Hava Yolları’nda bir sene boyunca stajyerlik yapmıştım ve bu süreç ufkumu epey geliştirdi. İş hayatına farklı açılardan nasıl bakılabilir sorusuna cevap oldu benim için.

Aslında çok şey kattı lakin halen yeni yeni bilgiler öğrenmekteyim. Örnek vermek gerekirse,  meteoroloji – balans sistemleri – uçak sistemleri vb. gibi konulara daha çok hâkim olmaya başladım. Havacılık sektöründe öğrendim demek çok zor. En güzel tabir, “öğreniyorum” demektir. Çünkü havacılık bir tutku ve bizler de bu tutkuya aşina olmak isteyen bireyleriz.

“İş hayatı bana vizyon kattı”

Üniversite zamanında genelde teorik eğitime odaklanmıştık. Saha tecrübesi ise çok farklı. Teorik eğitimde gördüğümüz bilgileri pratik halinde işimize yansıtıyoruz. Şunu anladım ki teorik eğitim bize o işin kaynağını gösteriyor. Saha tecrübesi ise bize o işin zorluklarını, nasıl işe odaklanacağımızı, nelerle karşılaşacağımızı yansıtıyor. İş hayatına erken yaşta atılmak  gerçekten çok güzel. Lakin genç yaşta kendimizi tamamen işe değil, eğitime ve öğrenmeye de yoğunlaştırırsak bizi daha iyi bir gelecek ve kariyer bekliyor olacaktır. İş hayatının bana en çok kattığı değer vizyon oldu. Her şeye daha farklı açıdan bakabilmeme yardımcı oldu. Ve en önemlisi de neyin doğru bir davranış, neyin yanlış bir davranış olduğunu anlamama katkı sağladı.

İş dünyasından ve iş hayatından en büyük beklentim, saygınlık ve bilgi anlayışıdır. İş hayatında kişilerin birbirinin fikrine ve görüşüne saygı duymasını istiyorum. Aynı topluluklarda bir araya gelerek saygınlığın oluşmasını istiyorum. Bunları istememin en büyük sebebi, görüş farklılıklarının çıkılmaz bir yola girmemesi içindir. Umarım ki iş dünyası bize güzel değerler katabilir.

Şunu görüyorum ki iş hayatı her insanın vazgeçilmez hedefi fakat gençlerin en büyük sorunu hedef belirleyememeleri. Aslında hedef belirlemek kolay bir düşünce yapısından geçiyor fakat sorun, hedefe ve iş dünyasına ilerleyen yolda istikrarsızlık oluşmasıdır. Bilinç altlarını başka yerlere yönlendirmekteler. Çoğu genç arkadaşımız şu hususu bilmemekte; iş hayatına girmek zordur, fakat iş hayatından ayrılmak bir o kadar da kolaydır. Eğer ileride başarılı bir kariyer bekliyorsak, şimdiden kendimizi geliştirmeli ve prensiplerimizi belirlemeliyiz. Cümlemi şu sözle bitirmek istiyorum, Uçmak rüyaydı, pilotluk ise hayal. Rüyalarınızı kovalayın, hayalleriniz gerçek olsun.”

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.