Ecem Nur ÜNAL
Psikoloji 2017 Mezunu

Kariyer Merkezi mezun ziyaretleri kapsamında Psikoloji Bölümü mezunumuz Ecem Nur Ünal’ı çalıştığı Albayrak Holding’te ziyaret ettik.

Kafa Karışıklığına İzin Vermeyin

Ne istediğinizi iyi bilmelisiniz. Öğrencilik hayatı devam ederken alan belirlenmeli ve o doğrultuda kişi kendisini geliştirmeli. Genelde alınan pedagojik formasyona göre de alan belirleyebiliyorlar. Psikoloji mezunları klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapıp kendi muayenehanelerini açıp mesleklerine devam edebiliyorlar. Fakat bunların dışında başka alanlara da yönelebilirler. Bunun için öğrencilik hayatları devam ederken kafa karışıklıklarını giderip alan belirleyip kendilerini geliştirmeliler. Ben de İstanbul Üniversitesi’nde Örgütsel Davranış üzerine yüksek lisans yapıyorum. Çalışmış olduğum alan biraz daha farklı olarak Endüstri Psikolojisi alanına daha yakın görünüyor. Farklı bir deneyim elde etmiş oluyorum.  Psikolog olarak çalışmak istiyorsanız almış olmanız gereken birçok eğitim bulunmaktadır.

Staj Yapmış Olduğum Yerler Kendimi Farklı Alanlarda Geliştirmeme Yardımcı Oldu

Staj yapmış olduğum birçok farklı alanlar, firmalar oldu. Benim için değişik bir deneyimdi.  Kendimi geliştirmemde çok faydalı oldu ve bu alanlara uygun eğitimler de alarak tecrübe kazanmış oldum. Hala eğitime devam eden arkadaşlarım sadece üniversitede almış oldukları eğitim ile kalmayıp yönelmek istedikleri alana uygun eğitimler de alarak mezun olmadan önce kendilerini geliştirmelidirler.

Üniversite Hayatı Boyunca Yapmış Olduğum Projeler ve Etkinlikler Oldu

Katılmış olduğum Yeşilay Kulübünde başkan olmamla girişimci tarafımı keşfettim. Bununla birlikte kulüp bünyesinde birçok faaliyette bulunarak hem organizasyon hem eğitim alanında kendime çok şey kattım. Üniversitem ve yöneticilerinden de görmüş olduğum destek ile proje gerçekleştirdim. Aynı zamanda proje kapsamında yurtdışına giderek bağımlılık alanında araştırmalar yaparak ve Yeşilay hakkında bilgiler verdik. İngiltere’deki lise ve ortaokullarda bağımlılıkla mücadele hakkında konuşmalar yaptım. Böylece okumuş olduğum bölümde ve iş hayatımda da bir insana dokunup hayatında yer etmenin önemli olduğunu düşünerek bu yönde ilerlemek istedim.

Yeşilay’da Gönüllü Çalışarak Farklı Bir Tecrübe Kazanmış Oldum

Bir süre Yeşilay’da gönüllü çalışarak eğitimler aldım. Faklı bir iş deneyimi edinerek tecrübe kazandım. Şu an çalışmış olduğum iş çok farklı bir alan, bunu bir avantaj olarak görüyorum çünkü deneyimleyerek böylece kendimi tanımış oluyorum.

İş Görüşmeleri Yapın, Sonuçları Olumsuz da Olsa Yılmayın

Bu işimden önce de birçok iş görüşmelerine gittim. Dönüş yapmayan yerler de oldu. Fakat ben durup beklemedim ve hiçbir zaman yılmadım. Bu işim için 2 yıl önce de başvuru yapmıştım fakat bir dönüş alamamıştım. Linkedin üzerinden tekrar ilanı buldum, başvuru yaptım ve kabul edildim. Daha önceki mülakat tecrübelerimden dolayı daha kendimden emin ve daha kararlıydım. Yaklaşık 1,5 saat mülakat yapıldı. İlk olarak CV incelemesi yaparak mülakatımı bu doğruluda yaptılar. Daha sonra stres mülakatı yaptılar. Sonuç olarak işe kabul edildim.

Üniversite Eğitiminin Haricinde Kişisel Gelişime Katkı Sağlayan Eğitimler Aldım

İş hayatımda, üniversiteden aldığım eğitimi tam anlamıyla kullanamadım. Kişinin ayrıca kendisini geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Bunun için farklı eğitimler aldım. İşe alımımda da bu eğitimlerin etkisi çok büyük oldu. Aldığınız eğitimlerin yönelmiş olduğunuz alana uygun olması çok önemlidir. Çünkü eğitimi alıp kullanamadıktan sonra bir kısır döngü haline geliyor. Devamlı eğitim alıp bir yerde kullanamadıktan sonra doğrusu pek bir anlamı da kalmıyor.

Üniversitenin Yurt Dışı İmkanlarından Faydalanabilmeli

Öğrencilik hayatında mutlaka üniversitenin yurtdışı imkanlarından yararlanmak gerektiğini düşünüyorum. Doğrusunu söylemek gerekirse hibe almış olmama rağmen ben Erasmus’a gidemedim.

Staj Yapacağınız Yerleri İyi Belirlemek Gerekir

Yapmış olduğum tüm staj yerlerimi kendi imkanlarımla buldum. Açıkçası bazı yerlerde biraz da zorlandım. Bu konuda bence Üniversitemiz bazı firmalarla anlaşma yapmış olsa biraz daha rahat staj yeri bulma durumumuz olabilirdi diye düşünüyorum. Bulmuş olduğum staj yerlerimde çok farklı tecrübeler edindim ve hangi alanda olmak istediğimi bu şekilde bulmuş oldum.

Tarihi Yapıların Bulunduğu Bir Yerde Okumak Güzel

Üniversitemizin fiziki şartlarından dolayı belki çok fazla sosyal faaliyette bulunamıyorduk. Fakat tarihi yapı olması bizim için güzeldi. Hem konum olarak her yere yakın olması bence avantajlı bir durumdu.  

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.