Barbaros KARADAĞ
Bilgisayar Mühendisliği 2017 Mezunu

Vakıfbank Elektronik Bilgi İşlem Sistemleri Müdürlüğü  

Vakıfbank Elektronik Bilgi İşlem Sistemleri (EBİS) Müdürlüğü, Bireysel Krediler Birimi’nde 11 Eylül 2017’den beri çalışmaktayım.

Mezun olmadan önce Vakıfbank’ın yazılım uzman alımı ile ilgili ilanlarını gördüm ve başvuruda bulundum. Mezun olduktan iki ay sonra mail ile başvuru değerlendirme sürecinin olumlu geçtiğini ve sınava girmem için İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne gelmemi istediler. Test şeklinde olan sınav, üniversite boyunca gördüğüm tüm konuları içermekteydi. İlk sınavın sonuçları 20 gün sonra açıklandı ve ikinci bir sınava girme hakkı kazandım. İkinci sınavda daha çok okul dersleri dışındaki konular yer almaktaydı. Bunlar proje geliştirirken ya da verilen ödevleri yaparken edindiğimiz bilgilerdi. İkinci sınav sonucu açıklandıktan sonra EBİS binasına giderek müdürle görüşmeye gönderildim. Müdürle yazılı ve sözlü olarak sınava tabi tutuldum. Sınav sonuçlarıma bakarak olumlu sonuçlanması durumunda geri dönüş yapacaklarını bildirdiler. On gün sonra olumlu sonuç alarak yüz yüze görüşme için insan kaynakları yöneticileri ile görüştüm. Görüşme tanışma şeklinde olmakla beraber kişilik analizim yapılarak devam etti ve işe kabul edildim. Şirket kuralları ve uyulması gereken kurallar hatırlatılarak ertesi gün işe başladım.

Daha önceden TRT Arapça, Uyum Soft, İBB ve YazılımNet firmalarında yazılımcı, Umur Ajan ve Batı Ajans firmalarında ise grafiker olarak çalıştım.

“Kendimi sürekli geliştiriyor olmak mutluluk veriyor”

Bir yazılımın hangi mimarilerde, hangi tasarım desenlerinde ve hangi katmanlarda yazılması gerektiğini banka içerisinde daha iyi bir şekilde öğrendim. Bulunduğum teknoloji binasında yedi Uygulama Geliştirme Müdürlüğü var. Bir yazılım ya da uygulama geliştirirken takım içi çalışmanın nasıl olduğunu ve farklı birimlerle nasıl çalışmam gerektiğini daha iyi bir şekilde kavramış oldum. Ekran ya da ara yüz tasarlamakla uğraşmak yerine bunu yapan insanlarla çalışmak daha keyif veriyordu çünkü herkesin sorumlu olduğu bir görevi vardır. Üniversite hayatımda yazılım konusunda ne kadar temel düzeyde olduğumu burada gördüm. Bu sebepten yeni ve etkin teknolojileri kullanarak kendimi sürekli geliştiriyor olmak çok farklı bir mutluluk sağlıyor. Banka içerisinde çok fazla işlem, yapı ve mimari bulunmaktadır. Bunların hepsine hâkim olmak için sürekli olarak eğitim görmekle beraber farklı birimlerle çalıştığımızdan daha fazla teknoloji içerisinde de yer alıyoruz. Bu sayede alt yapımızı güçlendirerek yazılım bilgimizi artırıyoruz.

Teknik bilgim iş hayatında birer temel yapı taşı gibiydi. Ders içerisinde birçok öğrencinin “bunu nerede kullanacağım” sorusu olur ve bunun cevabını iş yaparken bulmuş oluyorsunuz. Ben bulunduğum birim içinde uygulama geliştirirken teknik eğitimden öğrendiklerimin çok faydası oldu. Yapılan tüm işler aslında temel bilgilere dayanıyor. Bankada biz, temel bilgilerin üzerine teknolojinin sağladığı üst bilgileri katarak iş mantığını oluşturuyoruz. Bu iş mantığı ile uygulamalarımızı geliştiriyoruz. İş hayatı; okuldaki eğitimle yetinmeyeceğimizi, daha fazla bilgi edinmemiz gerektiğini ve kendimizi geliştirerek daha iyi sonuçlar alabileceğimizi görmemizi sağlıyor. Bu bilgilerle bir ürün çıkardığınızda ve insanların bunu kullandığını gördüğünüzde daha çok mutlu oluyorsunuz. Bu da işe olan bağlılığınızı artırıyor ve kendinizi geliştirmek adına öğrenme isteğinizi daha da kuvvetlendiriyor.

Bilgi, tecrübe ve beceri iş dünyasının en başta gelen beklentilerindendir. Bunun yanı sıra daha fazla azimle, daha hızlı, kaliteli ve zamanı etkin kullanarak iyi bir iş yapmanız da bu beklentiler arasındadır. İş dünyasında bunların dışında takım ya da kişilerle olan iletişim, kılık kıyafet, davranış biçiminiz ve karakteriniz de çok önemlidir.

“Ezbercilikten çok işin mantığını anlamalısınız”

İş hayatına girecek olan öğrenciler şuan öğrendiklerinin üzerine kat ve kat bilgi katmalılar. Okulda öğrenilenlerle iş hayatında tutunmak çok zordur. Bunun için hiçbir beklentileri olmadan bilgi ve tecrübe kazanmak için küçük de olsa bir kurumda çalışmaları ya da farklı projeler üreterek bunları geliştirmeleri gerekmektedir. Tecrübe ve bilgi arttıkça daha iyi bir işe sahip olacaklardır. Okulda harcadıkları dört yıllık zaman onlar için belki ömür boyu rahat etmelerini sağlayacaktır. Bu yüzden gece gündüz demeden çalışmaları ve ellerinden geleni yapmaları gerekir. Bilgi bu dünyadaki en büyük güç olmakla beraber iş hayatında da çok önemlidir. Çalıştığım bankada kıdemler bilgi ve tecrübe ile ölçülmektedir. Bu yüzden motivasyonunuz her zaman yüksek olmalıdır.  Gelecek kaygısı olmadan derslere olan ilginizi artırarak daha çok çalışmanız ve ezbercilikten çok işin mantığını anlamanız gerekir. Ben bunu işe alınırken müdürün bana “Teorik bilgin ideal ama kodlama bilgin daha iyi” demesiyle anlamış oldum.

 

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.