► Arşiv
Mikroskop Projesine TÜBİTAK desteği

23 Ekim 2017

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Berna Kiraz’ın moleküler biyoloji ve tıp araştırmacılarına yönelik geliştirdiği projesi, TÜBİTAK’tan destek kazandı.

Yrd. Doç. Dr. Berna Kiraz’ın “Düşük Maliyetli, Masaüstü Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop Sisteminin Geliştirilmesi” projesi, TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı kapsamında desteklenmeye layık görüldü. Proje kapsamında OptoFil Optik ve Elektronik Tasarım A.Ş. firması kuruldu.

“Düşük Maliyetli, Masaüstü Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop Sisteminin Geliştirilmesi” projesi 1 Ekim 2017’de faaliyete geçti. Proje ile özellikle moleküler biyoloji, sinirbilim ve tıp alanlarında çalışan araştırmacıların kullanımına yönelik, benzerlerine oranla ucuz ve sağlam, bütünüyle tümleşik ve bilgisayarla denetlenebilen lazer taramalı bir konfokal mikroskobun ticari prototipi geliştirilmesi amaçlanıyor.

Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop

Lazer Taramalı Konfokal Mikroskop, araştırmacılara floresan veya yansıtıcı problar ile işaretlenmiş kemik, beyin ve diğer benzeri dokuların oldukça kalın kesitleri, gelişmekte olan embriyolar gibi küçük organizmalar ve bütün haldeki hücre örnekleri ile çalışma imkânı sağlayarak elde edilen görüntülerin üç boyutlu yapılarını meydana çıkarıyor. Bu teknoloji araştırmacılara, yüksek ışık mikroskobu çözünürlüğü ile hücre altı yapılar ve hücre/organizma yapısının temiz bir şekilde görüntülenmesi imkânını sunuyor. 
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı