► Arşiv
Uluslararası 3. Kabartma Kur'an Konferansı

24 Temmuz 2017

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Üniversitemiz desteğiyle Uluslararası Kabartma Kur’an Hizmetleri Birliği tarafından İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nde “Uluslararası 3. Kabartma Kur’an Konferansı” düzenlendi.

Görme engellilerin Kur’an-ı Kerim’e erişimlerinin kolaylaştırılmasına yönelik fikirlerin ele alındığı konferans, programa İran’dan katılan Sadık Abbasi’nin kabartma Mushaf’tan okuduğu aşr-ı şerif ile başladı.

Afrika’dan ABD’ye Kabartma Kur’an-ı Kerim Hizmeti

İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Taner Kula’nın selamlama konuşmasının ardından kürsüye gelen Uluslararası Kabartma Kur’an Hizmetleri Birliği Başkanı Selahattin Aydın, görme engellilerin Kur’an’ı Kerim’in mesajlarına erişmelerinin önemli bir hak ve sorumluluk olduğunu ifade etti. Amaçlarının engellilerin din hizmeti alması hususunda kalıcı eserler bırakmak olduğunu söyleyen Aydın, bu kapsamda çoğu Afrika ülkesi olmak üzere ABD, Avustralya, Norveç, Şili gibi birçok ülkeye görme engelliler için kabartma Mushaf-ı Şerif gönderdiklerini aktardı.

“Engellilerin Mücadelesi Şükür Vesilesi”

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı ve eski AK Parti Milletvekili Lokman Ayva Kur’an’ın hakikatlerine vakıf olmuş kişiler arasında engellilerin bulunması ve engellilerin bütün dünyaya bunu anlatmak için mücadele etmelerinin çok büyük bir şükür vesilesi olduğunu söyledi.

“Kabartma Kur’an-ı Kerim’de Harf Birliği Oluşturulmalı”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Önal İnaltekin, görme engellilere hizmet götüren Uluslararası Kabartma Kur’an Hizmetleri Birliğini birçok sivil toplum kuruluşunun desteklediğini, Bakanlık olarak da bu birliğin yanında olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. İlahi mesajın yanlış aktarımına mahal vermemek için tüm dünyada Braille alfabesiyle hazırlanan Kur’an-ı Kerim’de kabartma harf birliğinin oluşturulması gerekliliğinin altını çizdi.

“İslâm Dininde İnsanlar Arasında Ayrım Yoktur”

Açılış konferansını veren İslâmi İlimler Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, engelli olsun ya da olmasın hiçbir ayrım yapmadan Kur’an-ı Kerim’in herkese ulaştırılmasının buyurulduğunu, bunun en bariz örneğinin Hazreti Muhammed’in hayatında görüldüğünü, görme engelli bir sahabeyi müezzin tayin ettiğini söyledi. Hazreti Muhammed’in insanların ehil olduğu bir iş varsa o işi ona vermekten kaçınmadığını belirten Prof. Dr. Arslan, İslâm dininde ehliyetin esas olduğunu, insanlar arasında ayrım olmadığını aktardı. Müslüman olarak vazifelerinin toplumun her kesimine ilahi mesajı duyurmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Arslan, kabartma Kur’an-ı Kerim hizmetinin çok önemli bir hizmet olduğunu kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından Suud Üniversitesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Abdulgani Abu Guddah “İslâm’da Engellilerin Hükmü”, İslâmi İlimler Fakültesi öğretim üyelerimiz Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay “Hadis Rivayetinde Görme Engelliler”, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Efe “İslâm Fıkhında Görme Engelliler” ve Kur’an-ı Kerim öğreticisi Sinan Tunç “Kur’an Öğretiminde Braille Alfabesinin Uygulanışı” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdi. 
  • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/12017-07-26-06-52-36pm.jpg
    Uluslararası 3. Kabartma Kur'an Konferansı
  • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/22017-07-26-06-52-36pm.jpg
    Uluslararası 3. Kabartma Kur'an Konferansı
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Online Kurumsal
İşlemler
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı