► Arşiv
FSMVÜ | Türkiye’nin 2023 Hindistan Stratejisi Paneli
Türkiye’nin 2023 Hindistan Stratejisi Paneli

17 Ocak 2016

Üniversitemiz ve Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Türkiye’nin 2023 Hindistan Stratejisi” panelinde, iki ülkenin ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel ilişkilerinin geleceği değerlendirildi. 

Hindistan Büyükelçisi Rahul Kulshreshth’nin açılış konferansı ile dâhil olduğu panelde, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar protokol konuşmasını, GASAM Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Demir ise açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Hindistan Başkonsolosu Azar AH Han ile üniversitemiz Genel Sekreteri Alim Türkyılmaz'ın da katıldığı panelde, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü İsmail Öz’ün moderatörlüğünde, GASAM Yüksek İstişare Kurulu Üyesi İletişim-Algı Yönetimi Stratejisti Engin Şenol, Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer ve gazeteci-yazar Turan Kışlakçı konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar, Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde iki ülke arasındaki ilişkileri ele alarak önerilerini sundu.

Türkiye-Hindistan İlişkilerinde GASAM’ın Rolü

Panelin açılış konuşmasını yapan GASAM Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Demir, Merkez olarak neden Günay Asya ile ilgilendiklerinden söz ederek; Türk ve Hint üniversiteleri arasındaki akademik işbirliklerin geliştirilmesi için adımların atılmasına yardımcı olmak, Türkiye ve Hindistan arasındaki ekonomik çalışmalarının düzenli yürütülmesi için gerekli rapor ve analizlerin hazırlanmasında öncülük etmek gibi birkaç maddede GASAM’ın Hindistan perspektifini ortaya koydu.

“Panel, İki Ülke Arasındaki İyi İlişkilere Katkı Sunacak”

Üniversite olarak araştırma merkezleri ve çeşitli birimler ile ulusal ve uluslararası çalışmalar yaptıklarını ifade eden Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar, “Hindistan ve Türkiye arasında başlamış ve gelişmekte olan iyi bir ilişki var. Bu panelin de bu iyi ilişkilere katkı sağlayacağı şüphesiz.” diye konuştu.

“Ülkeler Arasındaki Diyalog Derinleştirilmeli”

Hindistan Büyükelçisi Rahul Kulshreshth, gerek ekonomisi gerek bilimsel ve teknik alandaki kapasitesiyle Hindistan’ın hızla büyüyen bir ülke olduğunu söyleyerek Türkiye ile Hindistan arasındaki ilişkilerin de aynı hızla ilerlemesi gerektiğini belirtti. İki ülkenin de coğrafi konumları nedeniyle bölgede ortak kaygılar ve fırsatlar taşıdığını, bu nedenle belli yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekliliğini ifade eden Kulshreshth; 2003 yılından itibaren hız kazanan, son birkaç yıldır ise ikili görüşmeler şeklinde devam eden ilişkilerin her iki ülkenin de bölgesel roller üstlendiği bir döneme denk gelmesinin kayda değer olduğunun altını çizdi. Büyükelçi şöyle devam etti: “2023 ve ilerisine baktığımızda diyalogu derinleştirmek, ekonomik bağları güçlendirmek, bilim, teknoloji, tarım gibi alanlarda işbirliği fırsatlarını değerlendirmek gerekmektedir. Aynı zamanda değişim programları başlatılmalıdır. Buradaki gaye, atılan temellere yenisini eklemek ve Hindistan-Türkiye ilişkilerini çok daha sağlam bir hale getirmek olmalıdır.”

Panel, hediye takdimlerinin ardından nihayetlendi. 
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_55002017-01-20-09-22-34am.JPG
  Türkiye’nin 2023 Hindistan Stratejisi Paneli
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_55122017-01-20-09-22-35am.JPG
  Türkiye’nin 2023 Hindistan Stratejisi Paneli
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_55562017-01-20-09-22-35am.JPG
  Türkiye’nin 2023 Hindistan Stratejisi Paneli
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_55772017-01-20-09-22-35am.JPG
  Hindistan Büyükelçisi Rahul Kulshreshth - Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_55842017-01-23-01-05-31am.JPG
  Hindistan Başkonsolosu Azar AH Han - Genel Sekreterimiz Alim Türkyılmaz
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Online Kurumsal
İşlemler
İnsan Kaynakları
SKS
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı