► Arşiv
FSMVÜ | Patent Bilgilendirme Semineri
Patent Bilgilendirme Semineri

10 Nisan 2017

Proje Yönetim Merkezi’nin koordinatörlüğünde düzenlenen “Patent Bilgilendirme Semineri” Adres Patent Proje Müdürü Seval Yılmaz’ın sunumuyla Haliç Yerleşkesi’nde yapıldı.

Kurulum aşamasında olan FSMVÜ Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi’nde (BTTO) patent, faydalı model başvuru ve tescil süreçleri, BTTO’nun fikri haklar konusundaki tutumu ve desteği konularında dinleyiciler bilgilendirildi.

BTTO, Patentlenebilir İş Fikirlerini Destekliyor

Açılış konuşmasında BTTO ve faaliyetlerine ilişkin görüşlerini bildiren Proje Yönetim Merkezi Müdürü Dr. Ali Kurt, “Kısa süre önce üniversitemizdeki projelendirme çalışmalarını artık Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde yapmak üzere yeni bir çabanın içerisine girdik. Bu hem öğretim üyelerimiz hem de öğrencilerimiz için hayırlara vesile olacak bir çalışmadır. Üniversite bünyesinde ister öğrenci ister öğretim elemanı ister dış paydaş olsun bir iş fikri veya bir proje fikri olduğunda bunun hayata geçirebilmesi için sürekli yanınızda bulunabilecek ve size destek olabilecek bir birim oluşturmaya çalışıyoruz. Bu birimin yapacağı çalışmalardan biri de lisanslama ve patentlenme çalışmalarıdır. Bu çalışmaların sonucunda patentlenebilir, lisanslanabilir iş fikirleri ve projelerin ortaya çıkmasını diliyorum.” dedi.

Türkiye Patent Konusunda Gelişiyor

Genel Sekreterimiz Alim Türkyılmaz ile Mühendislik ve Mimarlık ve Tasarım Fakültesi akademisyen ve öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği seminerde; Türkiye'nin teknolojik gelişimine katkıda bulunmak, ülke genelinde serbest rekabet ortamını sağlamak, Ar-Ge çalışmalarının ilerlemesini mümkün kılmak amacıyla yürütülmesi gereken patent, faydalı model, markalaşma çalışmaları Sınai Mülkiyet Kanunu hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

Ülkemizde verilen patent sayısının bir ülkenin gelişmişliğini belirleyen en önemli parametrelerden biri olduğunu kaydeden Seval Yılmaz, Türkiye'nin Fikri ve Sınai Mülkiyet hakları konusunda hem sayısal olarak hem de içerik olarak çoğu ülkeden geride kaldığını ancak son iyileştirmelerle birlikte başvuru oranlarının artış gösterdiğini ifade etti. 

Akademisyen ve öğrencilerin sorularıyla devam eden seminer, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Yılmaz’ın Seval Yılmaz’a hediye takdimi ardından son buldu.
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/BI7R11792017-04-12-03-16-32am.JPG
  Proje Yönetim Merkezi Müdürü Dr. Ali Kurt
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/BI7R11812017-04-12-03-16-32am.JPG
  Adres Patent Proje Müdürü Seval Yılmaz
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/BI7R11892017-04-12-03-16-32am.JPG
  Patent Bilgilendirme Semineri
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/BI7R11912017-04-12-03-16-33am.JPG
  Patent Bilgilendirme Semineri
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/BI7R11972017-04-12-03-16-33am.JPG
  Proje Yönetim Merkezi Müdürü Dr. Ali Kurt - Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Yılmaz - Adres Patent Proje Müdürü Seval Yılmaz
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Online Kurumsal
İşlemler
İnsan Kaynakları
SKS
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı