► Arşiv
Maneviyat Ekseninde Gençliğin Durumu ve Gelecek

5-6 Ekim 2018

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “V. Ulusal Maneviyat Psikolojisi Sempozyumu”  Gençliğin Durumu ve Gelecek temasıyla 5-6 Ekim’de Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Geçen yıl İstanbul’da yapılan sempozyumda modern dünya evlilikleri ve aile teması ele alınmıştı. Bu yıl Gençliğin Durumu ve Gelecek başlığında düzenlenen sempozyumda üniversitemizden Prof. Dr. Sefa Saygılı, Prof. Dr. Burhanettin Can, Prof. Dr. Hüsrev Subaşı ve Dr. Öğr. Üyesi Zeynep K. Şerefoğlu Danış bildirileriyle yer aldı.

“Gençler birçok riskle karşı karşıya”

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan sempozyumun açılışında konuşan Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman gençlerin iletişim eksikliği, bağımlılık, ferdiyetçilik ve maddiyatçılık gibi birçok riskle karşı karşıya kaldığını, risklerin giderilmesi için ise manevi değerlerin benimsenmesi gerektiğini ifade etti. Tüm risklere karşı Türk gençlerinin milli ve manevi değerlerine sahip çıktığını kaydeden Toraman, bunun en büyük örneğinin terörle mücadelede verildiğini belirtti.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, insanı sadece maddi yönüyle ele alan pozitivist yaklaşımların aksine manaya odaklanan Maneviyat Sempozyumunun gençlerin problemlerine çözüm üretme noktasında faydalı olacağını dile getirdi.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ise sempozyumun özellikle üniversite gençlerinin sorunlarına tespit ve önerilerle büyük katkı sunacağını ifade etti.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin ev sahipliğinde iki gün süren sempozyumda farklı üniversitelerinden akademisyenler ve psikiyatristler; teknoloji bağımlılığı, gençler arasında yükselen narsisizm, cinsiyet rollerinde değişim, terör olaylarının gençler üzerindeki etkisi ve daha birçok başlıkta gençlerin duygu ve davranış durumlarıyla ilgili bildirilerini sundu.

Gençlerin yaşadığı buhran ve sıkıntı hallerine yönelik hem durumu ifade etme hem de şimdi ve gelecekte yapılması gereken pratik önerileri sunma açısından önemli bir organizasyon olan sempozyum, maneviyat geleneklerimizden esinlenen Maneviyat Psikolojisi Yaklaşımının gençlerin yaşadığı depresyon, kaygı, bunalım, yalnızlık duygusunu aşmada yol gösterici olma bilinciyle düzenlendi.
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/22018-10-08-11-07-19am.JPG
  Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/32018-10-08-11-07-20am.JPG
  Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/42018-10-08-11-07-20am.JPG
  Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/52018-10-08-11-07-20am.JPG
  Maneviyat Ekseninde Gençliğin Durumu ve Gelecek
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/62018-10-08-11-07-20am.JPG
  Maneviyat Ekseninde Gençliğin Durumu ve Gelecek
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/72018-10-08-11-07-20am.JPG
  Maneviyat Ekseninde Gençliğin Durumu ve Gelecek
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/82018-10-08-11-07-20am.JPG
  Maneviyat Ekseninde Gençliğin Durumu ve Gelecek
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı