► Arşiv
Malezyalı Öğrenci Liderleri Türkiye’de Buluştu

24 Ocak 2018

Dünyanın farklı ülkelerinde öğrenim gören Malezyalı öğrenci liderleri, ülkelerinin ve çağın meselelerini tartışmak üzere Üniversitemizin ev sahipliğinde düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’nde bir araya geldi.

Türkiye’de faaliyet gösteren Malezyalı Öğrenciler Birliği (MASAT), dünyanın farklı ülkelerinde öğrenim gören Malezyalı Öğrenci Birliği Başkanlarını aynı masa etrafında buluşturdu. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, MASAT tarafından 24-28 Ocak 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen Boğaziçi Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Boğaziçi Zirvesi’nin açılışı, Topkapı Yerleşkesi’nde, onur konuğu olan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, Rektör Yardımcımız ve Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fahameddin Başar, Genel Sekreterimiz Âlim Türkyılmaz ile Malezya’nın İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı CEO’su  Dato’ Azmi Murad, Koya Şirketi Pazarlama Müdürü Abd Azari Muhamad Amir, Malezya Turizm Bakanlığı İstanbul Tanıtım Ofisi Müdürü Zakaria Mohd Nani ve Malezyalı öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından başlayan açılış programında, MASAT Başkanı Muhammad Zahid ve Boğaziçi Zirvesi 2018 Koordinatörü Nuramirah Shahrin, programın detaylarıyla ilgili bilgi vererek, Zirve’nin düzenleniş amacını; öğrencilerin liderlik becerilerini ve sosyal ilişkilerini kuvvetlendirmek, eleştirel düşünebilmelerine katkı sağlamak ve Malezya’nın gelecekteki liderlerini bugünden yetiştirmek olarak açıkladılar.

Kendi bilgi kaynaklarımızı oluşturmalıyız”

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin kurulduğu günden itibaren uluslararasılaşma yönünde birimler oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Musa Duman, Osmanlı-Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni bu amaçla 2015’te kurarak, hem Kuala Lumpur’da hem de İstanbul’da iki dünyanın tüm yönleriyle incelendiğini kaydetti.

Prof. Dr. Duman, “Birçok kurumun oluşmasında olduğu gibi bu merkezin kuruluşunda da Sayın Cumhurbaşkanımızın çok değerli yönlendirmeleri vardır. Malezya Uluslararası İslâm Üniversitesi’nden bir heyet ülkemize gelip, Osmanlı-Malay ilişkilerini araştıracak bir merkez kurulması için Cumhurbaşkanımıza taleplerini iletiyorlar. Kendileri de merkez için bizim üniversitemizi işaret ediyor. Böylece biz de çalışmalara başlayarak 2015’te kuruluşu gerçekleştirdik. O günden bugüne, yaz ve kış okulları ile sempozyumlar düzenledik. Yakında ise Açe tarihini anlatan bir kitap yayınlayacağız. Artık kendi bilgi kaynaklarımızı kendimiz oluşturmalıyız. Sizlerden de beklentilerimiz bu yöndedir. Kendimizle ilgili bilgileri artık İngilizlerden, Fransızlardan öğrenmeyelim. Siz bizi bizden öğrenin, biz sizi sizden öğrenelim.” diye konuştu.

“Türkiye, tüm Müslümanların ikinci vatanıdır”

Türkiye’nin tüm İslâm coğrafyası için önemli bir ülke olduğu hususunda bütün Müslümanların ittifak halinde olduğunu, bu nedenle Türkler kadar tüm Müslümanların da Türkiye’ye sahip çıkmak zorunda olduğunu kaydeden Prof. Dr. Duman, “Dünyadaki tüm Müslümanların ikinci vatanı Türkiye’dir. İkinci vatanınızı koruyun.” dedi.

İşgalci güçlerin, tarihte defalarca işgal girişiminde bulundukları Anadolu’da, milletin azmi ve gücü karşısında hiçbir zaman başarılı olamadıklarının altını çizen Prof. Dr. Duman sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok yakın bir zamanda, 15 Temmuz’da, ülkemiz daha önce hiç görmediğimiz bir işgal provasıyla karşı karşıya kaldı. Çok şükür ki Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, halkımızın sağduyusuyla bu işgal girişimi de bertaraf edildi. Ancak İslâm coğrafyasında son zamanlarda, Türkiye’deki Müslümanların haklarının gasp edildiği yönünde bir imaj ortaya koyuluyor. Bu nedenle sizler ülkemizi iyi tanıyın ve ülkemizle ilgili bu olumsuz imajları ortaya atan 15 Temmuz’u işleyenlerin mağdur edebiyatlarına asla itibar etmeyin. Türkiye’de Müslümanlara herhangi bir eziyet yoktur. Aksine, Türkiye 15 yıldır özgürlüğüne kavuşmuş bir ülkedir.”

Gençlerin bir araya gelerek kendi ülkelerinin geleceğine dair görüş ve önerilerini paylaşmalarına olanak veren Boğaziçi Zirvesi’nin, Malezya’nın geleceğine büyük bir yatırım olduğunun altını çizen Prof. Dr. Musa Duman, Zirve’ye daha sonraki yıllarda da ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını kaydetti.

“Gittiğiniz her yere Müslüman olmanın erdemini gösterin”

Boğaziçi Zirvesi’nin onur konuğu olan TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, dünyanın savaşlar, ekonomik ve bölgesel krizlerle uğraştığı günümüzde, mevcut dünya sisteminin barışı sağlamak konusunda yetersizliğinin açık olduğuna işaret ederek, Birleşmiş Milletler’in misyonunu gerçekleştirme konusunda sınıfta kaldığını kaydetti. Sadece 5 ülkenin kararlarıyla hareket etmesi sebebiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin dünya barışını sağlamasının mümkün olmadığını ifade eden Erdoğan, “Bu nedenle Cumhurbaşkanımızın da her zaman söylediği üzere ‘Dünya 5’ten büyüktür!’” dedi.

Dünya düzeninin değiştirilmesi için tüm Müslümanlar olarak çok çalışmaları gerektiğinin altını çizen Erdoğan şöyle konuştu:

“Sizler 17 farklı ülkeden geliyorsunuz. Gittiğiniz her yere kendi yaşantılarınız ve kültür mirasınızla Müslüman olmanın erdemini göstermelisiniz. Malezya’nın gelecek liderleri olarak, omuzlarınızda büyük bir yük var. Ben, Allah’ın yardımı ve Peygamberimizin rehberliğinde birçok şey başaracağımıza inanıyorum.”

“Dünya barışı İslâm medeniyetiyle mümkün”

Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’un fethi için yaptırdığı şahi toplarının 15. yüzyılın en güçlü silahlarından biri olduğunu, ancak bu gücü hiçbir zaman toplumları yok etmek için kullanmadığını hatırlatan Erdoğan şöyle devam etti: “Şahi toplarıyla yıkılmaz denilen kaleler yıkıldı. Bunun yanında ecdadımız okçulukta da çok ilerledi ama silah teknolojisinde gösterdiği bu başarıyı asla toplumları yok etmek için kullanmadı. Fetih için kullandı. Fetih nedir? Açmak, insanları birbirinden ayıran duvarları ortadan kaldırmaktır. Bugün Batı medeniyetine baktığımızda silah teknolojilerini nerelerde kullandıklarını görüyoruz. Toplu katliamlar, Nagasaki, Hiroşima... Bunlar kanıttır. Bu yüzden artık geçmişimize ve oradan aldığımız mirasa bakmak zorundayız, ancak İslâm medeniyetinin canlandırılmasıyla dünyaya gerçek barışı getirebiliriz.”

Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne, Boğaziçi Zirvesi’ne ev sahipliği yapmasından dolayı teşekkürlerini ileterek, Zirve’nin iki ülke arasında gelişmekte olan ilişkilere katkı sağlaması temennisiyle sözlerini sonlandırdı.

Gençler hem ülkelerini hem dünyayı konuştu

Yükseköğretim Kurulu’nun 2016-2017 akademik yılı verilerine göre ülkemizde 180 Malezyalı öğrenci eğitim görüyor. Türkiye’deki öğrencilerin yanı sıra Asya’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya farklı ülkelerde eğitimlerini sürdüren Malezyalı öğrenciler Boğaziçi Zirvesi’nde; eğitim, gençlik, siyaset, ekonomi, toplum, sanat ve güncel meselelere dair fikirlerini, deneyimlerini ve geleceğe dair önerilerini paylaştı. Yabancı bir öğrenci olarak farklı ülkelerde eğitim görmenin avantajları/dezavantajları da masaya yatırılarak; önyargılardan ve ötekileştirmelerden arındırılmış kültürel birliktelik için öğrencilerin neler yapabileceği ele alındı. 

25 Ocak’ta, siyaset, kültür sanat, kadın ve toplum başlıklarında yapılan panellerin ardından Zirve, 26 Ocak’ta Ankara gezisiyle devam etti. 27 Ocak’ta ise öğrenciler ekonomiyi tartışmak üzere bir araya geldi. Panel sonrası, Ak Parti Gençlik Kongresi'ne katılmak üzere Kocaeli'ne giden Malezyalı öğrenciler, burada Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Boğaziçi Zirvesi, 28 Ocak’taki liderlik zirvesinin ardından Boğaz turuyla sona erdi. 
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/12018-01-25-11-39-59am.JPG
  TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/22018-01-25-11-39-59am.jpg
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/32018-01-25-11-39-59am.JPG
  Boğaziçi Zirvesi 2018 Koordinatörü Nuramirah Shahrin
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/42018-01-25-11-40-00am.JPG
  MASAT Başkanı Muhammad Zahid
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/52018-01-25-11-40-00am.JPG
  Malezyalı Öğrenci Liderleri Türkiye’de Buluştu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/62018-01-25-11-40-00am.JPG
  Malezyalı Öğrenci Liderleri Türkiye’de Buluştu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/72018-01-25-11-40-00am.JPG
  Malezyalı Öğrenci Liderleri Türkiye’de Buluştu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/82018-01-25-11-40-00am.JPG
  Malezyalı Öğrenci Liderleri Türkiye’de Buluştu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/92018-01-25-11-40-00am.JPG
  Malezyalı Öğrenci Liderleri Türkiye’de Buluştu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/102018-01-25-11-40-01am.JPG
  Malezyalı Öğrenci Liderleri Türkiye’de Buluştu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/112018-01-25-11-40-01am.JPG
  Malezyalı Öğrenci Liderleri Türkiye’de Buluştu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/122018-01-25-11-40-01am.JPG
  MASAT Başkanı Muhammad Zahid - Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman - TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/132018-01-25-11-40-01am.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman - TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/142018-01-25-11-40-01am.JPG
  Malezyalı Öğrenci Liderleri Türkiye’de Buluştu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/27545725_2039900842960135_6127561276330497089_n2018-01-30-01-59-33pm.jpg
  Malezyalı Öğrenciler Ak Parti Gençlik Kongresi'ne Katıldı
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı