► Arşiv
Hocalı Katliamı’nda Hayatını Kaybedenler Anıldı

22 Şubat 2019

Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında 1992 yılında yaşanan Hocalı Katliamı’nı Hocalı’ya Adalet sloganıyla gündeme getiren Azerbaycan Islahatçı Gençler Birliği ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ), Katliamın 27. yılında hayatını kaybedenler anısına anma programı düzenledi.

Üsküdar Yerleşkesi Konferans Salonu’nda düzenlenen anma programında konuşan TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Ermenistan’ın 27 yıldır Azerbaycan topraklarındaki işgalini sürdürdüğünü belirterek, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı 4 karar var ama bu kararlardan hiçbirine uyulmuyor. Hocalı, 21’inci yüzyılda yaşanmış, canlı şahitleri olan ve bugün baktığınızda dünyanın çifte standart uyguladığı bir vahşet ve bu vahşeti, katliamı bize unutturmak istiyorlar. Biz de inadına diyoruz ki unutmayacağız, unutturmayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Ermenilerin bu katliamı yapabileceklerine inanmadık”

Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzayev, Hocalı’da yaşananları anlatmanın kendileri için çok zor olduğunu ifade ederek, “Ermenilerin bu katliamı yapabileceklerine inanamadık ama yaptılar. Ermeniler barış içinde yaşadığımız dönemde de ellerine fırsat geçince Türkleri öldürdüler. Bize hiçbir zaman Azerbaycanlı demiyorlardı, Türk diyorlardı. Şükürler olsun bugünlerde tekrar Hocalı Katliamı yapılmıyor. Çünkü Azerbaycan artık daha güçlü halde.” diye konuştu.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar ise “27 yıl önce Türk coğrafyasının Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeniler 600’den fazla kardeşimizi şehit etti. Bugün o şehitlerimizi anmak, unutmadığımızı haykırmak için buradayız. Hocalı Katliamı’nda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah bir daha hiçbir coğrafyada böyle acılar yaşanmaz.” dedi.

Hocalı’ya Adalet sloganıyla 8 yıldır Türkiye’de anma programları düzenlediklerini dile getiren Islahatçı Gençler Birliği Başkanı Ferit Şahbazlı, “Hocalı’da bir insanlık dramı yaşandı, bu sadece Azerbaycan Türklerine karşı değil, dünyanın geleceğine karşı bir adımdı. Çünkü bir şehirde 63 çocuğun öldürülmesi dehşet vericiydi. Üzerinden 27 yıl geçtikten sonra bugün bize, babasının gözü önünde yakılanların, hamileyken karnından çocuğu çıkarılan kadınların, demir boruların içine sarılarak yakılanların öyküsü kaldı. Bölgesel olarak çok önemli olan Hocalı’da insanların gözünü korkutarak diğer yerleri ele geçirmeyi amaçlıyorlardı. Peki, bu oldu mu? Tabi ki olmadı.” diye konuştu.  

Azerbaycan devlet sanatçısı Aybeniz Haşimova’nın sanat okulu öğrencilerinin Hocalı dehşetini anlatan gösterileri izleyenleri duygulandırdı.  

Anma programına, Azerbaycan Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Dr. Ahmet Şahidov, Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver, İstinye Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İsmail Safi, gazeteci Ardan Zentürk de katıldı.
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/12019-02-22-05-38-16pm.JPG
  TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/22019-02-22-05-38-16pm.JPG
  Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzayev
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/32019-02-22-05-38-16pm.JPG
  Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/42019-02-22-05-38-16pm.JPG
  Hocalı Katliamı’nda Hayatını Kaybedenler Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/52019-02-22-05-38-16pm.JPG
  Hocalı Katliamı’nda Hayatını Kaybedenler Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/62019-02-22-05-38-17pm.JPG
  Hocalı Katliamı’nda Hayatını Kaybedenler Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/72019-02-22-05-38-17pm.JPG
  Hocalı Katliamı’nda Hayatını Kaybedenler Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/82019-02-22-05-38-17pm.JPG
  Hocalı Katliamı’nda Hayatını Kaybedenler Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/92019-02-22-05-38-17pm.JPG
  Hocalı Katliamı’nda Hayatını Kaybedenler Anıldı
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı