FSMVÜ | Hocaların Hocası Prof. Dr. Nevzat Kor’a Saygı Günü
► Arşiv
Hocaların Hocası Prof. Dr. Nevzat Kor’a Saygı Günü

27 Ocak 2019

Üniversitemiz, hocaların hocası Prof. Dr. Nevzat Kor onuruna gerçekleştirilen Bartın Üniversitesi “Saygı Günleri Buluşması”na ev sahipliği yaptı.

Bartın Üniversitesi “Bilime ve İnsanlığa Adanmış Hayatlar” programı kapsamında hazırlanan Prof. Dr. Nevzat Kor Belgeselinin gösteriminin ve kitap tanıtımının yapıldığı “Saygı Günleri Buluşması”, Haliç Yerleşkesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 26. Dönem TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da aralarında bulunduğu katılımcılar, hocaların hocası Nevzat Kor ile ilgili hatıralarını paylaştı.

Bartın Üniversitesi tarafından; bilim, kültür, sanat ve yönetim alanlarında yaptığı hizmetlerle toplum ve insanlığa önemli katkılar sağlamış, mesleki ve insani değerleriyle örnek olmuş kişiler için hazırlanan “Bilime ve İnsanlığa Adanmış Hayatlar Ödülü” ilk olarak 2017 yılında, ülkemizde çevre mühendisliği bölümünün kurucusu olan Prof. Dr. Nevzat Kor’a verilmişti.

Program; Prof. Dr. Cevat Akşit tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ve duayla başladı. Ardından Prof. Dr. Nevzat Kor’un çalışma arkadaşlarının ve öğrencilerinin hatıralarından oluşan belgesel film gösterildi. Film gösteriminin ardından kürsüye çıkan Prof. Dr. Nevzat Kor, Bartın ve İstanbul’da gerçekleştirilen programlarla ilgili duyduğu mutluluğu dile getirerek, iki üniversiteye ve katılımcılara şükranlarını sundu.

Akademik hayatı boyunca çok sayıda profesör, dekan, bürokrat ve milletvekili yetiştiren Kor, öğrencilerinin bugün ülkeye hizmet etmesinden gurur duyduğunu ifade etti. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başlayan öğrencilik ve asistanlık yıllarına dair hatıralarından da söz eden Kor, 1960’ta doktora tezi olan Haliç’teki kirlilik üzerine yaptığı çalışmaları da anlattı.

Genel Sekreterimiz Alim Türkyılmaz yönetiminde gerçekleştirilen selamlama konuşmalarında 26. Dönem TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Prof. Dr. Nevzat Kor’un ülkemizin kalkınmasına büyük emek veren insanlardan biri olduğunu dile getirerek, “Kendisi hocaların hocası unvanına hakkıyla layık bir zattır. Vitrin değil depo insandır. İnsani ve ilmi yönleriyle örnek bir şahsiyettir. Nevzat Kor gibi hocalarımızın sayılarının artmasını ümit ediyorum.” dedi.

“Nevzat Kor’un talebesi olmaktan gurur duyuyorum”

Kendisinin de hocası olan Prof. Dr. Nevzat Kor adına gerçekleştirilen programın büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde okuduğu dönemde Prof. Dr. Kor’un Su Temini ve Kanalizasyon derslerine girdiğini, aldığı ders sonrası kendisinin su ile ilgilenmeye başladığını anlattı. Hocasıyla anılarını da paylaşan Eroğlu, Hocasının babasını ikna ederek asistan olmasını sağladığını söyledi.  

Kor’un öğrencilerine hep büyük hedefler gösterdiğini belirten Eroğlu, “Hocamız, öğrencilerine büyük düşünmeyi, disiplinli çalışmayı, dakik olmayı öğretti. Çok sayıda akademisyen, siyasetçi yetiştiren üstün vasıflı, mümtaz bir kişiliktir. Onun talebesi olmaktan gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Gölgesi altında nesiller yetiştiren bir şahsiyet

Programın ev sahipliğini üstlenen Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı, medeniyetimizin ilim geleneğini modern çağda da devam ettiren şahsiyetlerden biri olarak gördüğü Prof. Dr. Nevzat Kor’u Üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek şöyle devam etti:

“Türk akademisinin tarihi içinde birtakım isimler vardır ki onlar dönemlerinde üstlendikleri misyonlarla öne çıkarlar. Dönemlerinin tekelci ve dayatmacı akademik politikalarına, anlayışlarına, yaptırımlarına karşı çıkarak kendilerine yerli ve milli paydada, bizim değerlerimizi savunan bir alan açarlar. Ali Fuat Başgil’den Sabahattin Zaim’e, Orhan Okay’dan Nevzat Yalçıntaş’a, bu isimler kendi alanlarının büyük temsilcileridir. Tabiri caizse “gölgeli insanlar”dır. Kendi gölgeleri altında başka nesilleri de yetiştirmiş, kendisinden sonra kendi alanını yerli ve milli paydalarda çoğaltmış olan insanlardır. İşte onlardan birisi de Prof. Dr. Nevzat Kor Hocamızdır. Nevzat Hocanın da içinde bulunduğu bu silsileyi, medeniyetimizin ilim geleneğini modern çağda da devam ettiren silsile olarak da görebiliriz. Bizim medeniyetimizin ilim geleneği, üstada hürmet ve usta-çırak ilişkisi ekseninde yürür. Bizim burada yaptığımız bu etkinlik de Nevzat Kor Hocaya göstereceğimiz hürmet ile kendimizi ve Türk akademisini bu geleneğe ekleme çabası olarak görünebilir.”

“En verimli bilim insanı”

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, bilim insanlarını hayattayken anmayı ve hikâyelerini gelecek nesillere aktarmayı borç bildikleri için “Bilime ve İnsanlığa Adanmış Hayatlar” etkinliğini başlattıklarını, ilk ödülü ise 2 yıl önce ülkemizin en verimli bilim insanlarından biri olan Prof. Dr. Nevzat Kor’a takdim ettiklerini dile getirdi.

Selamlama konuşmalarının ardından Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa yönetimindeki hatıra paylaşımları kısmında; Prof. Dr. Nevzat Kor’un öğrencisi olmuş çoğu bilim insanı, siyasetçi ve bürokrat, aynı zamanda Hocanın yakın çalışma arkadaşları ve dostları söz aldı.

Konuşmaların ardından Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı ve Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun tarafından Prof. Dr. Nevzat Kor’a hediye takdiminde bulunuldu.

Prof. Dr. Nevzat Kor “Saygı Günleri Buluşması”na; TBMM Eski Başkanı İsmail Kahraman ve Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İsrafil Kışla, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Dr. Şenel Yıldız, Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar, Prof. Dr. Cevat Akşit ile birçok bilim insanı, siyasetçi ve bürokrat katıldı.
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/12019-01-28-05-07-03pm.jpg
  Prof. Dr. Nevzat Kor
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/22019-01-28-05-07-03pm.jpg
  TBMM Eski Başkanı İsmail Kahraman
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/32019-01-28-05-07-03pm.jpg
  Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/42019-01-28-05-07-03pm.jpg
  Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/52019-01-28-05-07-03pm.jpg
  Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/62019-01-28-05-07-03pm.jpg
  Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/72019-01-28-05-07-04pm.jpg
  Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/82019-01-28-05-07-04pm.jpg
  Hocaların Hocası Prof. Dr. Nevzat Kor’a Saygı Günü
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/92019-01-28-05-07-04pm.jpg
  Hocaların Hocası Prof. Dr. Nevzat Kor’a Saygı Günü
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/102019-01-28-05-07-04pm.jpg
  Hocaların Hocası Prof. Dr. Nevzat Kor’a Saygı Günü
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/112019-01-28-05-07-04pm.jpg
  Hocaların Hocası Prof. Dr. Nevzat Kor’a Saygı Günü
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/122019-01-28-05-07-04pm.jpg
  Prof. Dr. Nevzat Kor
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/132019-01-28-05-07-05pm.jpg
  Hocaların Hocası Prof. Dr. Nevzat Kor’a Saygı Günü
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/142019-01-28-05-07-05pm.jpg
  Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı - Prof. Dr. Nevzat Kor
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/152019-01-28-05-07-05pm.jpg
  Prof. Dr. Nevzat Kor - Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/162019-01-28-05-07-05pm.jpg
  Rektörümüz Prof. Dr. M. Fatih Andı - Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/172019-01-28-05-07-05pm.jpg
  Hocaların Hocası Prof. Dr. Nevzat Kor’a Saygı Günü
HIZLI MENÜ
Strateji Geliştirme
Daire Bşk.
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı