► Arşiv
Yükseköğretim Mevzuatı İstanbul’da Değerlendirildi

12 Mayıs 2017 

Üniversitelerin, öğrenciyle doğrudan ilişkisi olması nedeniyle en önemli birimlerinden biri olan Öğrenci İşleri Daire Başkanlıkları, yükseköğretim mevzuatını değerlendirmek ve bilgi paylaşımında bulunmak için İstanbul’da bir araya geldi. 

Üniversitemiz ile Üsküdar Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “6. Yükseköğretim Kurumları Öğrenci İşleri; Mevzuat Uygulama ve Birliktelik Toplantısı”, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman ve Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın yanı sıra üniversite rektörleri, 131 üniversitenin öğrenci işleri daire başkanı, şube müdürü ve uzmanların katılımıyla İstanbul Kozyatağı Hilton Otel’de yapıldı. 

YÖK Kanunu Değişikliği

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal, programda yükseköğretim sistemimizde eğitim öğretim süreçlerindeki güncel konularla dair konuşu. 1900’lerin başından bugün gelinen noktaya kadar yükseköğretimdeki gelişmelerden bahseden Prof. Dr. Mandal, YÖK’ün gelecek planlarıyla ilgili de bilgiler paylaştı. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından hazırlanan Üretim Reform Paketi’ne dâhil olan Yükseköğretim Kanunu ile ilgili 10 madde teklifinin yükseköğretim sistemi için hayırlı olacağını dile getiren Prof. Dr. Mandal, çağın ihtiyaçlarına yönelik çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

“Üniversitelerin Esas Yükü Öğrenci İşlerinde”

Öğrenci işlerinin bir üniversitenin esas yükünü yüklenen birimler olduğuna dikkati çeken Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, “Öğrenci İşleri Daire Başkanlıkları, çok önde olmayan ama işin esas yükünü, stresini yüklenen birimlerdir. Her öğrenciyle ayrı ayrı temas kurmaları, sorunlara çözüm aramaları nedeniyle yorucu taraflarının fazla olduğunun farkındayız. Ama bir öğrencinin sorununu çözdükten sonra en çok mutluluğu da bu birimde çalışanlar yaşıyor.” diye konuştu. 

Son yıllarda yapılan özverili çalışmalarla yükseköğretim sisteminin kalitesinin artırıldığını ifade eden Prof. Dr. Duman, üniversitelerin uluslararasılaşma noktasında ise eksikliklerin olduğunu bu eksikliklerin öğrenci işlerinin çalışmalarıyla giderileceğinin altını çizdi. Duman, “Ülkemizde 100 bin kadar uluslararası öğrenci var. Bu 200’e yakın üniversitesi olan bir ülke için az bir sayı. Vereceği nitelikli hizmetle ülkemizin uluslararasılaşma vizyonuna katkı sağlayacak en önemli birim öğrenci işleridir.” dedi. 

“Öğrenci İşleri Üniversitenin Vitrinidir” 

Öğrenci işlerinin öğrenciyle dolayısıyla toplumla birebir ilişki kurması nedeniyle bir nevi halkla ilişkiler görevi gördüğünü söyleyen Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu birimi üniversitenin vitrini olarak tanımladı. Konuşmasının devamında stres yönetimiyle ilgili bilgiler paylaşan Prof. Dr. Tarhan, öğrenci işlerinin binaları ayakta tutan kilit taşı görevi gördüğünü belirterek birim çalışanlarının stresi kontrol etmeyi öğrenmeleri gerektiğini vurguladı.

Bildirileri sunumlarıyla devam eden “6. Yükseköğretim Kurumları Öğrenci İşleri; Mevzuat Uygulama ve Birliktelik Toplantısı”, 12 Mayıs'ta İstanbul'un tarihi ve kültürel yerlerine yapılan geziyle sona erdi. 
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/1-Kopyala2017-05-15-03-55-16pm.JPG
  YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/2-Kopyala2017-05-15-03-55-16pm.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/3-Kopyala2017-05-15-03-55-16pm.JPG
  Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/4-Kopyala2017-05-15-03-55-16pm.JPG
  Yükseköğretim Mevzuatı İstanbul’da Değerlendirildi
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/5-Kopyala2017-05-15-03-55-16pm.jpg
  Yükseköğretim Mevzuatı İstanbul’da Değerlendirildi
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/6-Kopyala2017-05-15-03-55-16pm.jpg
  Yükseköğretim Mevzuatı İstanbul’da Değerlendirildi
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/7-Kopyala2017-05-15-03-55-16pm.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman - Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan - YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/8-Kopyala2017-05-15-03-55-16pm.jpg
  Yükseköğretim Mevzuatı İstanbul’da Değerlendirildi
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/9-Kopyala2017-05-15-03-55-16pm.jpg
  Tarih ve Kültür Gezisi
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/10-Kopyala2017-05-15-03-55-17pm.jpg
  Tarih ve Kültür Gezisi
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Online Kurumsal
İşlemler
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
SKS
Mevlevi
Mukabelesi
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı