► Arşiv
FSMVÜ | Hazreti Peygamber'i Sanatla Anlatmak
Hazreti Peygamber'i Sanatla Anlatmak
21 Nisan 2017 
 
Edebiyat, sanat ve sinema dünyasının değerli isimleri edebiyatta, geleneksel sanatlarda ve sinemada Hz. Muhammed’in nasıl anlatıldığını/anlatılması gerektiğini ele aldı. 
 
Üniversitemizin, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği “Hazreti Peygamber’i Sanatla Anlatmak Sempozyumu” 20 – 21 Nisan 2017 tarihlerinde Sakarya ve İstanbul’da yapıldı. 
 
Romanda, şiirde, çocuk edebiyatında, sinemada ve geleneksel Türk-İslâm sanatlarında Hz. Peygamber’in nasıl işlendiğiyle ilgili aralarında Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Prof. Dr. Hasan Akay, A. Ali Ural, Betül Bilgin, Semih Kaplanoğlu, M. Ruhi Şirin, Mevlana İdris, Elif Konar Özkan’ın da bulunduğu akademisyen, yazar ve sinemacılar önemli tebliğler ve öneriler sundu.  
 
Sempozyumun ilk günü Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin hüsn-i hat eserlerinden oluşan“Harfler Seni Andı” sergisinin açılışıyla 20 Nisan’da Sakarya’da yapıldı.  
 
Prof. Dr. M. Fatih Andı, Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, Ömer Lekesiz, Ahmet Murat Özel ve Dr. Celal Fedai’in konuşmacı olduğu açılış oturumunun ardından sempozyum, “Sinema ve Diğer Görsel Sanatlarda Hz. Peygamber” ve “Geleneksel Türk-İslâm Sanatlarında Hz. Peygamber” başlıklı 2 oturumla devam etti.
Sempozyumun Üniversitemizde düzenlenen ikinci gününde ise “Türk Romanında Hz. Peygamber”, “Çocuk Edebiyatı ve Hz. Peygamber”, “Türk Şiirinde Hz. Peygamber” başlıklarında 3 oturum gerçekleştirildi.  
 
Romanda Hz. Peygamberi anlatmanın imkânından klasik ve modern şiirde Hz. Peygamber’e yaklaşımlara, klasik ve modern dönemin Hz. Peygamber tasavvurundan Hz. Peygamber’in çocuklara nasıl anlatılacağına, anma günü afişlerindeki Hz. Peygamber imgelerinden Peygamberimizin sinemada temsiline kadar birçok mühim başlıkta iki gün boyunca bildiriler sunuldu.  • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/12017-04-21-12-58-33pm.JPG
  Hazreti Peygamber'i Sanatla Anlatmak Sempozyumu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/22017-04-21-12-58-34pm.JPG
  Hazreti Peygamber'i Sanatla Anlatmak Sempozyumu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/32017-04-21-12-58-34pm.JPG
  Hazreti Peygamber'i Sanatla Anlatmak Sempozyumu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/42017-04-21-12-58-35pm.jpg
  Hazreti Peygamber'i Sanatla Anlatmak Sempozyumu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/52017-04-21-12-58-35pm.JPG
  Hazreti Peygamber'i Sanatla Anlatmak Sempozyumu
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Online Kurumsal
İşlemler
İnsan Kaynakları
SKS
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı