► Arşiv
Fatih Sultan Mehmet'in Eserleri İlk Kez Bestelendi

7 Eylül 2017

Sanatı baş tacı eden Osmanlı hanedanının dîvân sahibi ilk sultanı olan Fatih Sultan Mehmet’in Avnî mahlasıyla yazdığı şiirlerinden bazıları bestelenerek klasik Türk müziği repertuvarına kazandırıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayelerinde Üniversitemiz ve Ünye Sanat ve Kültür Derneği’nin (ÜNSAK) işbirliğiyle hayata geçirilen “Fatih Sultan Mehmet Dîvânından Besteler ve Şiirler” konseri, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

Ülkemizin Önemli Bestekârları Bu Projede

“Fatih Sultan Mehmet Dîvânından Besteler ve Şiirler” projesi, müzik ve şiir albümü ile kitap olarak tasarlandı. Peygamber müjdesine mazhar olmuş, devlet adamı vasfının yanında felsefe, musıkî, resim ve şiir gibi pek çok alana ilgi duymuş, çok yönlü bir şahsiyet olan Fatih Sultan Mehmet’in kaleme aldığı şiirler günümüz Türkçesiyle düz yazıya da çevrilerek; Türkçe, Boşnakça ve İngilizce kitap olarak yayınlandı. Proje koordinatörlüğünü Uğur Erdem Ürer’in yürüttüğü, sanat yönetmenliği ve solistliğini Burhan Kul’un üstlendiği, Güzin Değişmez’in solist olarak yer aldığı proje; ülkemizin önemli bestekâr ve saz sanatçılarını da bir araya getirdi. Alâeddin Yavaşca, Tevfik Soyata, Şentürk Deveci ve Zeki Atkoşar’ın yanında Derya Türkan, Muhammed Ceylan ve Sercan Erenler de beste ve enstrümanlarıyla projede yer aldı.

“Üniversite İçin Gurur Kaynağı Bir Proje”

Konser öncesi açılış konuşması için kürsüye gelen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar, Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı’nın temeli üzerine kurulmuş bir üniversite olarak bu projede yer almanın üniversite için gurur ve mutluluk kaynağı olduğunu ifade etti. Fatih Sultan Mehmet Han’ın ilk şair padişahlardan biri olmasının yanında divan sahibi olması yönüyle de önemli bir şahsiyet olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Başar, projeyi hazırlayanlara ve sanatçılara teşekkürlerini iletti.

Sırada Kanuni Sultan Süleyman’ın Şiirleri Var

ÜNSAK Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Küçükoğlu ise konserle taçlanan projeyi halka buluşturmanın mutluluğu içinde olduklarını dile getirdi. Yakın zamanda Kanuni Sultan Süleyman Han’ın da Muhibbi mahlasıyla yazdığı şiirlerini besteleyeceklerini müjdeledi.

Fatih Sultan Mehmet’in iç dünyasını yansıttığı, insana ve doğaya bakışına dair birçok ayrıntının bulunduğu şiirleri, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki kültür alışverişine de katkı sunmayı amaçlıyor. Bosna’nın fethi ardından yürüttüğü hoşgörü politikasıyla Bosna Hersek halkı için ayrı bir yerde duran Fatih Sultan Mehmet’in şiirleri Bosna Hersek’te de düzenlenecek konserle sanatseverlerle buluşacak.

Burhan Kul ve Güzin Değişmez’in solistliğinde düzenlenen konser sonrası proje kapsamında hazırlanan albüm ve kitap dinleyicilere hediye edildi.
 

Konserin Tamamını izlemek için tıklayınız.

 
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/BI7R13302017-09-08-07-28-45pm.JPG
  Fatih Sultan Mehmet'in Eserleri İlk Kez Bestelendi
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/BI7R13362017-09-08-07-28-45pm.JPG
  Fatih Sultan Mehmet'in Eserleri İlk Kez Bestelendi
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/BI7R13472017-09-08-07-28-46pm.JPG
  Fatih Sultan Mehmet'in Eserleri İlk Kez Bestelendi
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/BI7R13562017-09-08-07-28-46pm.JPG
  Fatih Sultan Mehmet'in Eserleri İlk Kez Bestelendi
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/BI7R13682017-09-08-07-28-46pm.JPG
  Fatih Sultan Mehmet'in Eserleri İlk Kez Bestelendi
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/BI7R14242017-09-08-07-28-46pm.JPG
  Fatih Sultan Mehmet'in Eserleri İlk Kez Bestelendi
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/kolaj2017-09-08-07-28-46pm.jpg
  Fatih Sultan Mehmet'in Eserleri İlk Kez Bestelendi
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Online Kurumsal
İşlemler
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
SKS
Mevlevi
Mukabelesi
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı