► Arşiv
FSMVÜ | Fatih Sultan Mehmet Doğduğu Şehirde Anıldı
Fatih Sultan Mehmet Doğduğu Şehirde Anıldı

30 Mart 2017

Fatih Sultan Mehmet Han, doğumunun 585. yılında  Edirne Valiliği öncülüğünde, Üniversitemiz, Edirne Belediyesi ve Trakya Üniversitesi işbirliğinde çeşitli etkinliklerle Edirne’de anıldı. 

“Doğumunun 585. Yılında Edirneli Fatih Sultan Mehmed Han Etkinlikleri” adı altında düzenlenen etkinliklerin ilki “Edirneli II. Mehmed ve Medeniyet Bağlamında Edirne Sempozyumu”, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Sempozyuma Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar ve Genel Sekreterimiz Alim Türkyılmaz'ın yanı sıra il protokolü ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Edirne Geçmişte Olduğu Gibi Bugün de Önemli Bir Şehir

Sempozyumun açılışında konuşan Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Edirne’nin Osmanlı için çok önemli bir şehir olduğunu söyleyerek şehrin günümüzde de stratejik bir öneme sahip olduğunu ve her geçen gün geliştiğini belirtti.

“Fatih’ten Çok Şey Öğrenildi”

Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman ise Fatih Sultan Mehmet’ten farklı alanlarda çok şey öğrenildiğini söyleyerek onun eğitim hayatının, devlet yönetiminin ve teknolojiyle bağının bugün de örnek alındığını dile getirdi. Prof. Dr. Duman, Fatih’in 21 yaşında İstanbul’u fetheden bir komutan olması hasebiyle bugünün gençlerinin neler yapabileceklerini görmeleri açısından da tarihimizde önemli bir yerde durduğunu ifade etti.

Edirne, Büyük Bir Medeniyetin Şahidi

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne’nin Osmanlı’ya başkentlik ettiği dönemde büyük bir medeniyetin ortaya çıktığını aktararak, o dönemi anlatması bakımından sempozyumun önemine değindi.

Açılış konuşmalarının ardından Vali Yardımcısı Karslıoğlu, Prof. Dr. Duman’a Edirnekâri tablo hediye etti. Prof. Dr. Duman ise Karslıoğlu’na, Prof. Dr. Tabakoğlu’na ve Belediye Başkanı Gürkan’a Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi için döktürdüğü Şahi toplarının üniversitemizde üretilen minyatürünü takdim etti.

Farklı Yönleriyle Fatih ve Edirne’nin Medeniyetimizdeki Yeri

“Edirneli II. Mehmet ve Medeniyet Bağlamında Edirne Sempozyumu”nun Tarih Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Zekeriya Kurşun moderatörlüğündeki ilk oturumda II. Mehmet farklı yönleriyle ele alındı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar “II. Mehmet’in Birinci Hükümdarlığı”, Tarih Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Abdülkadir Özcan “II. Mehmet’in Askeri Dehası”, Yrd. Doç. Dr. Fatma Kaytaz “II. Mehmet’in Şehzadelerinin Sünnet Düğünleri” ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Terzi “II. Mehmet’in Eğitimi ve Hocaları” başlıklarında bildirilerini sundu. Sempozyumun ikinci oturumunda ise Edirne’nin medeniyetimizdeki yeri konuşuldu.

Bugün gerçekleştirilecek mehteran konseri ve Selimiye Camii’nde yapılacak Regaip Kandili programının ardından etkinlikler, “Fatih Sultan Mehmed Han ve Edirne’de Fatih Devri Eserleri & Türk İslam Sanatları Karma Sergisi”, Şahi topları açılışı ve geleneksel spor etkinlikleriyle 1 Nisan’a kadar devam edecek.  
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/12017-03-31-08-11-44am.jpg
  Fatih Sultan Mehmet Doğduğu Şehirde Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/22017-03-31-08-11-45am.JPG
  Fatih Sultan Mehmet Doğduğu Şehirde Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/32017-03-31-08-11-45am.JPG
  Fatih Sultan Mehmet Doğduğu Şehirde Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/52017-03-31-08-11-45am.JPG
  Fatih Sultan Mehmet Doğduğu Şehirde Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/42017-03-31-08-17-28am.JPG
  Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/62017-03-31-08-17-39am.JPG
  Fatih Sultan Mehmet Doğduğu Şehirde Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/72017-03-31-08-17-40am.JPG
  Fatih Sultan Mehmet Doğduğu Şehirde Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/82017-03-31-08-17-40am.JPG
  Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman - Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/92017-03-31-08-17-40am.JPG
  Fatih Sultan Mehmet Doğduğu Şehirde Anıldı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/102017-03-31-08-17-40am.JPG
  Fatih Sultan Mehmet Doğduğu Şehirde Anıldı
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Online Kurumsal
İşlemler
İnsan Kaynakları
SKS
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı