► Arşiv
ABD ve Pakistan İlişkileri Ele Alındı

16 Ocak 2018

Üniversitemiz ile Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM) işbirliğiyle düzenlenen “Trump’ın Pakistan'a Tehditleri ve Beklentiler” panelinde, ABD ve Pakistan ilişkileri ele alındı.

Genel Sekreterimiz Âlim Türkyılmaz, GASAM Başkanı Cemal Demir ve ilgililerin katıldığı Topkapı Yerleşkesi’ndeki panele, Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM) Başkanı Ayhan Küçük, Polis Akademisi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Aslan ve Anadolu Ajansı (AA) Dünya Dilleri Yayın Yönetmeni Mehmet Öztürk konuşmacı olarak katıldı.

“Pakistan’ın etki gücü yüksek”

UHİM Başkanı Ayhan Küçük, Pakistan’ın Müslüman ülkeler arasında önemli bir konumda durduğunu belirterek, coğrafya üzerinde etki gücünün yüksek olduğunu kaydetti. Küçük, “Pakistan yeni bir devlet ama Müslüman coğrafyayla iletişim kurabilme ve etki gücü yüksek bir ülke. Dinamik bir toplum, askeri olarak birçok İslâm coğrafyasında etkili.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin Pakistan ilişkilerini çıkarları belirliyor

Yrd. Doç. Dr. Ömer Aslan konuşmasında, Pakistan-ABD arasındaki tarihsel ilişkileri ele aldı. Donald Trump’ın gelmesiyle ABD’de Pakistan’a bakış açısının da değiştiğini belirten Aslan, “ABD, Pakistan’a ihtiyaç duyarsa ilişkiler düzeliyor, ihtiyaç duymadığı zaman ilişkiler bozuluyor.” dedi.

ABD’nin son iki başkanının Pakistan’a karşı düşmanca tavır aldıklarını söyleyen Aslan, Obama’nın başkanlığı döneminde insansız hava araçlarıyla yapılan saldırılar sonucunda bine yakın insanın öldüğünün, Trump’ın da Pakistan’ı terör örgütleri ile ilişkili göstermeye çalıştığının altını çizdi.

“Nükleer üretim Pakistan’a güç sağlıyor”

Anadolu Ajansı Dünya Dilleri Yayın Yönetmeni Mehmet Öztürk, Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerin Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nda verdikleri maddi ve manevi destek dolayısıyla önemli olduğunu kaydetti.

Pakistan’ın devlet olma süreciyle ilgili bilgi veren Öztürk, ülkenin nükleer silah üretiminden kaynaklanan yüksek bir askeri gücü elinde bulundurduğunu belirterek, ABD’nin bu gücü kontrol altına almak için “havuç ve sopa” politikası güttüğünü söyledi. Öztürk, “Pakistan kendi nükleer silahlarına sahip tek İslâm ülkesi. Bu hızla giderse dünyadaki 4. büyük nükleer güç haline gelecek. ABD’nin, Pakistan’ın elindeki silahları kontrol altına almak için oluşturduğu özel birimler var.” ifadelerini kullandı.

Trump’ın Pakistan’a yönelik suçlamalarına örnek veren Öztürk, “ABD, ‘Bizim Afganistan’da avladığımız teröristlere Pakistan kucağını açıyor.’ diyor. Oysa ABD aynı şeyi bizim sınırlarımızda yapıyor. Bizim terörist olarak tanımladığımız gruplarla ordu kurmaya kalkıyor. Her Türk vatandaşı ABD’nin bu söylemini karşı bir argüman olarak kullanmalı.” diye konuştu.

Panel, soru cevap bölümünün ardından sona erdi. 
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/12018-01-17-09-05-18am.JPG
  Mehmet Öztürk - Ayhan Küçük - Yrd. Doç. Dr. Ömer Aslan
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/22018-01-17-09-05-19am.JPG
  ABD ve Pakistan İlişkileri Ele Alındı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/32018-01-17-09-05-19am.JPG
  ABD ve Pakistan İlişkileri Ele Alındı
 • http://www.fsm.edu.tr/resimler/upload/42018-01-17-09-05-19am.JPG
  ABD ve Pakistan İlişkileri Ele Alındı
HIZLI MENÜ HAVA DURUMU
Check Feel
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı