2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş Başvuru İşlemleri

Yatay geçiş başvuruları 13 Aralık 2018 – 08 Ocak 2019  tarihleri arasında online olarak alınacaktır.

Yatay geçiş başvurusu yapmak için tıklayınız.

Merkezi Yerleştirme Puanı yatay geçiş kontenjanları için tıklayınız.

 

Başvuru Takvimi

Başvuru Tarihi: 13 Aralık 2018 – 08 Ocak 2019
Sonuçların İlanı: 11 Ocak 2019
Asıl Listedeki Adayların Kayıt Tarihleri: 14-17 Ocak 2019
Yedek Listedeki Adayların Kayıt Tarihleri: 18 Ocak 2019
Yabancı Dil Muafiyet Sınav Tarihleri: 21-22 Ocak 2019

 

Başvuru sonuçları, 11 Ocak 2019 tarihinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın web sayfasından ilan edilecektir.  Kontenjan fazlası adayların başvurması halinde asıl ve yedek adaylar ilan edilecektir. Asıl adayların kayıt yaptırmaması halinde yedek adaylar, yerleşme puanları dikkate alınarak kayda çağrılacaktır.

(Online başvuru, 21 Ocak 2019 tarihinde saat 17.00’de kapatılacaktır.)

ÖNEMLİ NOT: Yatay geçiş başvuru işlemleriyle ilgili bilgilendirmeler sistemde kayıtlı bulunan mail adresine gönderilecektir. Aday öğrencilerimizin mail adreslerini kontrol etmeleri önemle rica olunur. Gerekli bilgilendirmeler mail aracılığıyla yapılacaktır.

FSMVÜ’de Yatay Geçiş Bursları (Tam Burs ve Kısmi Burs)

Kurumlararası yatay geçiş başvurusu kabul edilen adayların ilgili puan türünde sahip olduğu puan, başvuru yaptığı programın aynı yılında oluşan bursluluk diliminden herhangi birine yeterli gelmesi halinde “Tam Burs veya Kısmi Burs” diliminden faydalanır.

*Yatay geçiş başvurusu kabul edilen öğrencilerin bölüm ücretleri 2018-2019 eğitim öğretim ücretleri üzerinden hesaplanacaktır.

Yatay Geçiş Kontenjanları / Bölümlerin Taban-Tavan Puanları ve Ücretleri

Merkezi Yerleştirme Puanı yatay geçiş kontenjanları için tıklayınız.

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Taban – Tavan Puan ve Ücretleri için tıklayınız.
2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Taban – Tavan Puan ve Ücretleri için tıklayınız.
2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Taban – Tavan Puan ve Ücretleri için tıklayınız.
2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Taban – Tavan Puan ve Ücretleri için tıklayınız.
2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Taban – Tavan Puan ve Ücretleri için tıklayınız.

Yatay Geçiş Başvuru Şartları ve Gerekli Evraklar

Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş başvurusu yapacak olan adaylardan; Üniversiteye kayıt olunan yıldaki ÖSYS/DGS merkezi yerleştirme puanı, geçiş yapmak istenilen lisans programının o yılki taban puanına eşit veya bu puandan yüksek olma şartı aranır.

Aday öğrenci, ilgili puan türünde taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapabilir.

*Adayın daha önce Ek Madde-1 (Merkezi Yerleştirme Puanı Yatay Geçiş) kapsamında yatay geçiş yapmamış olması gerekmektedir.

Yatay Geçiş Yönetmelik Ek Madde-1 Uygulama Esasları için tıklayınız.

Üniversitemiz programlarına ait Taban Tavan Puanları için tıklayınız.

Gerekli Belgeler

 1. Son bir ay içerisinde alınmış onaylı Öğrenci Belgesi ve Transkript Belgesi
 2.  Disiplin Cezası Alınmadığına Dair Yazı
 3. Hazırlık Başarı Belgesi (Hazırlık eğitimi alan öğrenciler için geçerlidir.)
 4.  ÖSYM Sonuç Belgesi
 5. Onaylı Ders İçerikleri
 6. 1 adet vesikalık fotoğraf
 7. Kayıt donduran öğrencilerimizin kayıt dondurma işlemi yaptıklarını belgelemeleri gerekmektedir.

*Zamanında yapılmayan veya eksik belge ile yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Başarı Sıralaması Şartı Gerektiren Programlar

2015-2016-2017 ÖSS girişli öğrenciler için

Hukuk Fakültesi Başarı Sıralaması Şartı: Yükseköğretim Kurulu tarafından 2015 yılı itibariyle Hukuk Fakültesine “başarı sırasına göre bir sınırlama” getirilmiştir. Söz konusu bölüme ilgili puan türünde 150 bininci (150.000) sırada olan adaylar yatay geçiş başvurusunda bulunabileceklerdir.

Mühendislik Fakültesi Başarı Sıralaması Şartı: Yükseköğretim Kurulu tarafından 2016 yılı itibariyle Mühendislik Fakültesine “başarı sırasına göre bir sınırlama” getirilmiştir. Mühendislik bölümlerine başarı sırası en düşük 240 bininci (240.000) sırada olan adaylar yatay geçiş başvurusunda bulunabileceklerdir.

Mimarlık Fakültesi Başarı Sıralaması Şartı: Yükseköğretim Kurulu tarafından 2016 yılı itibariyle Mimarlık bölümüne “başarı sırasına göre bir sınırlama” getirilmiştir. Söz konusu bölüme başarı sırası en düşük 200 bininci (200.000) sırada olan adaylar yatay geçiş başvurusunda bulunabileceklerdir. (Belirtilen başarı sınırlaması İç Mimarlık bölümünü kapsamamaktadır.)

Eğitim Fakültesi Başarı Sıralaması Şartı: Yükseköğretim Kurulu tarafından Öğretmenlik programlarına “başarı sırasına göre bir sınırlama” getirilmiştir. Söz konusu programlara başarı sırası en düşük 240 bininci (240.000) sırada olan adayların yerleştirme işlemine alınarak, kontenjan dâhilinde yerleştirilmesine karar verilmiştir. (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhildir.)

YKS (Yükseköğretim Kurulu sınavı) Sonuçlarına Göre Başarı Sıralamaları

2018 YKS Girişli Öğrenciler için

Hukuk Fakültesi: Yükseköğretim Kurulu tarafından Hukuk Fakültesine “başarı sırasına göre bir sınırlama” getirilmiştir. Söz konusu bölüme başarı sırası en düşük yüzdoksanbininci (190.000) sırada olan adayların yerleştirme işlemine alınarak, kontenjan dâhilinde yerleştirilmesine karar verilmiştir. 

Mühendislik Fakültesi: Yükseköğretim Kurulu tarafından Mühendislik Fakültesine “başarı sırasına göre bir sınırlama” getirilmiştir. Mühendislik bölümlerine başarı sırası en düşük üçyüzbininci (300.000) sırada olan adayların yerleştirme işlemine alınarak, kontenjan dâhilinde yerleştirilmesine karar verilmiştir.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi: Yükseköğretim Kurulu tarafından Mimarlık bölümüne “başarı sırasına göre bir sınırlama” getirilmiştir. Söz konusu bölüme başarı sırası en düşük ikiyüzellibininci (250.000) sırada olan adayların yerleştirme işlemine alınarak, kontenjan dâhilinde yerleştirilmesine karar verilmiştir. (Belirtilen başarı sınırlaması İç Mimarlık bölümünü kapsamamaktadır.) 

Eğitim Fakültesi: Yükseköğretim Kurulu tarafından Öğretmenlik programlarına “başarı sırasına göre bir sınırlama” getirilmiştir. Söz konusu programlara başarı sırası en düşük üçyüzbininci (300.000) sırada olan adayların yerleştirme işlemine alınarak, kontenjan dâhilinde yerleştirilmesine karar verilmiştir. (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhildir.)

Hazırlık Sınıfı Eğitimi ve Muafiyeti

Zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfı Eğitimi

2015 ve sonrası ÖSYS ile yerleşen adayların, öğretim dili %30 İngilizce olan programlara başvuruda bulunup kazanmaları halinde,  zorunlu İngilizce Hazırlık Eğitimi almaları gerekmektedir. 2014 ÖSYS ve öncesi yerleşen adayların, İngilizce Hazırlık eğitimi zorunluluğu bulunmamaktadır.

Öğretim Dili %30 İngilizce Olan Programlar

 • Mimarlık Lisans Programı
 • İç Mimarlık Lisans Programı
 • İnşaat Mühendisliği Lisans Programı
 • Biyomedikal Mühendisliği Lisans Programı
 • Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı
 • Elektrik Elektronik Mühendisliği Lisans Programı
 • Psikoloji Lisans Programı

 

Zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfı Programı ve Muafiyeti
Eğitim dili %30 İngilizce olan programlara kayıt hakkı kazanan öğrenciler, kayıt döneminde süreleri 2 yılı geçmemiş olmak şartıyla;

Daha önce Türkiye’deki bir üniversitede ya da YÖK denkliği bulunan uluslararası bir üniversitede İngilizce hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan veya İngilizce yeterlik sınavından geçer not alan öğrenciler ile aşağıda yer alan sınav sonuçlarını elde etmiş öğrenciler;

Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na ibraz etmeleri durumunda belgelerin kabul görmesi halinde, İngilizce hazırlık programından muaf olarak lisans programlarına başlayabilirler.

 • FSMEPT (Fatih Sultan Mehmet English Proficiency Test): 65/100
 • PTE Academic: 55/90
 • TOEFL IBT: 72/120
 • YDS/YÖKDİL: 65/100
 • CPE: C
 • CAE: C

Zorunlu Arapça Hazırlık Eğitimi ve Muafiyeti

Daha önce Türkiye’deki bir üniversitede ya da YÖK denkliği bulunan uluslararası bir üniversitede Arapça Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamış ve Arapça yeterlik sınavından geçer not almış olan öğrenciler, üzerinden iki yıl geçmemek koşuluyla başarılı olduklarını gösteren belge veya belgeleri ilgili dilekçe ile akademik takvimde belirtilen tarihlerde bölüm sekreterliğine ibraz etmeleri durumunda, Arapça Hazırlık birimi programından muaf tutulurlar.

Detaylı bilgi için İslami İlimler Fakülte Sekreterliği ile görüşebilirsiniz.
İletişim: 0212 521 81 00 Dahili: 1302, 1303

Sınıfların Belirlenmesi için Gerekli Ders Muafiyetleri

Yatay geçiş yapan öğrencinin öğrenimine üniversitemizde kaçıncı sınıftan başlayacağı, daha önce diğer yükseköğretim kurumundan aldığı derslerin muafiyet işlemi sonucunda kesinleşir. Fakülte/Meslek Yüksekokulu ilgili yönetim kurulları tarafından yapılan değerlendirme ile muafiyet verilen dersler belirlenir.

Sınıf Belirleme Koşulları

Öğrencinin sınıfının belirlenmesinde muaf olduğu derslerin toplam AKTS değeri dikkate alınır.

Önlisans programlarında;

 • 35 AKTS’nin altındaysa 1. Sınıf,
 • 35 AKTS ve üzerindeyse 2. Sınıf,

 

Lisans programlarında;

 • 50 AKTS’nin altındaysa 1. Sınıf,
 • 50 ile 99 AKTS arasındaysa 2. Sınıf,
 • 100 ile 159 AKTS arasındaysa 3. Sınıf,
 • 160 AKTS ve üzerindeyse 4. Sınıf,

öğrencisi olarak tanımlanırlar.

* Not ortalaması dikkate alınmaz.

Bize Sorun

Üniversitemiz hakkında merak ettiğiniz veya bilgi almak istediğiniz konuları “BİZE SORUN” aracılığı ile yazılı ortamda öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece formu doldurup göndermek.

S.S.S

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında kuruldu. Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı, Sinan Ağa bin Abdurrahman Vakfı, Nurbanu Valide Sultan Vakfı, Hatice Sultan Vakfı, Abdullahoğlu Hacı Abdülaziz Ağa Vakfı olmak üzere 5 kurucu vakfın gelirleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.

Üniversiteyle ilgili tüm soruların yanıtlarına 0212 521 81 00’dan ya da fsm@fsm.edu.tr adresine e-posta gönderilerek ulaşılabilir. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da tüm sorular yanıtlanıyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde eğitim dili Türkçedir. İslâmi İlimler Fakültesi’nde eğitim dili Arapça, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Psikoloji Bölümünde ise %30 İngilizcedir.

Eğitim ücretlerindeki artış Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Öğrencilerin derslerin tamamına devam etmesi esastır. Teorik derslere %70, uygulamalı ve laboratuvar derslerine %80 devam etmek zorunludur.

Üniversitede çift anadal programı mevcuttur. Öğrenciler çift anadal programına, eğitim gördükleri anadal lisans programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise beşinci yarıyılın başında; anadal ön lisans programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir. Öğrencinin çift anadal programına başvuru yapabilmesi için anadal programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 3.00 olması, anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibarı ile en üst %20 içerisinde bulunması ve başvurulan programın varsa özel koşullarını (yabancı dil yeterliliği, başarı sıralaması koşulu gibi) sağlaması gerekmektedir. Çift anadal programına kabul edilen öğrencilerden ayrıca bir ücret alınmaz. Ancak anadal programından mezun olduktan 2 yıl sonra ÇAP programındaki öğrenimini tamamlayamayan öğrencilerden ÇAP programının kalan öğretim süresinin ücreti alınır.

Üniversitede güz ve bahar yarıyıllarına ilave olarak yaz okulu açılabilir. Yaz okulu süresi kayıt ve sınav dönemleri hariç 7 haftadır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlı olup zorunlu değildir. Yaz okulu ücretleri, alınacak olan dersin AKTS değeri ile birim AKTS ücretinin çarpımı ile belirlenmektedir.

Üniversitemizde öğrenciler, kurum içi yatay geçiş ile bölüm değiştirebilmektedir. Kurum içi yatay geçiş iki şekilde yapılmaktadır. 1. Merkezi Yerleştirme Puanı ile: Başarı koşullarına ve program eşdeğerliliğine bakılmaksızın, öğrencinin üniversitemize kayıt yaptırdığı yıl aldığı puanlara göre yapılan değerlendirmedir. Kayıt olduğu yıl alınan merkezi yerleştirme puanları, yatay geçiş yapmak istenilen programın o yıl oluşan taban puan türüne eşit ya da yüksek olmalıdır. Taban puanı yeterli olan her programa yatay geçiş için başvuru yapmak mümkündür. 2. Ağırlıklı Genel Not Ortalaması İle: Öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümlerin eşdeğeri olan bölümlere kurum içi yatay geçiş için başvurabilirler. Kurum içi yatay geçiş için öğrencilerin, kayıtlı olduğu programda aldıkları tüm derslerden başarılı olmaları ve bitirmiş olduğu dönemlere ait genel not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00 olması şarttır. Ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz. Kurum içi yatay geçiş yapan öğrenci mevcut bursundan yararlanamaz. Ancak kurum içi yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilgili puan türündeki taban puanı, başvuru yaptığı programın Üniversiteye Giriş Bursu dilimlerinden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, ilgili burs diliminden faydalanır.

Öğrencilerin, akademik ve idari personelin eğitim ve araştırma ihtiyacını karşılamak amacıyla üniversitede 6 kütüphane mevcuttur. Merkez kütüphane Türk Hava Yolları Kütüphanesi adıyla Topkapı Yerleşkesi’nde yer alıyor. Tüm yerleşkelerdeki tam donanımlı kütüphanelerde farklı dillerde toplam 90 bin kitap, 245 bin elektronik kitap, yüzlerce dergi, veri tabanı, günlük gazete ve film arşivi kullanıcılara sunuluyor. Kütüphanelerde ağırlıklı olarak Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca yayınlar mevcut. Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını mümkün olan en kısa sürede ve en üst düzeyde karşılamak, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma-geliştirme faaliyetlerinin alt yapısını oluşturmak amacıyla kütüphanelere satın alma ve bağış yoluyla eserler kazandırılıyor. Üniversite bünyesinde koleksiyon eserler de bulunuyor. Kaynaklar açık raf sistemiyle kullanıma sunuluyor. Kaynakların ödünç verilmesi, kitap siparişi gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından yönetiliyor. Kütüphaneler sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veriyor.

Öğrenciler bilgisayar laboratuvarları ve kütüphanelerdeki bilgisayarlar aracılığıyla internetten yararlanıyor. Ayrıca tüm yerleşkelerdeki kablosuz ağ bağlantısıyla da her yerden internete erişim sağlanıyor. Öğrencilerin baskı ihtiyaçlarını karşılayacak fotokopi merkezleri de yerleşkelerde hizmet veriyor.

45 öğrenci kulübü var. Kültür, sanat, spor, bilim alanlarında faaliyet gösteren kulüplerde sempozyumlar, konferanslar düzenleniyor, sosyal sorumluluk projeleri geliştiriliyor, ilgi alanlarına yönelik kurslar açılıyor.

Üniversiteye bağlı öğrenci yurdu bulunmuyor. Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilere tanıtım günlerinde, üniversiteye yerleşen öğrencilere kayıt döneminde yurtlarla ilgili bilgilendirme yapılıyor ve öğrenciler kurumsal yapıya uygun yurtlara yönlendiriliyor.

Tüm yerleşkelerde yemekhane ve kantin mevcuttur. Yemekler temizlik ve hijyen kuralları gözetilerek gıda mühendisinin ve sağlık personelinin gözetiminde usta aşçılar tarafından pişiriliyor. Öğrenciler ücret karşılığında yemekhane ve kantinden yararlanabiliyor.

Üniversitemiz uluslararası denkliğe sahiptir. Tüm mezun öğrencilere aldıkları derslerin ve notlarının Avrupa Eğitim Sistemindeki karşılığını gösterir nitelikte Diploma Eki düzenlenmektedir.

Değişim programı süresi içinde öğrencinin üniversitedeki kaydı devam eder ve bu süre öğretim süresinden sayılır. Öğrencinin değişim programında aldığı derslerin intibakları, kayıtlı olduğu birimin yönetim kurulu kararı ile yapılır.

Uluslararası öğrencilerin kabulü, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılır. Hangi programlara yurt dışından öğrenci kabul edileceği, bunların kontenjanları, başvuru tarihleri ve ödeyecekleri ücretler Senato kararı ve Mütevelli Heyet onayı ile belirlenir. Detaylara iro.fsm.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir.