FSMVÜ | Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Resmi İnternet Sitesi
FSMVÜ ' de Araştırma

     Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 2010 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kurucu mazbut vakıfların vakfiyelerinde yazılı olan eğitim misyonunu  yerine getirmek üzere kurulmuş bir yüksek öğrenim kurumudur. Geniş vizyonu; sağlam, yenilikçi, bilgiye açık, özgürlükçü çizgisi; ulusal ve uluslararası akademik ve bilimsel platformlarda gösterdiği başarı ve sağladığı katkı ile kurulduğu ilk günden bu yana dikkatleri üzerine çeken üniversitemiz bu yönlü çabaları her zaman teşvik etmiştir.

     Akademisyenlerimizin ulusal ve/veya uluslararası bilimsel programlara katılımı üniversitemiz tarafından desteklenmekte; yol, konaklama ve katılım bedelleri karşılanmaktadır. Böylelikle akademisyenlerimiz bilim dünyasına katkı sağlayacak her türlü çalışmalarını paylaşma ve bu toplantılarda elde ettikleri bilgi ve tecrübeleri öğrencilerine aktarma imkânı bulmaktadırlar.

    Araştırma çalışmalarının en önemli sahalarından biri de kütüphanedir. Üniversitemiz kütüphanesi Türk Hava Yolları sponsorluğu ile kurulmuş, zengin yayın arşivine ve ulusal ve uluslararası veritabanı imkanlarına sahip, yetkin bir ekiple yönetilen Türkiye'nin önemli kütüphanelerinden biridir. Yüzbinlerce basılı ve dijital yayınları ile kütüphanemiz, merkezi Topkapı Yerleşkesi'nde olmak üzere üniversitemizin diğer yerleşkelerinde de öğrencilere, akademisyen ve araştırmacılara hizmet vermeye devam etmektedir. Bununla birlikte akademisyenlerimizin yazdığı kitapların basılması ve ülke çapında dağıtımı ile ilgili çalışmaları da yürütmektedir. 

     Üniversitemiz kendisi için belirlemiş olduğu vizyon doğrultusunda kurulduğu günden bu yana bilimsel araştırma ve proje çalışmalarını yürüten akademik ve idari personeline gerekli desteği sağlamıştır. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda TÜBİTAK, İstanbul Kalkınma Ajansı gibi kurumlardan destek alınarak çeşitli projeler gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte birçok proje uygulama aşamasındadır. Akademisyenlerin ilgi ve çalışma alanlarına göre değişiklik gösteren bu projeler kapsamında başarılı araştırma laboratuvarları kurulmuş, sanayiinin ve toplumun hizmetine sunulmuştur. Bu tür başarılı çalışmaların sayısını artırmak, etkinliğini ve etkililiğini en üst düzeye çıkarmak amacıyla üniversitemiz bünyesinde Proje Yönetim Merkezi (PYM) kurulmuştur. Üniversite personelinin proje desteklerinden haberdar edilmesi, yönlendirilmesi, teşvik edilmesi ve uygulama süreçlerinde rehberlik edilmesi misyonunu yüklenen merkez, bunun yanı sıra üniversite-sanayii işbirliğinin güçlendirilmesi, üniversite ve bağlı merkezlerinde üretilen bilginin toplumla paylaşılması ve ortak çalışmaların yürütülmesi süreçlerinin yönetiminden de sorumludur. Üretilen projeler kapsamında akademisyen, öğrenci, sanayii, toplum işbirliklerinin desteklenmesi öngörülmektedir. Üniversitemiz çalışanları fikir aşamasından, projelendirme, kaynak bulma ve uygulama aşamasına kadar tüm süreçlerin yönetiminde Proje Yönetim Merkezi'nden destek alabilmektedir. 

 

HIZLI MENÜ
Strateji Geliştirme
Daire Bşk.
Kalite
Yönetim Bilgi Sistemi
Akademik
Veri Yönetim Sistemi
SKS
Uluslararası
Ofis
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi
Kütüphane
İngilizce Hazırlık
Programı